Foto L. BORIĆ
povezane vijesti
Nedavno je održana 28. sjednica Općinskog vijeća Općine Lopar. Sjednici je nazočilo 7 vijećnika, trajala je više od tri sata, a nedostajali su oporbeni Joško Matahlija i Oliver Pičuljan (MODES). Na dnevnom redu našlo se 35 točaka, sve su usvojene, uključujući i prijedlog proračuna za 2025. godinu. Sjednici je nazočio i direktor društva Južni ogranak Milan Nekić.
Vijećnik Željko Pećarina (HDZ) pitao je direktora Vrutka, Sašu Škarića, kada stupaju nove cijene i hoće li poskupiti kanalizacija i paušal, a direktora Vrela, Ivana Lušića, kada će poskupiti voda i hoće li dizati paušal?
Direktor Škarić odgovorio je kako se radi novi cjenik za otpad, i za gospodarstvo, te za domaćinstvo, budući da je na snazi cjenik od 2019., a poskupljenja se događaju i u tom sektoru. Nadodao je i kako kanalizacija ostaje nepromijenjena, obzirom na pripajanje društvu Vodovod Hrvatsko Primorje – južni ogranak Senj.
Vijećnica Albina Andreškić (MODES) u međuvremenu je prokomentirala kako je ovo drugi puta u ovom sazivu da se podižu cijene u gospodarstvu, ali napominje kako je zadovoljna uslugom. Načelnik Jakuc nadovezao se i obrazložio kako su cijene komunalca najjeftinije u okruženju te kako je podizanje cijena potrebno kako bi povisili plaće zaposlenicima i držali kvalitetu usluge na vrhuncu.
Direktor Lušić odgovorio je kako se cijena vode mijenjala u rujnu 2023. godine, a prije toga 2011. godine.
Napominje kako su u Vrelu u fazi pripreme povećanja cijena, gdje moraju popratiti cijene s obzirom na inflaciju.
Vijećnik Željko Pećarina upitao je i ravnatelja Centra za kulturu i sport Lopar, Davida Hrabrića, hoće li biti adventskoga štanda ispred dvorane, kao i 2022. godine, na što je ravnatelj odgovorio kako štanda ove godine neće biti, s obzirom na to da je velika ponuda u Gradu Rabu u sklopu Najljepšega otočnog adventa, te da je štand 2022. ispred dvorane bio neisplativ i da ga nema smisla forsirati, budući da se uz štand tada okupljala tek nekolicina ljudi. Umjesto toga, ravnatelj je podsjetio na bogati adventski program koji će ove godine čekati Loparane, s brojnim radionicama, nastupima i sportskim sadržajima, a u kojem svatko može pronaći nešto za sebe.
Vijećnik Pećarina upitao je direktora TZO-a Lopar, Marina Mušća, što je s malim iznajmljivačima i što će biti s nekomercijalnim smještajem. Direktor Mušćo odgovorio je da je porez po krevetu bio 50 %, te da je sada prijedlog da se poveća minimalno na 150 %. Nadodao je kako je cilj Vlade tim potezom bio nešto drugo, a iznajmljivači su u njemu ispali žrtve. Spomenuo je i kritiku te reforme odnosno apel upućen na javnom savjetovanju od strane Udruge iznajmljivača obiteljskoga smještaja Općine Lopar, kao pokušaj da se od strane male lokalne zajednice kao što je Lopar nešto spriječi po tom pitanju, a koji je pročitan i na nedavnom zboru građana. Zaključio je i kako u Loparu trenutno ima oko 1800 nekomercijalnoga smještaja, a strahuje i da će taj broj, zbog ove reforme, najvjerojatnije narasti.
Vijećnik Pećarina upitao je i načelnika hoće li se širiti parkiralište ispred Sportske dvorane Lopar, budući da je sada u dvorani i ljekarna. Općinski načelnik odgovara kako je Općina otkupila tri parcele oko dvorane i kako je u fazi izrade idejno rješenje za izgled i namjenu tih parcela. Općinski načelnik napominje kako je dio gdje je parkiralište dvorane gospodarski ulaz, a ne glavni, te da postoji veliki parking ispred Konzuma i pješački prijelaz do dvorane koji svi mogu koristiti.
