Korisni vrtni savjeti

I one vole prijatelje: sve o dobrobitima zajedničke sadnje te koje su biljke dobre susjede

Lucija Sučić

Foto: iStock

Foto: iStock

Baš kao i ljudi, biljke su jače kada su u zajednici, te su otpornije i plodnije

Istina je, i povrće voli imati prijatelje, pogotovo cimere u istoj gredici!


Inače, usporedna ili zajednička sadnja praksa je uzgoja jedne biljke koja za zadatak ima pomoći drugoj, zajedno rastući na istoj gredici.


Baš kao i ljudi, biljke su jače kada su u zajednici, te su otpornije i plodnije.


Uzgajajući zajednice biljaka za koje je poznato da se međusobno podupiru možete uštedjeti mnogo vremena, ali i potencijalnih nevolja u vrtu kao što su borba sa štetnicima, niska plodnost tla, korov i slično.


Dobri razlozi za ovakvu vrstu sadnje


Jedan od najvećih izazova za svakog vrtlara su štetočine.


Istina, možete krenuti putem prskanja pesticida, ali imajte na umu da oni ne biraju, te ubijaju kako štetočine, tako i one korisne bubice. Miješana sadnja otežava štetnicima da dođu do “ciljane publike” te je puno manje invazivna od pesticida.


Govoreći o korisnim bubicama, ima biljaka koje ih privlače, što je još jedna pozitivna stvar i prirodan način za privući i potaknuti oprašivače.


Također, pri kombinaciji velikih i manjih biljaka, one veće mogu stvarati sjenu i time manjima pružiti potrebnu zaštitu od sunca, kao i biti im fizički oslonac.


Zajednička sadnja dobra je i zbog poboljšanja zdravlja biljaka, jer kada jedna biljka apsorbira određene tvari iz tla, može promijeniti biokemiju tla u korist obližnjih biljaka. Također, neki usjevi, poput graha, graška i drugih mahunarki, pomažu tomu da dušik bude dostupniji u tlu.


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Tui Garden & Home (@tuigardenandhome)



Koje se biljke vole?


Prije nego se upustite u avanturu zajedničke sadnje, dobro je i korisno znati koje biljke vole društvo, a koje baš i ne.


Recimo, uobičajeni primjeri su rajčice i bosiljak koji su prirodni suputnici kako u kuhinji, tako i u vrtu. Bosiljak u ovoj kombinaciji odbija određene štetočine i štiti rajčicu.


Vrtni zaštitnik je i češnjak koji kao barijera čini usjeve manje osjetljivima na napad štetočina, pogotovo lisnih uši. Na primjer, uzgojite krumpir između redova češnjaka koji će poslužiti kao tjelohranitelj.


Ljekovita potočarka uzgojena u blizini kelja, kupusa, brokule i bilo koje biljke kupusnjače namamit će gladne gusjenice.


Evo i ostalih dobrih kombinacija:


  • Bosiljak uživa u društvu paprika, tušnja i rajčica. Tušanj se inače koristi za zasjenjivanje tla oko bosiljka, pomažući mu da ostane svjež tijekom vrućeg vremena, a bosiljak poboljšava rast i okus rajčica i paprika.
  • Brokula uživa u društvu origana koji ju štiti od insekata, ali i kupusnjača koje možete zajedno s brokulama prekriti mrežama za zaštitu od štetočina
  • Cikla voli rasti uz kupus, češnjak, salatu i luk, koji joj pruža zaštitu od svrdlaša i glista.
  • Grah raste dobro uz potočarku koja odvraća od graha lisne uši, a u odvraćanju štetnika također su korisni i ljupčac te ružmarin. Suncokreti stvaraju lijep hlad, a kukuruz će se uz grah “okoristiti” njegovim svojstvima obogaćivanja dušikom.
  • Grašak je neproblematičan i voli rasti uz mnogo povrtnih prijatelja kao što su mrkva, vlasac, kukuruz, grožđe, zelena salata, rotkvica, špinat… Inače, vjeruje se da metvica poboljšava okus i kvalitetu graška, dok gromotulja dovodi oprašivače i potiče zelene čipkaste uši koje jedu lisne uši.
    Nemojte ga saditi u blizini češnjaka i luka!
  • Krastavce štiti kopar od lisnih uši i grinja, a potočarka i origano će ih štititi od nametnika. Rotkvica i vratić odbijaju zlatice krastavaca.
  • Krumpir, kada uz njega raste korijander, biva zaštićen od lisnih uši, paukove grinje i krumpirove zlatice.
    Neven, obični vratić i hren posađeni u kutu krumpira štite također od krumpirove zlatice.
  • Za kukuruz se smatra da ga od  lisnih uši i grinja štiti kopar, dok mu grah daje više dušika. Suncokreti mu mogu koristiti kao potporanj, a u njegovoj hladovini odlično će se snaći špinat koji će mu istovremeno korijen održavati hladnijim.
  • Kupus lijepo raste uz češnjak koji odbija insekte, potočarku koja također ima istu ulogu te kadulju koja odbija kupusne moljce.
  • Luk je dobar cimer jer odvraća štetnike, a posebnu korist ima od nevena jer miris nevena smanjuje polaganje jaja lukove muhe.
  • Mrkve se slažu sa vlascem koji poboljšava rast i okus mrkve i odvraća lisne uši, grinje i muhe, ružmarinom i kaduljom koji tjeraju mrkvine muhe, dok poriluk odbija mnoge leteće štetnike.
    “Neprijatelji” mrkve su kopar, korijander i ostali članovi obitelji za koje se smatra da  mogu smanjiti njen prinos.
  • Paprike vole dijeliti prostor sa bosiljkom, origanom i majoranom koji imaju zaštitna, insekticidna svojstva.
  • Rajčice vole šparoge, bosiljak, ali i kopar koji otežava polaganje jaja glistama.
  • Rotkvice vole društvo prave krasuljice koja im poboljšava rast i okus, dok grašak daje tlu dušik, što pogoduje rotkvicama.
  • Salata uživa rasti uz vlasac, luk i češnjak koji odvraćaju lisne uši i druge štetnike prikrivajući miris zelene salate svojom aromom. Smatra se da bosiljak poboljšava okus i rast zelene salate, dok se rotkvice mogu koristiti kao zamka za buhače.
  • Šparoga voli uz sebe imati neven, petunije i rajčice jer one odbijaju šparogine zlatice
  • Špinat voli uz sebe grašak i grah koji mu prave prirodnu sjenu, a korijander, origano i ružmarin štite ga od insekata.
  • Tikvice će uživati u društvu origana i cinije.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Jim | Edible Garden🏡 (@jimnzgarden)