Nenad Bjelica/Foto PIXSELL
Krajem siječnja Dinamo očekuju Arsenal i Milan, a od 2. veljače do 1. ožujka na rasporedu su derbiji s Osijekom, Rijekom i Hajdukom. To razdoblje bit će ključno za Nenada Bjelicu
povezane vijesti
ZAGREB Prošla nedjelja Dinamu je donijela prvu prvenstvenu pobjedu nakon blagdana Svih svetih, s time da je utakmica s Varaždinom (3:2) imala učinak tablete protiv bolova. Nelagoda je, naime, prošla, ali tek privremeno, a većina uzroka nije otklonjena. Osim toga, u ovom slučaju nema puno vremena za ozbiljne zahvate jer ove sezone, za razliku od prethodnih, zimska stanka ne traje mjesec i pol dana. Modre već 22. siječnja iduće godine očekuje gostovanje kod Arsenala u okviru sedmoga kola Lige prvaka, a kreće i nastavak SuperSport HNL-a.
Sve to jasno sugerira da se Nenad Bjelica nalazi pred jednim od najvećih izazova svoje trenerske karijere, pogotovo kada se u obzir uzmu visoko postavljene klupske ambicije. Nakon utakmice protiv Varaždinaca održana je brzopotezna sjednica Izvršnog odbora iz Maksimirske 128 i tu je još jednom potvrđeno da se od momčadi očekuje osvajanje dvostruke krune u domaćim okvirima te plasman u nokaut fazu Lige prvaka.
Izvedbe kroz zadnjih mjesec i pol dana pak pokazuju da modri stručni stožer tijekom skraćenih zimskih priprema neće imati prostora ni za najmanji propust. Svaki pokušaj postavljanja dijagnoze posrtaja u tom razdoblju počinje i završava na neuobičajeno velikom broju ozljeda igrača koji bi svakako imali svoje mjesto u Bjeličinoj udarnoj postavi. Štoviše, taj narativ je uhvatio toliko duboke korijene da je i IO objeručke prihvatio to opravdanje.
Amnezija
Pritom je teško oteti se dojmu da je Maksimirsku 128 zahvatila kolektivna amnezija. Naime, činjenica je da su Petar Sučić i Josip Mišić bili dio početne jedanaestorke na domaćoj utakmici protiv Osijeka (2:4), kao i na gostovanjima kod Istre 1961 (2:2) i Gorice (2:2). Zatim, već tada načeti Bruno Petković je u sva tri spomenuta ogleda ulazio s klupe za pričuve, dok je Arijan Ademi bio starter u Puli i Velikoj Gorici, a protiv Osijeka je igrao od 67. minute. Ukratko, kikseva je bilo i prije nego što su ozljede uzele maha.
Od svog povratka u Maksimirsku 128, Bjelica je u svim natjecanjima stavio svoj stručni potpis ispod šest pobjeda i neriješenih rezultata te četiriju poraza. U Ligi prvaka je osvojio osam od petnaest mogućih bodova i to mu je donijelo mnoštvo pozitivnih poena te kredit koji je nemilice trošio u prvenstvu. Naime, Dinamo je pod njegovim vodstvom u SuperSport HNL-u uknjižio po četiri pobjede i neriješena rezultata te tri poraza. Povrh toga, obrane Danijela Zagorca donijele su mu bod u derbiju s Rijekom (0:0).
Kvaliteta
Naravno, spomenute ozljede svakako bi predstavljale veliki hendikep za svaku momčad, ali pritom ne treba zaboraviti da Dinamo u svojoj svlačionici ima iznimno velik koncentrat kvalitete za hrvatske prilike. Na kraju krajeva, činjenica je da su kod Bjelice ove jeseni dosta vremena na klupi za pričuve proveli igrači koji bi u ostalim klubovima HNL-a vrlo vjerojatno imali osjetno veću minutažu i zapažen(ij)e uloge.
Odgovorni iz Maksimirske 128 već su najavili da tijekom zimskog prijelaznog roka namjeravaju dodatno pojačati momčad za domaća natjecanja. Naime, zadnje dvije utakmice Lige prvaka svaki klub mora odraditi s igračima koji su bili prijavljeni UEFA-i uoči prvoga kola, a to znači da će Dinamo protiv Arsenala i Milana morati posegnuti u vlastite unutarnje rezerve kako bi osvojio bod(ove) za prolazak dalje.
Kada se sve skupa zbroji i oduzme, ispada da Bjeličine optimistične najave predstavljaju jedinu konstantu modre jeseni. Zbog osvojenih bodova u Ligi prvaka to je prolazilo relativno glatko, ali uskoro dolazi vrijeme za prelazak s riječi na djela. Krajem siječnja Dinamo očekuju Arsenal i Milan, a od 2. veljače do 1. ožujka na rasporedu su derbiji s Osijekom, Rijekom i Hajdukom. To razdoblje bit će ključno za Bjelicu.