Ilustracija / Foto Arhiva/NL
povezane vijesti
Broj prijava spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djece te prijava protiv spolne slobode u posljednjih je 11 godina porastao za čak 112 posto, iako žrtve seksualnog nasilja najčešće šute o proživljenom iskustvu, upozorila je u utorak udruga civilnog društva Ženska soba.
Dok je u posljednjih 11 godina prijavljeni kriminal manji za 43 posto, istovremeno je uočljiv porast od 112 posto prijava protiv spolne slobode te prijava spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djece, kojih je bilo 11.775, rečeno je na predstavljanju analize “Seksualno nasilje u Hrvatskoj 2013.-2023.”
Podaci pokazuju da su najčešće žrtve žene i djeca, prije svega djevojčice i djevojke. Česte su žrtve i osobe s invaliditetom, djeca s teškoćama u razvoju, osobe koje imaju duševne smetnje, LGBTIQ+ zajednica, migrantice, žene i djeca u ratnim sukobima.
Neželjeni seksualni čin moći i kontrole žrtva doživjela kao prijetnju, poniženje, povredu ili napad. Njegovo neprepoznavanje dovodi do toga da brojna djela seksualnog nasilja ostaju izvan dosega javne osude i pravde, kažu u Ženskoj sobi.
Upozoreno je i na elektroničko seksualno nasilje, upoznavanje djece s pornografijom, zadovoljenja pohote pred mlađima od 15 godina, i slično. Ozbiljan je to društveni problem, riječ je o jednom od najtežih kaznenih djela koja se najmanje prijavljuju, upozorava Ženska soba.
“Žrtve najčešće šute. Razlog je mehanizam neprepoznavanja, nevjerovanja i minimaliziranja proživljenog nasilja, odnosno okrivljavanje žrtve”, ocijenila je kooordinatorica Ženske sobe psihologinja Maja Mamula. Taj se obrazac, kaže, primjećuje u radu sa žrtvama kao i nedostatak povjerenja u nadležne institucije.
“Preblage su kazne za počinitelje, sudski postupci predugo traju, a žrtve se stigmatiziraju. Nemamo dovoljno rodno-senzitivni pristup, bitan uvjet za prepoznavanje počinitelja i žrtve”, istaknula je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić.
Zamjenica pravobraniteljice za djecu Tatjana Holjevac ističe da počinitelj mora dobiti odgovarajuću kaznu kako bi žrtva imala satisfakciju.
Satisfakcija je žrtve, kaže, bitna ze njezin oporavak, a bitno je razvitii pravosuđe prilagođeno djeci.
“Važno je da dijete ima podršku obitelji, ali je i velika uloga škole i preventivnih programa. No to nažalost nije dosptupno svoj djeci i pod istim uvjetima”, upozorila je.
Važnost prevencije naglasila je i državna tajnica u Ministarstvu obitelji i socijalne politike Margareta Mađerić te upozorila na nedovoljan broj edukacija i kampanja.