Bez podrške

Preokret. HDZ odustaje od saborskog glasanja o slanju časnika u NSATU misiju potpore Ukrajini

Dražen Ciglenečki

Foto Patrik Macek PIXSELL

Foto Patrik Macek PIXSELL

Upitno je, štoviše, hoće li se o NSATU-u ikad glasovati u Saboru, budući da Vlada nema podršku dvije trećine zastupnika



U petak završava aktualna sjednica Sabora, a zastupnici će, prije odlaska na jednomjesečnu stanku, odraditi još jedno glasovanje. Očekuje se da ono prođe bez neke drame jer o svim najvažnijim točkama dnevnog reda, koje su proteklih tjedana izazivale najviše političkih prijepora, glasovalo se prošlog petka i subote. Osim o NATO aktivnosti potpore Ukrajini NSATU, ali, doznajemo u vladajućoj koaliciji, o tome se niti sutra neće glasovati. Upitno je, štoviše, hoće li se o NSATU-u ikad glasovati u Saboru, budući da Vlada Andreja Plenkovića nema podršku dvije trećine zastupnika za slanje nekoliko hrvatskih časnika u Wiesbaden.


Digli ruke


Temeljem izjava više HDZ-ovih dužnosnika u posljednje vrijeme moglo bi se zaključiti da se u potpunosti odustalo od pokušaja izglasavanja NSATU. No, možda se to ipak ostavilo za razdoblje nakon izbora za predsjednika Republike, kada, u slučaju neuspješnog ishoda u Saboru, ne bi bilo političke štete za HDZ i njegovog kandidata Dragana Primorca. Za Plenkovića se politika svodi na pobjeđivanje. Nikad nitko u hrvatskoj politici nije toliko govorio o vlastitim pobjedama kao on.


Ako bi u petak NSATU podržalo manje od 100 ili 101 zastupnika, sada se, zbog napuštanja Sabora Dražana Dizdara, čak niti ne zna koja je dvotrećinska većina, Plenković bi to teško mogao proglasiti pobjedom i zato nije iznenađujuće da se, barem uoči izbora, o toj NATO aktivnosti neće glasovati.




Predsjednik Sabora Gordan Jandroković je, pak, krajem prošlog tjedna izjavio da je, što se reputacije Hrvatske tiče, bolje ne donositi odluku o NSATU nego da ona bude negativna.


– Odbaciti sudjelovanje hrvatskih ljudi u toj misiji je, po nama, loše za politički ugled i poziciju Republike Hrvatske u međunarodnim odnosima, tako da ćemo još uvijek pokušati razgovarati i možda, kada se stvari malo smire, ipak donesemo odluku uz koju je velika većina članova NATO saveza i EU-a. Ako je ne donesemo, nismo onda napravili ništa loše prema onima koji je očekuju. Kad bismo je donijeli i kad bi ona bila negativna, onda bi ta poruka bila puno gora nego dok još uvijek držimo moguć dogovor, objasnio je Jandroković svoju poziciju. Dodao je da će Sabor »sasvim sigurno« odlučivati o NSATU »kada bude rok«.


Međutim, ministar obrane Ivan Anušić nekoliko je puta nedavno rekao da je konac godine rok za odluku o NSATU, što hrvatski parlament neće ispuniti.


Nespojive strane


Nije jasno zbog čega je prijedlog Vlade da se Hrvatska pridruži NSATU uopće došao u Sabor. Nakon što je predsjednik Zoran Milanović odbio potpisati taj prijedlog, pa je za njegovu realizaciju bila potrebna dvotrećinska većina u Saboru, SDP, Možemo! i Most objavili su da se slažu s predsjednikom da Hrvatska mora ostati izvan toga, što je značilo da je nemoguća dvotrećinska većina. Prva je Plenkovićeva reakcija bila lišena emocionalnog naboja, sasvim realistična.


– Možemo sondirati teren. Evo možemo pitati Gordana Jandrokovića da razgovaraju u Saboru s klubovima, da vidimo jesu li oni i dalje kao nojevi, da im on kaže – zabij glavu u pijesak. Znaš da ovaj laže, da nitko neće dovesti Hrvatsku u ugrozu, da neće hrvatski vojnici ići u Ukrajinu, ali možda ipak vjeruješ njemu kada si ga već zvao na Glavni odbor, pa ćemo ih pitati. Ako neće, ako nemamo dvotrećinsku većinu, nećemo gnjaviti narod, izjavio je premijer početkom listopada. Ipak, ni 48 sati kasnije Vlada je poslala u Sabor dokument čije su šanse za prolazak u startu bile nikakve. Potvrdilo se to prilikom rasprave održane 22. listopada, pa je odgođeno glasovanje o NSATU. Nisu uslijedile konzultacije HDZ-a s oporbom, ali je na sjednici saborskog Odbora za vanjsku politiku gostovao vršitelj dužnosti zamjenika glavnog tajnika NATO-a Boris Ruge, koji je ponavljao da časnici Oružanih snaga ne mogu iz Wiesbadena biti prebačeni u Ukrajinu. Nije ni to utjecalo na promjenu negativnog raspoloženja opozicije u odnosu na NSATU. Status quo u vezi s tim traje već tjednima, čekalo se s glasovanjem i o 12 drugih međunarodnih misija u kojima sudjeluju hrvatski vojnici, ali to je obavljeno u petak.


Plenković: Bit će za kad nauče zemljopis


– Bit će glasovanje kada se steknu uvjeti, kada nauče zemljopis. Oni su potpali pod najgoru demagoško-populističku crtu koja nije svojstvena samo SDP-u nego šire ljevici na europskoj razini. Da bi opravdali svoj užas, očaj, neznanje, nedostatak minimalne solidarnosti s Ukrajinom, koja je žrtva ruske agresije, oni su u stanju buncati o tome da neće njima zapovijedati Beograd, Beč, Budimpešta, ni Bruxelles. Ako je to tako, neka im Picula, Borzan, Jerkovićka i onaj malo Vešligaj odmah daju ostavku u Europskom parlamentu. Što će oni gore ako SDP ne poštuje Bruxelles. Ovo je za SDP put bez povratak, posljednja je Plenkovićeva izjava o NSATU, dao ju je u ponedjeljak poslije sjednice Predsjedništva HDZ-a.