Suđenje

Optužno vijeće odlučilo da su poruke iz mobitela Josipe Pleslić zakonit dokaz

Hina

Foto Marko Prpic/PIXSELL

Foto Marko Prpic/PIXSELL



Optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda u petak je odbilo prijedlog obrane da se iz spisa protiv bivše HDZ-ove političarke Josipe Pleslić (ranije Rimac) izdvoje poruke iz njenog mobitela za koje su tvrdili da ih je tužiteljstvo prikupilo nezakonito.


Iako je optužno vijeće zaključilo da je riječ o zakonitim dokazima obrana na tu odluku ima pravo žalbe o kojoj će odlučivati Visoki kazneni sud.


Riječ je o slučaju u kojemu je bivša državna tajnica i kninska gradonačelnica optužena za korupciju zajedno s poduzetnikom Antom Stanišićem i bivšom rektoricom zadarskog sveučilišta Dijanom Vican.




Odvjetnik Josipe Pleslić, Ivan Gržić, ranije je izjavio da nije bilo pravnog utemeljenja da se njegovu branjenicu, u čijem su mobitelu pronađene i poruke u kojima se spominju i inicijali AP, stavi pod tzv. posebne dokazne radnje.


Obrana je tražila da im optužno vijeće omogući uvid u inicijalne naloge suca istrage vezano za tajno praćenje i prisluškivanje, navodeći da je Pleslić ‘upala’ u mjere dok su istražitelji prisluškivali osumnjičenog u drugom slučaju. Tražili su i preslušavanje tajnih snimki, što im je sud odobrio, ali ih tužiteljstvo dugo nije dostavljalo.


Tri korupcijske optužnice


Uskok je u ovom slučaju optužio Pleslić da je, koristeći svoj politički utjecaj dogovorila sa Stanišićem da će poduzimati sve potrebne radnje kako bi osigurala da državna i javna tijela te državne tvrtke u poslovanju sa Stanišićevom tvrtkom postupaju njemu u prilog.


Tužiteljstvo među ostalim tereti Pleslić da je od Dijane Vican tražila da ne naplati 1,45 milijuna kuna garancije Stanišićevoj tvrtki koju je položio za projekt izvođenja radova na izgradnji studentske menze s paviljonima i kolnim prilazom na lokaciji Novog kampusa Sveučilišta u Zadru.


Osim ovog slučaja Uskok tereti Pleslić i za pogodovanje investitoru izgradnje vjetroelektrana na području Ervenika i Knina, a u postupku proizašlom iz afere Vjetroelektrane osumnjičena je za niz malverzacija, uključujući namještanje državnih ispita, sređivanje dodjele potpora, pogodovanje izmjenama uvjeta za zakup državnog zemljišta i slično.


I u ranija dva slučaja njena obrana je tražila uvid u tzv. inicijalne sudske naloge, kao i ostale dokumente na temelju koje su Uskokovi istražitelji došli do bivše državne tajnice u ministarstvu uprave koja je ranije bila gradonačelnica Knina.