NEDOUMICE

Delnički vijećnik Igor Pleše: ‘Nije sporna gradnja Doma za starije, već mjesto na kojem niče’

Marinko Krmpotić

Foto M. KRMPOTIĆ

Foto M. KRMPOTIĆ

Dom zdravlja mogao se rekonstruirati, modernizirati i urediti kao vrhunska zdravstvena ustanova, a na zemljištu neposredno uz Dom zdravlja mogao se izgraditi moderan Dom za starije osobe većeg kapaciteta od ovih 57 mjesta, tvrdi Igor Pleše



DELNICE – Igor Pleše, predsjednik SDP-a Delnice i član Gradskog vijeća Delnica, odlučio se obratiti javnosti vezano uz nedoumice koje se u sve većoj mjeri javljaju oko radova kojima bi se u Domu zdravlja Delnice preuredio dio prvog kata i bio pretvoren u izdvojenu jedinicu Doma za starije osobe Kantrida, kapaciteta 57 osoba. Ti bi radovi, napominje Pleše, donijeli nekoliko dobrih stvari – prostor koji je godinama prazan dovest će se u funkciju, radovi će riješiti problem krova koji prokišnjava, energetskom obnovom smanjit će se troškovi grijanja, bit će otvorena nova radna mjesta, a mnogi stariji Gorani dobit će priliku provesti posljednje godine svojeg života blizu nas, a ne u Ogulinu, Karlovcu ili negdje u Primorju. I to je nešto što je neprocjenjivo, govori Pleše.


Ističe kako uz ove pozitivne strane, postoji i niz negativnih.


– Prvo i najvažnije pitanje je treba li nam nešto takvo u ovom obliku i na ovoj lokaciji? Nije li se mogao na prvom katu Doma zdravlja urediti prostor za specijalističke ordinacije? Prostor za jednostavnije operativne zahvate? Ponovo osposobiti prostor za dijalizu? Prostor se mogao kvalitetno opremiti i osposobiti kako bi Goranke i Gorani mogli u Delnicama obaviti veći broj liječničkih pregleda i jednostavnijih operativnih zahvata. Dakle, da liječnici dolaze k nama, a ne da mi idemo k liječnicima u Rijeku. Ili, ako to nije realno, nije li se onda taj prostor mogao urediti kao mjesto stanovanja za liječnike i/ili medicinske sestre koji bi došli na rad u Gorski kotar?


Bez konzultacija




No, ono što mi posebno smeta je kako nas nitko nije konzultirao, pitao za mišljenje. Koliko sam ja upoznat, Gorani su dovedeni pred gotov čin i 99 posto nas je o kretanju u projekt doznalo iz medija. Valjda »oni« izvana bolje znaju od nas samih što nama treba? Prema mojim saznanjima, gotovo svi zaposlenici Doma zdravlja su protiv realizacije ovog projekta, s razlogom. Jer, treba se upitati gubimo li ovime postupno Dom zdravlja? Bojim se da je odgovor – da. Nekad, ne tako davno imali smo medicinu rada, fizijatra, oftalmologa, internista, ortopeda, čak i jednom tjedno kirurga. Koliko nam je ostalo od svega toga? Vrlo malo ili gotovo ništa. A nakon realizacije ovog projekta ostat će nam još i manje, bojim se, govori Pleše.


Pleše hrpu negativnosti vidi i u načinu na koji se najavljju radovi na preuređenju.


– Tko pri zdravoj pameti u Gorskom kotaru kreće s vanjskim radovima polovicom prosinca? Nitko me ne može uvjeriti kako je normalno usred prosinca izbijati prozore, otvarati krov i rušiti vanjske zidove u planinskom području. Bi li itko od nas krenuo u građevinske radove na svojoj kući tjedan dana prije Božića? Nadalje, isti izvođač koji je izgradio tržnicu i gradi vrtić dobio je natječaj za rekonstrukciju Doma zdravlja. Svi znamo da su rokovi izgradnje tih objekata itekako prekoračeni. Rok za preuređenje predviđen je za jesen 2025. godine. Koliko je realno dovršenje radova do tada? Također je prilikom potpisivanja ugovora rečeno kako pacijenti neće imati većih problema i kako kvaliteta zdravstvene zaštite neće biti narušena. Već u petak 6. prosinca, osvanula je na Facebook stranicama Grada Delnica obavijest kako se radno vrijeme ordinacija skraćuje na vrijeme od 7 do 12 sati, dakle 5 sati dnevno. I to na neodređeno vrijeme, »do završetka grubih radova«, što god to značilo? Jesu li to tri mjeseca, šest mjeseci ili godinu dana, sam Bog zna? Mišljenja sam da to bitno narušava kvalitetu zdravstvene zaštite. Prema informacijama koje ja imam u prvotnom planu bilo je iseljavanje dijela medicinskog osoblja iz Doma zdravlja, pa se možemo i smatrati »sretnima« što smo dobili »samo« skraćeno radno vrijeme. Da nije tužno, bilo bi smiješno. Većina javnosti nije niti svjesna koliko će nama Goranima biti narušena kvaliteta zdravstvene zaštite u idućem razdoblju. Jutarnja smjena i skraćenje radnog vremena samo je prvi potez, bojim se. Velik broj bolesnika si ne može priuštiti luksuz izbivanja s radnog mjesta u jutarnjim satima kako bi obavio pregled.


