ZAKLJUČAVANJE

Provjerili smo kako je prošlo uvođenje novih pravila u riječkim školama. Za dvije smjene dupli problem

Ingrid Šestan Kučić

Foto N. BLAGOJEVIĆ

Foto N. BLAGOJEVIĆ

U riječkim osnovnim školama već su jučer započeli sastanci uglavnom učiteljskih vijeća, a prvi dan drugog polugodišta jedno od pitanja koje je izazvalo nedoumicu je što s učenicima koji u školu stižu ranije



Početak drugog polugodišta jučer je u školske klupe vratio učenike svih uzrasta, a prva školska zvona u ovoj godini označila su nova sigurnosna pravila. Od jučer školski se život odvija u skladu s Protokolom o kontroli ulaska i izlaska koji je donijelo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih nakon tragičnog napada u Osnovnoj školi u Prečkom, a jedno od novih ključnih pravila je da su škole zaključane tijekom nastave, čega su se sve škole jučer strogo pridržavale.


Stara pravila


Za razliku od zagrebačkih i pulskih škola u koje su jučer ušli zaštitari, riječke škole, slažu se ravnatelji, uglavnom primjenjuju pravila koja su se i ranije poštovala. Vrata se zaključavaju kao i ranije, na hodnicima dežuraju spremačice i domari, što su i prije činili, a jedino je u svim školama pojačano dežurstvo nastavnika. Najveća promjena tiče se zapravo roditelja koji više ne mogu bez najave ulaziti u školu, a detalji kretanja školskim prostorom još će se ovaj tjedan »brusiti«, jer svaka škola ima neku specifičnu situaciju oko koje se mora dogovoriti na učiteljskom, roditeljskom, radničkom i vijeću učenika. Već jučer su započeli sastanci uglavnom učiteljskih vijeća, a prvi dan drugog polugodišta jedno od pitanja koje je izazvalo nedoumicu je što s učenicima koji u školu stižu ranije. Naime, protokol propisuje da se u školu ulazi u 7.30 te da se vrata zaključavaju u 8 sati. Međutim, postoje učenici koji zbog poslovnih obaveza roditelja u školu stižu i prije 7.30 sati. Za te će se učenike, složni su ravnatelji, školska vrata ipak morati ranije otvarati, pogotovo u zimskom periodu, a takvu praksu ima OŠ Škurinje i od nje i u novim protokolarnim obavezama ne odustaje. Navodeći kako protokol škurinjskoj školi i nije donio neke velike novosti, ravnatelj Orlando Baličević kaže da je ta škola prije pet godina energetski obnovljena te ima vrata koja se bez ključa mogu otvoriti samo iznutra.


– Vrata su se i prije zaključavala, a tijekom dana dežuraju spremačice i domar. To je također bilo i ranije. Prilikom ulaska djece u školu imamo dežurstvo troje predmetnih nastavnika i dviju učiteljica, a takva su dežurstva i pod odmorom. Imamo i rano dežurstvo jednog učitelja koji u školu dolazi već u 6.55 sati zbog učenika koji zbog ranijeg početka rada roditelja moraju u školu doći prije 7.30 sati, objašnjava Baličević. Promjene će biti kod organizacije roditeljskih sastanaka, jer prema novim pravilima, roditelji više neće samostalno ulaziti u školu. Okupljat će se ispred škole i u pratnji razrednika otići do učionice, a razrednik će ih, kaže ravnatelj škurinjske škole, pratiti i na izlasku. Za individualne informacije i dosad su se roditelji morali unaprijed najaviti razrednicima, a novost je da će se na ulazu uzimati podaci roditelja te će na školi biti i obavijest s obrazloženjem zašto je to potrebno. Razmišlja se i o tome, dodaje Baličević, da se roditelje zamoli da u školu dolaze sa što manje stvari, po mogućnosti bez torbica, kako bi se izbjegla potreba pregledavanja osobnih stvari, što također nalaže novi protokol.


(Ne)potrebni pregledi




Međutim, upravo se po pitanju uzimanja osobnih podataka i pregledavanja osobnih stvari roditelja mišljenja u školama razilaze, jer u OŠ »Fran Franković« stava su da za tim nema potrebe, s obzirom na to razrednik ionako vodi evidenciju individualnih informacija te ima popis tko je i kada te koliko dugo bio u školi, a u osobne stvari roditelja ne žele zavirivati. To je ujedno i jedina riječka škola koja radi u dvije smjene i upravo te dvije smjene, kaže ravnatelj Vedran Kosovac, zadaju najveće probleme, jer u OŠ »Fran Franković« sve treba duplo odraditi.


– Trenutno čekamo suglasnost Ministarstva za domara, a nama bi zapravo trebala dva domara. Kada bi radili u jednoj smjeni, pola problema ne bi imali. S obzirom na to da smo pojačali dežurstvo, pokazuje nam se potreba i za spremačicama, za što smo također zatražili suglasnost Ministarstva. Trebala bi nam najmanje još jedna spremačica kako bi se mogla odraditi dežurstva i poslovi čišćenja, objašnjava Kosovac. Dodajući da ta škola samo u jednoj smjeni brine o 260 učenika, ravnatelj kaže da je tijekom velikog odmora organizirano dežurstvo osmero djelatnika koji su raspoređeni na različite dijelove oko škole. Za vrijeme nastave sva su vrata jučer bila zaključana, a to je pravilo i ranije vrijedilo. Novost za roditelje, kao i u ostalim školama, je da nema dolazaka bez najave. Razrednici će i prilikom individualnih informacija dočekivati roditelje na ulazu, a eventualni dolasci zbog toga što je dijete nešto zaboravilo uzeti na nastavu, odlaze u prošlost.


– Od 7 do 7.30 sati na ulazu u školu dežura spremačica, a onda dežurstvo preuzima učitelj. U pravilu bi djeca trebala u školu dolaziti od 7.30 sati, no tu ćemo morati nešto promijeniti, jer imamo djece čiji roditelji dolaze ranije, kaže Kosovac. Za razliku od škurinjske škole, OŠ »Fran Franković« nema vrata koja funkcioniraju bez ključa te je od osnivača zatražena ugradnja novih brava, kao i parlafona, koji na dijelu riječkih škola postoje.


Upravo zbog neujednačenih uvjeta, Grad Rijeka kao osnivač škola najavio je da će u narednom periodu stručnjaci za sigurnost obići sve riječke škole kako bi utvrdili specifične potrebe svake ustanove i kako bi se osigurali najbolji trenutno mogući tehnički uvjeti dodatne sigurnosti, a najveću promjenu zasigurno će donijeti novo radno mjesto, odnosno zapošljavanje operativnih djelatnika za sigurnost i civilnu zaštitu. Ta će osoba, kako se propisuje pravilnik Ministarstva, štititi osobe i imovinu od protupravnog ponašanja, a obavljat će i poslove zaštite od požara i eksplozija te poslove civilne zaštite i upravljanja krizama, kao i poslove zaštite podataka i informacija.


Produženi boravak


Škole su dobile zadatak i da formiraju sigurnosne timove radi kontinuirane procjene i nadzora sigurnosnih mjera, a takav će tim, dodaje Baličević, donijeti odluku o nekim detaljima o kojima se dosad nije previše raspravljalo, kao što je dolazak roditelja po djecu u program produženog boravka.


– Za sada imamo privremeni protokol kretanja, a kada oformimo tim, moramo vidjeti hoćemo li napraviti raspored dolazaka po djecu u produženi boravak, možda svakih pola sata, iznosi Baličević.