Projekcija izgleda buduće hale Sometala u Liču
Ističem kako je obrada prikupljenog metalnog otpada isključivo mehanička i vezana je uz sortiranje i usitnjavanje i to bez ikakvih izgaranja, bilo kakvog paljenja ili kemijskih procesa, kaže Duško Radić, predstavnik firme Sometal Croatia
povezane vijesti
LIČ – Još sredinom ove godine na području Općine Fužine, posebno u Liču, počelo se postavljati pitanje vezano uz najavu dolaska firme koja će u Poslovnoj zoni Lič skladištiti i otpravljati otpad.
O kakvoj je firmi riječ, kakav je otpad u pitanju, koji će biti način zbrinjavanja te koliko bi sve moglo nanijeti ekološku štetu ovom području, bila su pitanja koja je javnost često postavljala, a nerijetko su priče govorile i o velikoj buci, smradu, zagađenju tla kemikalijama…
Neopasne metalne sirovine
Iz Općine Fužine u nekoliko je navrata rečeno kako ništa od tih loših predviđanja nema temelja jer sve što se radi potpuno je u skladu s hrvatskim zakonodavstvom vezanim uz zaštitu okoliša i prirode.
Upravo to govori nam i potvrđuje Duško Radić, predstavnik firme Sometal Croatia koji posebno naglašava kako djelatnost koju će Sometal provoditi u Poslovnoj zoni Lič uključuje trgovinu te prikupljanje i obrada neopasnim metalnim sirovinama.
– Ističem kako je obrada prikupljenog metalnog otpada isključivo mehanička i vezana je uz sortiranje i usitnjavanje i to bez ikakvih izgaranja, bilo kakvog paljenja ili kemijskih procesa. Sva sekundarna sirovina koja ulazi na skladište se nakon sortiranja prodaje, a to znači da izlazi sa skladišta i neće biti trajno deponirana.
Bit će to, dakle, lokacija na kojoj se ta sekundarna sirovina prikuplja, obrađuje i šalje dalje, a naravno da su svi radni procesi, kao i sam projekt izgradnje, u skladu sa svim standardima Zaštite okoliša RH i EU-a za neopasni otpad. Stoga je strah od negativnih ekoloških posljedica ove investicije neutemeljen.
Naš fokus na održivost i tehnološku inovaciju osigurava da se metalni otpad obrađuje sukladno najvišim standardima. To ne samo da minimizira utjecaj na okoliš, već i potiče razvoj naprednih industrijskih tehnika u regiji.
Dobro za lokalnu zajednicu
Mi u Europi imamo 18 ovakvih lokacija i nikada nije bilo problema s okolinom jer naš način rada ne ugrožava okoliš. Kad je riječ o onome što u Poslovnoj zoni Lič želimo izgraditi, to je hala veličine 3.000 četvornih metara, prostor od 5.500 četvornih metara parkirališta, manipulativnog prostora te uredskog prostora, kao i 2.500 četvornih metara zelene površine.
Ukupna investicija zaključno sa strojevima i opremom, iznosit će pet milijuna eura. U planu je zapošljavanje 25 do 30 ljudi koji će raditi u administraciji, na strojevima te na prijemu i sortiranju otpada. Naravno, prednost pri zapošljavanju će imati lokalno stanovništvo, a isto tako, u skladu s našom praksom u drugim sredinama, spremni smo pomagati lokalnoj samoupravi, sponzorirati događaje i manifestacije te lokalne sportske klubove i udruge, rekao je Radić.
Kažimo i to da je Sometal Croatia integralni dio ugledne Tawil grupe, a posluje u Mađarskoj, Njemačkoj, Srbiji, Bugarskoj, Rumunjskoj, Turskoj i Libanonu, kao i u Hrvatskoj i to već sedam godina.
Iskustva Tawil grupe, kojoj je sjedište u Beču, u drugim zemljama su redom pozitivna, a na svim svjetskim lokacijama uvijek se radi s neopasnim otpadom. Tawil grupa radi u 18 luka diljem svijeta, isključivo s neopasnim metalnim otpadom.
Od tih 18, dvije su luke u Hrvatskoj – Vukovar i Rijeka. Tawil grupa broji preko 1000 zaposlenih i procesira oko milijun tona metalnog otpada godišnje, kako željeza, tako i obojenog metala. Pored više riječnih luka na Dunavu grupa posluje i u morskim lukama na Jadranu i Crnom moru. U Constanzi, glavnom izlazu na more Rumunjske, grupa je vlasnik koncesije dijela luke na 70 godina.
David Bregovac, načelnik Općine Fužine, ističe kako je dosadašnji proces zanimanja ovog ulagača za Poslovnu zonu Lič protekao uz potpuno poštovanje svih zakonskih odredbi i zakona.
– S obzirom na to da u Gorskom kotaru nema mnogo investitora, drago mi je da se upravo kod nas otvara ovakav pogon koji neće nanositi nikakvu štetu okolišu, a otvorit će nova radna mjesta i pridonijeti zadržavanju lokalnog stanovništva. Štoviše, ne samo da ćemo imati dvadesetak novozaposlenih, već će rad ovog pogona sigurno donijeti posla i prijevoznicima kojih je na području naše lokalne samouprave lijep broj.
Nije otpad, već korisna sirovinaKomentirajući dvojbe i sumnje vezane uz potencijalnu ekološku opasnost, načelnik Bregovac je rekao: – Razumijem zabrinutost stanovnika na spomen otpada, no nije riječ o otpadu, nego korisnoj sirovini, a posao lokalne samouprave i drugih državnih institucija je da kontroliraju poslovanje takvih subjekata kako bi bili u zakonskim okvirima, pri čemu uopće ne sumnjam da ih se Sometal neće pridržavati jer ne bi inače bio uspješan, kao uostalom niti dijelom spomenute Tawil grupe koja djeluje u čitavom svijetu. Mi kao lokalna samouprava planiramo u sljedećoj godini u poslovnoj zoni investirati u kanalizaciju kako bi osigurali još bolje uvjete, kako poslovanja naših zakupaca, tako i zaštite okoliša. |