ODJECI

Skupština crikveničkog Jadrana nije definirala buduće poteze. Grad: ‘Vlasnici su pokazali nebrigu’

Alenka Juričić Bukarica

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Matošić Gašparović istaknula je da je nedopustivo da Crikvenica još jednu sezonu dočeka s tri zatvorena hotela



CRIKVENICA – Činjenica da ni na ponovljenoj sjednici Glavne skupštine crikveničkog Jadrana nije definirana budućnost najveće crikveničke turističke kompanije, naišla je na osudu u lokalnoj samoupravi. V. d. gradonačelnica Crikvenice Ivona Matošić Gašparović, naime, u komentaru na rezultate održane sjednice Skuštine, pojasnila je da Skupština trgovačkog društva Jadran koja je bila zakazana za 2. prosinca nije održana, s obzirom na to da se većinski vlasnik nije odzvao i Skupština nije imala kvorum. Samim time, održavanje nove sjednice Skupštine je potom prolongirano za tjedan dana, na 9. prosinca.


Nebriga vlasnika


– Iako smo svi očekivali donošenje jedine razumne odluke, koja je neophodna u ovom trenutku za daljnji razvoj Društva i obnovu hotela, a to je odluka o dokapitalizaciji, odluka nije donesena. Na ovaj način vlasnici su pokazali nebrigu i nerazumijevanje prema Jadranu, ali i prema našem gradu. U više navrata sam isticala da su građani Crikvenice gradili i razvijali Jadran, Jadran je oduvijek bio neraskidivo vezan u Crikvenicu, ali i Crikvenica uz Jadran. Budućnost naše destinacije značajno ovisi o budućnosti Jadrana – istakla je Ivona Matošić Gašparović, istaknuvši i da je nedopustivo da destinacija još jednu sezonu dočeka s tri zatvorena hotela, da se u hotele na području grada i dalje ne ulaže i da se ne vidi nikakav napredak.


– Za nas je jedino prihvatljivo ozbiljno ulaganje u hotele Jadrana koji se nalaze u Crikvenici kroz dokapitalizaciju i ulazak ozbiljnog partnera kao suvlasnika ili vlasnika Jadrana. Grad Crikvenica i Gradsko vijeće Crikvenice bili su partner Jadranu i podržali smo investicije koje su se trebale dogoditi u našem gradu kao planove Jadrana koji se nažalost nisu dogodili. Nećemo dopustiti daljnju devastaciju Jadrana i dok se vlasnici ovako neodgovorno odnose prema Jadranu, Grad Crikvenica više ne može biti partner – poručila je Ivona Matošić Gašparović. Inače, u Gradu Crikvenici su dogovorili održavanje tematske sjednice Gradskog vijeća u siječnju na temu Jadrana te očekuju jasan stav vlasnika, Nadzornog odbora i Uprave o daljnjem razvoju Jadrana.


Odgovor fondova




Komentar činjenice da najavljena dokapitalizacija nije prošla na održanoj sjednici Glavne skupštine, tražili smo i u mirovinskim fondovima, većinskim vlasnicima Jadrana. Iz Erste plavog mirovinskog fonda odgovorili su da su Erste Plavi mirovinski fondovi, kao jedan od dioničara tvrtke Jadran, na održanoj glavnoj skupštini dali svoj glas za dokapitalizaciju društva.


– Erste Plavi zadržavaju stav da je dokapitalizacija društva optimalan korak za Jadran, koji bi kompaniji omogućio nastavak uspješnog obavljanja redovnog operativnog poslovanja te ujedno dao poticaj za odgovarajuće investicijske korake s ciljem daljnjeg širenja poslovanja te dodatnog učvršćivanja i jačanja tržišne pozicije Društva. Erste Plavi ne mogu komentirati odluke drugih dioničara, ali izražavaju nadu da će u budućem razdoblju prevladati stav svih uključenih dionika oko potrebe dokapitalizacije Jadrana – poručili su iz Erste mirovinskog fonda koji prema jučerašnjem stanju u Središnjem klirinškom depozitarnom društvu ima 31 posto dionica.


Iz PBZ/CO mirovinskog fonda kratko su odgovorili da “Društvo PBZ Croatia osiguranje d.d. za upravljanje obveznim mirovinskim fondovima za račun mirovinskih fondova pod svojim upravljanjem, koji su dioničari društva Jadran d.d., podržava razvoj tog društva na način koji će postići najbolje moguće usklađenje interesa Društva, postojećih dioničara i svih ostalih sudionika”. O održavanju sljedeće Glavne skupštine, kažu, trenutačno nemaju nikakva saznanja.


Strateški partner


Da podsjetimo, na Glavnoj skupštini se glasalo o najavljenoj dokapitalizaciji Jadrana i to na način da se najprije ide u smanjenje temeljnog kapitala s iznosa od oko 64 milijuna eura na iznos od oko 28 milijuna eura. Nakon toga je trebalo ići na izdavanje novih dionica i ulaganja do 50 milijuna eura. U međuvremenu je pokrenut proces dubinskog snimanja, što ukazuje na interes investitora za ulazak u Jadran, a ove jeseni je došlo i do promjena u Upravi Društva. Međutim, prema svemu sudeći, većinski vlasnici još nisu “izbrusili” stav o tome žele li sami dokapitalizirati tvrtku ili će u nju ući strateški partner, a interes destinacije bi bio da strateški partner bude iz turističkog sektora te tvrtki donese svoj know-how te razvije poslovanje i digne kvalitetu objekata na višu razinu.


Većinski vlasnici od 2018. godine, kada je Jadran privatiziran, su mirovinski fondovi PBZ Croatia osiguranje te Erste. Sličan put privatizacije, ali s tom razlikom da je jedan od strateških investitora iz hotelskog sektora, je imao i rapski Imperial koji su, međutim, preuzeli mirovinci u suradnji s Valamarom, i tu je danas priča s ulaganjima u obnovu hotela bitno drukčija. Hoteli se obnavljaju, pa je od privatizacije do lani uloženo 107 milijuna eura, a samo u prvu fazu projekta Arba Resort investirat će se 54 milijuna eura. Treba se nadati da će i crikvenički Jadran konačno dočekati bolje dane i krenuti naprijed, s obzirom na to da turistička konkurencija definitivno ne stoji na mjestu.