Vijećnica Albina Andreškić spomenula je kako su se u ovo vrijeme, prošle godine, upisivale nerazvrstane ceste, te da li se razmišljalo o modelu na koji će se način obeštetiti ljudima za oduzete čestice/dijelove čestica prilikom upisa nerazvrstanih cesta. Upitala je direktora Škarića i je li moguće da zaposlenici u komunalnom poduzeću jedan dan u mjesecu budu u popodnevnoj smjeni, kako bi isti mogli obavljati privatne stvari, odnosno da ne moraju koristiti godišnji odmor.
Načelnik Jakuc odgovorio je kako se prilikom upisa nerazvrstanih cesta vodilo Zakonom o cestama, gdje se nije išlo na proširenje ceste, već se upisivalo stvarno stanje na terenu, te da se neće vršiti obeštećenje. Škarić je odgovorio kako u komunalnom poduzeću nisu razmišljali o radu u popodnevnoj smjenu jednom u mjesecu, te da su bili fleksibilni prilikom potrebe za slobodnim danom ili godišnjim odmorom. Napominje da ako bude pokrenuta inicijativa zaposlenika, da će svakako razmotriti i tu mogućnost.
Vijećnik Danijel Mušćo (HDZ) upitao je načelnika Zdenka Jakuca ako može dati kratki presjek tijeka trenutnih velikih građevinskih radova u Loparu. Načelnik Jakuc spomenuo je kako je neosporno najveća investicija koja se trenutno gradi u Loparu novi dječji vrtić te da bi se, usprkos nekim manjim zastojima u radovima, sve trebalo završiti do svibnja, kako je i planirano.
Načelnik je nazočnima pritom spomenuo i kako je u tijeku i gradnja sortirnice na Sorinju odnosno zajednički projekt Grada Raba i Općine Lopar, sufinanciran sa 70 % europskih sredstava, a 30 % su sredstva Grada Raba i Općine Lopar (u tih 30 % Grad Rab sudjeluje sa 75, a Općina Lopar s 25 %). Projekt je vrijedan gotovo milijun EUR-a, a rok završetka sortirnice vidi do veljače 2025.
Za županijsku cestu 5138 (rotor u Loparu – skretanje kod Doma zdravlja u Loparu) spomenuo je također da sve ide predviđenim rokom i da je u tijeku frezanje asfalta, te još jednom dao kratak opis kako će cesta izgledati kada se radovi završe. Za cestu Melak – Mjesno groblje Lopar spomenuo je da je, zbog obilnih kiša, također bilo određenih zastoja, no spomenuo je i da je rok za završetak te ceste dug, i vjeruje da će se sve završiti u roku kako je i planirano. Dao je i presjek radova uređenja Doma zdravlja i spomenuo popločenje parkinga ispred njega.
Nadodao je još i da se sitne investicije odvijaju i u Sportskoj dvorani Lopar, a odnose se na opremanje i hortikulturu koje će do Božića biti gotovo. Općinski načelnik govori i o radovima u lukama San Marino i Melak, točnije u kojoj su fazi investicije.
Vodovod Hrvatsko Primorje – Južni ogranak
Usvojena je i 6. točka (Prijedlog Odluke Vodovod Hrvatsko Primorje – Južni ogranak d.o.o.). Pod ovom točkom, direktor Milan Nekić objasnio je kako se društveni ugovor mijenjao zato što se Komunalno društvo Pag neće pripojiti. Razlika je u tome što se osniva podružnica Povljana koja nije bila planirana u osnovnom društvenom ugovoru. Općinski načelnik predlaže da se u predmetnu odluku doda da će Povljana biti podružnica dok se ne osnuje podružnica u Gradu Pagu. U konačnici, ova točka biva jednoglasno usvojena.
