Česta slika u naseljima u kojima su još otvoreni spremnici za miješani otpad / Foto V. KARUZA
Naša čitateljica iz Karasove ulice požalila se na stalno gomilanje smeća u toj ulici, no u Čistoći kažu da redovno odvoze otpad, ali ga, kako tvrde, dovoze građani iz naselja u kojima je uveden sustav u kojem se svako otvaranje spremnika naplaćuje, što u Karasovoj još nije slučaj
povezane vijesti
RIJEKA – U siječnju prošle godine implementiran individualizirani sustav prikupljanja komunalnog otpada na području grada Rijeke, koji se uvodi sukcesivno po mjesnim odborima, donio je brojne prednosti i djelomično uveo red u odvajanje otpada, ali je, s druge strane, povećao nered u dijelovima grada u kojima još nije uveden.
Kao da je štrajk
Naime, građani koji još uvijek nisu ekološki osviješteni ili ne žele potrošiti 40 centi po vrećici otpada koliko se plaća odlaganje miješanog komunalnog otpada u novim spremnicima, nerijetko svoj otpad voze automobilima i po nekoliko kilometara kako bi ga bacili ili odložili pored »starih baja«, iako imaju nove spremnike u svom kvartu.
Posljednji primjer takvog nereda s otpadom zabilježila je jedna naša čitateljica (podaci poznati redakciji, op.a.) iz Karasove ulice u Rijeci, na području Mjesnog odbora Sveti Nikola.
– Nažalost, nakon više javljanja gradskim službama, moram vam se kao predstavnica stanara javiti s problemom otpada ispred naše zgrade. Nije pokupljen više od šest dana, nitko ne mari, a bolest se širi ulicom. Čekamo i čekamo, iz dana u dan, ali nema pomaka. Samo se smeće sve više i više nagomilava. Pitam se, jesu li prošli djelatnici Čistoće ili su u nekom štrajku? Štrajka nema, jer ostale baje u naselju uredno su ispražnjene. Mi smo grad kojim teče otpad, nažalost, napisala je čitateljica koja je uz tekst priložila i fotografiju otpada.
Upit o ovom problemu poslali smo na adresu Komunalnog društva Čistoća, iz kojeg smo dobili odgovor kako se odvoz otpada na području Mjesnog odbora Sveti Nikola, uključujući i Karasovu ulicu, ali i u svim ostalim dijelovima grada, odvija redovno.
Od 31. ožujka i na Krnjevu novi sustav
Milan Zagorac iz Službe korisnička podrška KD-a Čistoća kaže da će uvođenje individualizirane usluge na području Mjesnog odbora Sveti Nikola započeti 31. ožujka ove godine. – Time će problem komunalnog nereda u tom mjesnom odboru biti značajno smanjen, a što nam potvrđuje svakodnevna praksa u svim područjima gdje je takva usluga već uvedena. Stoga molimo za strpljenje dok se novi sustav u potpunosti ne uspostavi na cijelom području grada Rijeke, čime će navedena loša praksa postupno prestati, zaključuje Zagorac. |
– Međutim, kako smo već više puta spominjali, uvođenjem novog individualiziranog sustava prikupljanja otpada sukcesivno po mjesnim odborima, građani koji žive na područjima gdje je već uveden novi sustav, da bi izbjegli plaćanje odvoza miješanog komunalnog otpada, svoj otpad dovoze na područja gdje se još uvijek nalaze otvoreni spremnici i tako zauzimaju volumen spremnika koji je dimenzioniran za korisnike s te lokacije i time stvaraju komunalni nered.
KD Čistoća s te lokacije odvozi miješani komunalni otpad po programu dva puta tjedno, a upravo zbog stvaranja komunalnog nereda često intervenira i samoinicijativno ili temeljem izvanrednih naloga gradskih službi.
Tako je posljednji nered na navedenom lokalitetu u cijelosti uklonjen 3. siječnja 2025. godine, a priložene slike od 5. siječnja ukazuju da se u samo dva dana stvorio divlji deponij. Otpad je ponovno u potpunosti uklonjen 7. siječnja, pojašnjava Milan Zagorac iz Službe korisnička podrška KD-a Čistoća.
Ponavlja kako komunalni nered, kako na toj lokaciji, tako i na većini drugih gdje se još uvijek nalaze otvoreni spremnici, stvaraju neodgovorni pojedinci iz okolnih naselja i područja s već individualiziranom uslugom, koji žele izbjeći plaćanje odvoza vlastitog otpada. Takve predstavke stoga treba proslijediti komunalnom redarstvu kako bi se identificirali počinitelji i spriječilo ponavljanje ovakvih situacija.
Zajednički napori
– No, također, ovim putem apeliramo i na savjest svih onih neodgovornih pojedinaca, jer ovakve situacije zahtijevaju značajan dodatni angažman, kako KD-a Čistoća tako i nadležnih gradskih službi, kako bi predmetno, a i druga područja bila uredna, ističe Zagorac, dodajući kako je rješavanje ovakvih problema moguće samo zajedničkim naporima i to stvaranjem svijesti o pravilnom postupanju s otpadom, ali i kažnjavanjem svih neodgovornih počinitelja.