Čudan »hibrid«


Naš Dom zdravlja građen je doprinosima stanovnika Gorskog kotara. Jednostranom odlukom 1990-ih nam je oduzet, a sada se polovica objekta opet oduzima i vrši njegova prenamjena u svojevrstan hospicij. Generacije koje su Dom zdravlja gradile 1980-ih osmislile su ga kao središnje mjesto liječenja Goranki i Gorana uz mogućnost razvijanja centra sportske medicine. Upravo zato je i građen u neposrednoj blizini sportske dvorane i bazena u Delnicama. Umjesto razvijanja sportske medicine i dovođenja specijalista, mi Dom zdravlja pretvaramo u svojevrstan hospicij, mjesto za umiranje. Treba i takva vrsta ustanove? Bez daljnjega – treba, ali ne na ovom mjestu.


Da je pameti, mogla se napraviti jedna lijepa priča iz ovog »cirkusa« koji uskoro počinje. Dom zdravlja mogao se rekonstruirati, modernizirati i urediti kao vrhunska zdravstvena ustanova 21. stoljeća kojom bi se ponosili. A na zemljištu neposredno uz Dom zdravlja mogao se izgraditi moderan Dom za starije osobe većeg kapaciteta od ovih 57 mjesta, jer nama takav objekt treba. Nažalost, ovim smo izgubili Dom zdravlja, a nismo dobili Dom za starije osobe kakav zaslužujemo. Dobili smo nekakav čudan »hibrid« koji neće koristiti nikome. Opet se ne sluša narod, radi se stihijski, neplanski. I ova priča, bojim se, neće imati lijep završetak.


Kao gradski vijećnik mogu učiniti vrlo malo u zaustavljanju ove priče i usmjeravanju u smjeru koji je meni prihvatljiv – potpuna obnova i modernizacija Doma zdravlja i paralelna izgradnja Doma za starije osobe uz moderniziranu zgradu Doma zdravlja. Posebno jer sam s njom upoznat prije nekoliko tjedana, kad sam vidio u medijima potpisivanje ugovora. Ali uz podršku svih Goranki i Gorana, šanse za uspjeh se povećavaju, zaključio je Pleše.


Hvalevrijedna inicijativa, ali…


Ne želim previše širiti ovu priču, ali da li je ikome normalno da se preko 200.000 eura našeg novca iz Zaklade »Janet Majnarich« ulaže u Dom zdravlja? Riječ je o inicijativi koja je hvalevrijedna i kojoj sam se kao posrednik sa zadovoljstvom priključio kako bi podigli razinu zdravstvene zaštite za Goranke i Gorane, da dobijemo instrumente i opremu koju ne bismo ni u snovima mogli očekivati. No, nije li to dužnost vlasnika, da on bude taj koji prepoznaje potrebe lokalnog stanovništva i osigura mu razinu zdravstvene zaštite koju zaslužuje? Moraju li donatori iz Kanade biti ti koji brinu o našem zdravlju, pita se Igor Pleše.


Zaslužujemo ili ne zaslužujemo bolje?


Delnice već imaju privatni Dom za starije osobe, nakon dugih desetljeća izgradnje pred otvorenjem je i Dom za psihički oboljele odrasle osobe (kod Šumarije), sad se planira gradnja i ovog Doma na katu Doma zdravlja. Je li to budućnost koja nam je planirana? Pretvaranje Delnica u nacionalno središte staračkih domova? Veliki starački dom na otvorenome? Primorsko-goranska županija smatra kako ne zaslužujemo bolje, država smatra kako ne zaslužujemo bolje, a i lokalna vlast smatra kako ne zaslužujemo bolje. Bitno im je da se otvaraju radna mjesta. A to što gubimo ovo što su naši roditelji mukotrpno gradili, malo koga je briga, kaže Pleše.


Uzeto – propalo


Koliko smo već javnih objekata u Delnicama izgubili u proteklih nekoliko desetljeća? »Pametne« vlasti su uzimale od naroda zgradu SDP-a (»komitet«, propada), »staru ambulantu« (propada), bivše kino (propada), staru pučku školu na Supilovoj (autoškola, propada), restoran Pleter (propada). Niti jedan jedini objekt od navedenih grad i država nisu osposobili u proteklih 30-ak godina, unatoč brojnim obećanjima. Ima li kraja propadanju? Bojim se kako nema. Sad će nam i do kraja »uzeti« Dom zdravlja, pesimističan je Pleše.