Vladimir Putin i Valerij Gerasimov / REUTERS
povezane vijesti
Rusija sada smatra da je kontrola golemih nuklearnih arsenala iz doba Hladnog rata stvar prošlosti zbog nepovjerenja između Moskve i Zapada, rekao je u srijedu visoki ruski general.
Rusija i SAD, koji posjeduju najveće nuklearne arsenale na svijetu, izrazili su žaljenje zbog raskida niza sporazuma o kontroli naoružanja kojima se željelo usporiti utrku u naoružanju i smanjiti rizik od nuklearnog rata.
Načelnik glavnog stožera ruskih oružanih snaga Valerij Gerasimov optužio je Sjedinjene Države da raspiruju sukobe u svijetu i da su uništile ključne sporazume o kontroli naoružanja iz doba Hladnog rata. Rekao je da će Rusija zbog toga razvijati odnose s Kinom, Indijom, Iranom, Sjevernom Korejom i Venezuelom.
“Općenito, tema kontrole naoružanja stvar je prošlosti budući da je povratak minimalnoj razini povjerenja danas nemoguć zbog dvostrukih standarda Zapada”, rekao je Gerasimov, kako je priopćilo rusko ministarstvo obrane.
“Bez povjerenja nije moguće uspostaviti učinkovit mehanizam za međusobnu kontrolu”, rekao je. “Mnoge zemlje počele su razmišljati o odgovarajućem odgovoru.”
SAD, koji tvrdi da su Rusija i Kina najveće prijetnje Zapad, krivi Rusiju za raskid sporazuma kao što su Sporazum o antibalističkim projektilima iz 1972. (ABM) i Sporazum o nuklearnim snagama srednjeg dometa iz 1987. (INF).
SAD se formalno povukao iz potonjeg 2019., navodeći kao razlog da ga je Rusija prekršila, što je Moskva zanijekala. SAD se povukao iz ABM-a 2002.
Ruski predsjednik Vladimir Putin suspendirao je 2023. rusko sudjelovanje u sporazumu Novi START koji ograničava strateško nuklearno naoružanje obiju strana, okrivivši za to američku potporu Ukrajini. No Moskva poštuje ograničenja broja bojnih glava, projektila i bombardera propisana tim sporazumom, a to čini i SAD.
Gerasimov je rekao da raspoređivanje američkih projektila u Europi i Aziji raspiruje “utrku u strateškom naoružanju” te da Rusiju osobito zabrinjava jačanje američkih snaga na Filipinima.
Rekao je da je Rusija vidjela pojačanu aktivnost NATO-a u blizini ruskih granica.
Nakon što je Ukrajina prošli mjesec pogodila ruski teritorij dalekometnim projektilima koje joj je dao SAD, SAD je postao izravan sudionik sukoba u Ukrajini, dodao je general.
Rusija optužila Ukrajinu za korištenje bijelog fosfora, Kijev tvrdi da nema to oružje
Rusija je u srijedu optužila Ukrajinu da je u rujnu u više navrata koristila municiju s bijelim fosforom koja je bacana iz dronova, no Kijev niječe da posjeduje takvo oružje i tvrdi da je Moskva ta koja je na bojišnici koristila zabranjene kemijske supstance.
Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova je rekla da Rusija ima dokaze da su ukrajinske snage koristile tu municiju, ali nije iznijela detalje.
“Naše agencije za provođenje zakona, zajedno s ministarstvom odbrane, u posjedu su nepobitnih dokaza o višekratnoj upotrebi municije s bijelim fosforom, koju su ukrajinske oružane snage bacale uz pomoć dronova”, rekla je Zaharova.
Ukrajina, koja optužuje Rusiju za korištenja fosfora u ratu, priopćila je da su izjave Zaharove lažne i prozvala Rusiju za korištenje zabranjenih kemijskih supstanci na bojištu.
“Ruske optužbe su lažne i besmislene”, rekao je glasnogovornik ukrajinskog ministastva vanjskih poslova Heorhij Tikhji.
“Ukrajina je uvijek bila i nastavlja biti pouzdani sudionik multilateralnih mehanizama za neširenje oružja za masovno uništenje i vjerno se drži međunarodnih obveza”, istaknuo je glasnogovornik.