iStock
povezane vijesti
Budućnost ratovanja, slažu se svi analitičari, leži u umjetnoj inteligenciji, a u tom sektoru trenutno je u najvećoj prednosti – Ukrajina.
Ova zemlja ima vrijedan resurs – milijune sati snimki leta dronova koji se mogu koristiti za treniranje AI modela koji trebaju donositi odluke na bojnom polju. U ratu u Ukrajini umjetnu su inteligenciju za identifikaciju ciljeva već koristile obje strane, budući da AI može skenirati mete daleko brže od čovjeka.
OCHI je neprofitni ukrajinski digitalni sustav koji centralizira i analizira videozapise preko 15.000 dronova korištenih na bojištu od 2022. godine.
“Oni pružaju vitalne podatke iz kojih AI može učiti. To je doslovno hrana za AI. Ako želite podučavati umjetnu inteligenciju, dajte joj dva milijuna sati videzapisa i dobit ćete nešto nadnaravno”, rekao je za Reuters osnivač OCHI-a Oleksandr Dmitriev.
On navodi da AI ovo iskustvo pretvara u matematičke modele.
“AI program proučava putanje i kuteve pod kojima su projektili i drugo oružje najučinkovitiji”, dodao je, navodeći da u sustav svakog dana dodaju po 5 do 6 novih terabajta snimki.
Ukrajina koristi i sustav Avengers koji je razvilo njeno ministarstvo obrane. Sustav također centralizira video snimke iz dronova i nadzornih kamera. Na tjednoj bazi ovaj sustav identificira preko 12.000 komada ruske vojne opreme.
Tisuće bespilotnih letjelica već koriste AI sustave za let prema metama bez ljudskog upravljanja, a Ukrajina ih koristi i za razminiranje svog teritorija.
Rusija je također reklamirala svoju upotrebu umjetne inteligencije na bojnom polju, ponajviše za prepoznavanje ciljeva u udarnim dronovima Lancet, koji su se pokazali smrtonosnim protiv ukrajinskih oklopnih vozila.