Pogled iz zraka na Krilo Jesenice / Foto Matko Begovic/PIXSELL
Željezni brod dužine cca 40 metara potpuno potonuo i to na dubinu od 16 metara
povezane vijesti
Dobrovoljno vatrogasno društvo Dugi Rat dobilo je dojavu o potonuću broda Pacific u luci Krilo Jesenice. Zbog izlijevanja nafte bilo je hitno potrebno postaviti zaštitne barijere kako bi se spriječilo širenje naftne mrlje, javlja Morski.hr.
DVD Dugi Rat kontaktirao je DVD Gomilicu s molbom za slanje zaštitnih barijera. O potrebi postavljanja barijera obaviještena je i Lučka kapetanija. Kapetanija je najavila dolazak lučkog inspektora na teren kako bi procijenio situaciju.
Međutim, u 8:50 sati, zaštitne barijere još nisu dostavljene, što je potaklo zabrinutost zbog mogućnosti izlaska naftne mrlje izvan granica luke. Ponovno je kontaktirana Lučka kapetanija, a u 10 sati DVD Dugi Rat obavijestio je da su zaštitne barijere (brane) postavljene oko broda i u luci. Željezni brod potpuno potonuo i to na dubinu od 16 metara, piše Morski.hr.
Lučka kapetanija Split izvijestila je Nacionalnu središnjicu za usklađivanje traganja i spašavanje na moru, u Rijeci (MRCC Rijeka) i Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture o poduzetim aktivnostima na poziciji potonuća putničkog broda na vezu u luci, u mjestu Krila Jesenice.
Dojava o potonuću putničkog broda hrvatske zastave, duljine 39,95 metara zaprimljena je jučer ujutro, 28. prosinca od strane vlasnika (domaća pravna osoba), koji je obavijestio da se potonuće broda dogodilo oko 05.30 sati ujutro, istoga dana, javlja Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.
Službenici LK Split nedugo po dojavi pristigli su na poziciju potonuća gdje su utvrdili da u nesreći nema stradalih i ozlijeđenih, jer je brod boravio na vezu bez putnika i posade te je potonuo na dubinu od 20 metara.
Prema izjavi vlasnika potonulog broda, u brodskim spremnicima preostalo je oko 300 litara pogonskog goriva, koje je istjecanjem uzrokovalo površinsko onečišćenje mora i morskog okoliša u luci, slijedom čega su iz splitske Kapetanije u sanaciju onečišćenja angažirani pripadnici Dobrovoljnoga vatrogasnog društva DVD Gomilica, koji su jučer do 09.50 sati postavili upijajuće brane, čime su ograničili daljnje širenje onečišćenja.
U okviru očevida za sad nije utvrđen uzrok potonuća, a vlasniku je iz nadležnosti LK Split izdan nalog za komercijalno vađenje potonulog broda.
Ravnatelj županijske Lučke uprave Domagoj Maroević rekao je ranije Hini da će vađenje biti zahtjevno zbog dubine na kojoj se brod nalazi, ali i zbog toga što se nalazi ispod brojnih privezanih brodova na površini.
“U ovakvim potonućima vađenje broda je zahtjevno te će trebati nekoliko dana za pripreme za njegovo izvlačenje s dna”, kazao je.