Zrak iz špilje Samograd pakiran u bočice oduševljava turiste kojima predstavlja uspomenu na Liku, a hotel za kukce životinjice kojima omogućava da u njemu sigurno prespavaju zimu
povezane vijesti
PERUŠIĆ – Nakon što je 1952. godine vrlo gusta i zagađena magla ophrvala London, mnogi su žitelji glavnoga grada Engleske počeli razmišljati o tome kako unovčiti ovu sablazan koja je tijekom prvih dana mjeseca prosinca smatrana uzročnikom smrti gotovo 12 tisuća ljudi koji su umrli zbog respiratornih smetnji. S obzirom na to da je maglu nemoguće spremiti u neku posudu, domišljati trgovci su počeli prodavati staklenke i limenke u kojima je navodno bila londonska magla.
Dobar »štos«
U Hrvatskoj je prvi suvenir prodaje magle pokrenut u Karlovcu, ali ukusno pakirani špiljski zrak iz Pećinskog parka Grabovača, točnije iz špilje Samograd, osim zanimljivog marketinškog koraka svakako neće nikome zasmetati. Potvrdila nam je to ravnateljica PP-a Grabovača Jelena Milković.
– Bočice sa špiljskim zrakom počeli smo puniti 2019. godine. Cijena bočice je 1,33 eura, a reakcije kupaca su odlične. Uglavnom to vide kao dobar »štos« i rado ih kupuju. Još kada posjetiteljima pojasnimo da je riječ o limitiranoj seriji koja svake godine obuhvaća do 200 bočica, onda sav špiljski zrak bude prodan u svega nekoliko dana. Tako zapakiran špiljski zrak je zapravo uspomena na posjet PP-u Grabovača i špilji Samograd, rekla nam je ravnateljica Jelena Milković.
Prirodni materijali
Pomalo neobičan, ali svakako pragmatičan artefakt unutar PP-a Grabovača je »Hotel za insekte«. Ovaj sadržaj svake jeseni i zime zauzimaju stanari koji dijelove »hotela« biraju ovisno o vlastitoj veličini, potrebama i mogućnosti da sigurno prespavaju zimu i ne postanu plijen nekog predatora. Građevni materijal ovoga zdanja su isključivo prirodni materijali.
– Prvi smještaj za insekte načinili smo prošle godine nadomak replike hobitske kuće. Već prve godine »gostiju« nam nije nedostajalo. Zatim smo napravili novu i znatno veću nastambu. Koristili smo suhu travu, slamu, šiblje, koru drveta, u drvenim oblicama smo izbušili rupe, ima i kamenja, zemlje, pečene gline i svih prirodnih materijala u koje se inače skrivaju kukci. Prateći korištenje ovog neobičnog »hotela« volonteri i djelatnici naše ustanove zaključili su kako se neke vrste kukaca jedva provuku kroz vrlo uske ulaze koji im jamče toplinu i sigurnost. Cijeli »hotel za kukce« okrenut je u smjeru juga pa tako stanarima ne prijete jake bure, mećave i niske zimske temperature zraka. S obzirom na to da sršljeni, najveći predatori iz svijeta kukaca, uvijek imaju vlastita gnijezda i skloništa, ostale vrste »stanara« mogu mirno i spokojno prezimiti u našem »hotelu«, definirala nam je ravnateljica Jelena Milković.
Bez struje
Ovo je zasigurno jedini »hotel« u Lici koji ne troši električnu struju. Posebno zato što se ondje kriju i krijesnice, insekti koji u toplim ličkim noćima sami stvaraju svjetlost i na taj način komuniciraju. Osim toga ovaj čudnovati hotel okrenut je u smjeru Sunca pa njegova velika ekspozicija u proljeće prva upozorava »stanare« kako opet dolazi vrijeme obilja, odlaska u prirodu i novog životnog ciklusa.