Pod 8. točkom (Suglasnost na ugovor o kupoprodaji nekretnine k.č. 2278/1 k.o. Lopar) načelnik Jakuc pojasnio je kako se radi o takozvanoj Staroj pošti, gdje je upisan Merkur d.o.o. i to u vlasništvu 1/1. Predmetni prostor trenutno koristi komunalno poduzeće Lopar Vrutak d.o.o. za skladišni prostor, i desetak godina je u posjedu. U dogovoru s poduzećem Merkur d.d. usuglašeno je kako je najbolje rješenje da Općina Lopar kupi nekretninu, odnosno poslovni prostor u prizemlju zgrade, navedene tlocrtne površine 90,51 m².
Od Općinskog vijeća tražila se suglasnost za potpisivanje ugovora u iznosu od 144.000,00 EUR-a, odnosno 1.590,98 EUR/m², i to za poslovni prostor u prizemlju zgrade tlocrtne površine 90,51 m². Opisana nekretnina je od značaja za Općinu Lopar te se kupuje u svrhu revitalizacije zgrade i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa za cijelu zgradu.
9. točka (Prijedlog Odluke o privremenoj zabrani izvođenja građevinskih radova na području Općine Lopar za 2025. godinu) također je usvojena jednoglasno, a pod njom je pročelnica Manuela Ivanić pojasnila kako je Općina temeljem Zakona o gradnji dužna donijeti odluku do kraja godine i da je prijedlog da u 2025. godini privremena zabrana izvođenja građevinskih radova traje od 31. svibnja do 21. rujna.
Prijedlog Proračuna za 2025.
Usvojen je i prijedlog proračuna za 2025. godinu (Prijedlog Proračuna Općine Lopar za 2025. godinu i Projekcija Proračuna za 2026. i 2027. godinu, točka br. 21).
Pod proračunom za 2025. godinu, načelnik Jakuc rekao je kako su planirani prihodi veći nego prošle godine, i to u iznosu od 8.366.921,88 EUR-a, a od većih kapitalnih ulaganja spomenuo je cestu Melak – groblje, izgradnju i opremanje dječjeg vrtića, uređenje općinskoga trga, ali i povećane iznose za socijalnu skrb.
Pitanje marikulture
Opsežna rasprava održala se i po 35. točki (Prijedlog za izmjenu Prostornog plana uređenja Općine Lopar (Službene novine Primorsko-goranske županije, br. 53/11 i 16/22), članak 87. – Površine uzgajališta na moru-marikultura – inicijativa građana).
Naime, Općina Lopar je dana 4. srpnja 2024. godine uputila dopis Primorsko-goranskoj županiji o tome može li Općina Lopar izmijeniti/ukinuti područje marikulture iz svoga prostornoga plana pošto je isto područje određeno za marikulturu i Prostorni plan Primorsko-goranske županije. Istog dana Općina je dobila jasan odgovor da isto nije moguće te da je isto moguće izmijeniti/ukinuti putem izmjena i dopune PPPGŽ-a.
Na 26. sjednici Općinskog vijeća Općine Lopar održanoj dana 21. kolovoza 2024. godine tema na aktualnom satu bio je prosvjed i ukidanje površina za marikulturu na području Općine Lopar.
U općinskoj vijećnici Općine Lopar 30. rujna 2024. godine održan je sastanak s Udruženjem obrtnika Rab na temu Izmjena i dopuna PPU-a Lopar i marikulture na kojem je donesen zaključak da predstavnici Udruženja obrtnika Rab zatraže očitovanja od susjednih ili drugih otoka koji imaju na svom području marikulturu kakva su njihova iskustva te da odrede lokaciju (na kojoj postoji marikultura) koju bi zajedno posjetili.
Dana 7. studenoga 2024. godine Općina Lopar je zatražila od Udruženja obrtnika Rab da se očituju o Zaključcima donesenima na sastanku 30. rujna 2024. godine, međutim odgovor se nije dobio.
Kako je spomenuto pod ovom točkom, prema usmenim saznanjima, Grad Rab je dopisom tražio ukidanje lokacija na području Općine Lopar, te da je nelogično da nije tražio ukidanje lokacija predviđenih za marikulturu na svom području – Mag i Barbat.
Jednoglasan zaključak Vijeća, pod ovom točkom, bio je da se izmjeni članak 87. Plana Općine.