Igor Žic / Foto: Sergej Drechsler
povezane vijesti
“Riječka gostoljubivost – hoteli, restorani, gostionice, kavane, kupalište”, naziv je knjige koju potpisuje Igor Žic, a koja je predstavljena u gradskoj vijećnici u Rijeci.
Novo izdanje knjige s kvalitetnijim tiskom i većim formatom sadrži i brojne hotelske projekte i realizacije koje su zaživjele u posljednjih 25 godina.
Grafički dizajn novog izdanja knjige potpisuje Branko Lenić, a zamišljeno je kao poklon gradu Rijeci, djelatnicima u turizmu i kulturi, studentima i svima onima koji se žele upoznati s bogatom poviješću riječkih hotela, restorana, gostionica, kavana i kupališta.
Turistička zajednica grada (TZG) Rijeke odlučila je izdati bitno prošireno i posve promijenjeno izdanje knjige Riječka gostoljubivost iz 2000. godine., kojom je otvoreno pitanje prošlosti, sadašnjosti i budućnosti riječkog turizma.
Obimnu ediciju predstavili su riječki gradonačelnik Marko Filipović, direktor riječke TZ Petar Škarpa te sam autor ovog vrijednog i zanimljivog djela.
Govoreći o ovoj knjizi Filipović je naveo kako ona predstavlja svojevrstan pogled u prošlost, ali i budućnost Rijeke i riječkog turizma, a koji je kroz posljednjih petnaestak godina doživi tranziciju i rast.
– U ovom djelu ujedno ima jako puno detalja iz naše prošlosti na koju možemo biti ponosni, kazao je Filipović.
Škarpa je, pak, istaknuo kako je na naslovnici knjige slika tadašnjeg Adamićevog kazališta,
– TZG Rijeke odlučila je izdati bitno prošireno i posve promijenjeno izdanje knjige Riječka gostoljubivost iz 2000. godine, kojom je tek otvoreno pitanje prošlosti, sadašnjosti i budućnosti riječkog turizma.
Novo izdanje knjige s kvalitetnijim tiskom i većim formatom sadrži i brojne hotelske projekte i realizacije koje su zaživjele u posljednjih 25 godina. Svakako zahvalio bih se g. Žicu, a prvenstveno na strpljenju u proteklih par mjeseci u izdavanju ove knjige, g. Branku Leniću koji je knjigu grafički uredio i Tiskari Denona iz Zagreba koja je u rekordnom roku otisnula knjigu kako bi za vrijeme blagdana mogli uživati u njoj i upoznati se s bogatom poviješću riječkih hotela, restorana, gostionica, kavana i kupališta.
Rijeka je 1805. dobila Adamićevo kazalište s 1.600 mjesta, Adamićevo kazalište bilo je duša grada s restoranima, kavanama, dva elitna kluba, hotelom te prvom vatrogasnom postrojbom na području Hrvatske. I zato je na naslovnici.
Na poleđini je hotel Hilton Costabella Beach Resort & Spa, koji je posljednji hotel otvoren na području grada Rijeke i koji je dao dodatan zamašnjak riječkom turizmu.
Pred prvi svjetski rat, dakle 1914. godine, Rijeka je imala 20 hotela, od kojih je deset bilo velikih.
Drago mi je da smo uhvatili ovih zadnjih 25 godina u razvoju grada Rijeke gdje smo opisali neke projekte koji se rješavaju i neke koji su u tijeku te se nadam da će upravo ti projekti biti okosnica razvoja turizma na području grada Rijeke.
Krenuvši od Motela Panorama, Preluka, Dječje bolnice Kantrida, Brodogradilišta Kantrida i hotela Park.
Također zahvalio bi se i Jadran hotelima koji su krenuli u adaptaciju postojećih hotela, a to je hotel Jadran koji će u prvom kvartalu nove godine biti otvoren u sklopu Marriott grupe i nakon toga hotel Continental koji je jedan od 20 hotela koji je u Rijeci postojao davnih godina.
Vjerujem da turizam grada Rijeke svakako ima budućnost i sa svim projektima koji su u tijeku, projektima koje grad Rijeka razvija kroz uređenje obalnog područja i kroz uređenje novih kongresnih kapaciteta, kazao je škarpa.
Autor djela, Žic, je, uz ostalo, naveo kako je ova knjiga djelo koje se može iznova i iznova čitati te tako otkrivati detalje riječke turističke povijesti, kao i kako je specifičnost grada na Rječini što je uvijek pokušavao stvoriti suživot industrije i turizma.
– Rijeka je bila primarno industrijski grad i trebalo je uvijek naći načina kako pomiriti taj industrijski razvoj s turizmom.
Inače, ovo je projekt koji jako dugo ide te bi se kratko osvrnuo na Radmilu Matejčić koja mi je bila i profesorica, a koja je 1988. doprinijela duhovnoj obnovi grada Rijeke s knjigom “Kako čitati grad”.
Knjiga “Riječka gostoljubivost” se na neki način nastavlja na to, a izdanje iz 2000. godine radio je Franjo Butorac, Dražen Kolinić radio je grafički dio, a knjigu je izdao Adamić.
Knjiga je s jedne strane o turizmu, a s druge strane o Riječanima, gdje ćete naći puno neobičnih stvari koje je inače teško naći o Rijeci i o stvarima vezanim za turizam.
Knjiga ide kulturološki dosta široko i zahvaća različite izvore riječkih događaja.
Rijeka je nekoliko puta mijenjala svoj položaj u politici Europe, gdje je bila mali grad s velikim kazalištem – Adamićevo kazalište.
Ono što je zanimljivo, to kazalište je srušeno, jer je car Franjo Josip poslije velikog požara u bečkom Burgtheateru 1882., kad je bilo 800 ozlijeđenih, donio odluku da se sva kazališta u Monarhiji moraju provjeriti u pogledu sigurnosti od vatre.
Zahvaljujući mađarskim pretenzijama dobili smo željeznicu i luku, a zahvaljujući Austriji išlo se jako s razvojem hotela, kazao je Žic.