VELIKA SPLITSKA IZLOŽBA

Prirodoslovni muzej u Splitu je obilježio 100 godina postojanja. Još uvijek stignete vidjeti veliku izložbu postavljenu na tri kata.

Boris Bulić

Osim brojnih uzoraka, predstavljena je i kratka povijest muzeja kroz 'vremensku lentu' s istaknutim bitnim događajima vezanima za povijest i djelatnost muzeja, od osnivanja do danas. Naravno, tu su posebno istaknute osobe koje su svojim radom pridonijele razvoju muzeja kao i za sami kraj, ravnatelji muzeja od osnutka pa do danas.

Foto: Darko Stermšek i Zlata Šunjić




Prošlog mjeseca, točnije 26. studenog, Prirodoslovni muzej u Splitu je obilježio 100 godina postojanja otvaranjem velike izložbe postavljene na tri kata.


Posjećenost je velika a nije ni čudo jer je postav više nego zanimljiv


Na prvom katu su izloženi primjerci školjaka iz malakološke zbirke obitelji Bakotić koja je ujedno i stalni postav muzeja.


Malakološka zbirka




Osim školjaka  mogu se vidjeti primjerci rakova, riba, te kostur dupina kao i dijelovi kostura kita.


Kostur dupina


Među primjercima riba , svakako se ističe nedavno restaurirani primjerak luca, rad Tihomira Martinovića.


Drugi kat je bogat uzorcima dermoplastičnih preparata sisavaca i ptica, pano o herbarijskim zbirkama kao i crtice iz života ličnosti koje su radile na samim zbirkama.


Tu je i dio entomološke zbirke kornjaša Eduarda Karamana kao i entomološka zbirka Petra Novaka te novija entomološka zbirka.


Kostur tigra je sastavljen specijalno za ovu obljetnicu, a valja napomenuti da je upravo ta jedinka tigra bila stanovnik zoološkog vrta u Splitu.



Projekt izdvajanja kostiju započeo je u kolovozu 2016. godine i trajao je mjesec dana nakon čega su kosti pohranjene u kutije do lipnja 2024. godine kad je započeo i sam projekt sastavljanja kostura tigra, a što je potrajalo do studenog ove godine. Konačan rezultat se može vidjeti, naravno, u prostoru muzeja.


Na trećem katu se mogu vidjeti fosilni ostaci ježinaca, gmazova, minerali i stijene.



Ono što je jako zanimljivo u ovom dijelu izložbe su zubi mamuta kao i kostur medvjeda čiji su ostaci pronađeni u jami Zovine.


Kostur medvjeda


Utvrđeno je da se radi o odrasloj jedinci medvjeda te da ne pripada vrsti špiljskog medvjeda.


Osim brojnih uzoraka, predstavljena je i kratka povijest muzeja kroz ‘vremensku lentu’ s istaknutim bitnim događajima vezanima za povijest i djelatnost muzeja, od osnivanja do danas.



Naravno, tu su posebno istaknute osobe koje su svojim radom pridonijele razvoju muzeja kao i za sami kraj, ravnatelji muzeja od osnutka pa do danas.



Uza sve to predstavljeni su i plakati o edukacijama, kao i fotografije terenskih istraživanja muzejskih djelatnika.


Ako do sada još niste posjetili ovu izložbu, odvojite vrijeme i posjetiti je jer se stvarno ima puno toga za vidjeti i naučiti.


Izložbu vam neće biti teško pronaći jer se izložbeni prostor nalazi u Prirodoslovnom muzeju Split na adresi Poljana kneza Trpimira 3.