RIBLJE VRSTE

Jeste li znali da pic može težiti i do 2,9 kilograma? To je većini dovoljan razlog za ciljani lov

Boris Bulić

Pica ćemo ponajprije naći na tvrdim kamenitim hridinastim dnima obraslima cistozirom, gdje s lakoćom pronalazi hranu i prijeko potreban zaklon, a često ga možemo naći i u plitkim pjeskovitim uvalama obraslima posidonijom kao i u lučkim vodama…



Pic (Diplodus puntazzo, Cetti, 1777) je riba iz obitelji ljuskavki (Sparidae). Bude dug do 50 centimetara i težak do 2,9 kilograma. Ipak, srednja lovna težina kod ove vrste ne prelazi 0,15 kilograma.


Pic je riba snažnog, ovalnog, bočno stisnutog tijela. Čeoni se greben strmo spušta prema izrazito špicastim ustima iz kojih pod oštrim kutem izviruju zubi po čemu je zapravo dobio ime.





Cijelo mu je tijelo pokriveno ljuskama a bočnu je linija vidljiva cijelom dužinom. Sivo-srebrne je boje koja prema trbuhu prelazi u bijelo-srebrnu. Po bokovima je crno isprugan s devet do jedanaest okomitih prema trbuhu konusno stisnutih crnkastih pruga koje su najizražajnije kod mladih primjeraka. Posljednja pruga je najšira i čini sedlo na korijenu repne peraje. Pored crnih okomitih pruga pic je ukrašen i zlatastim tankim prugicama koje se pružaju od glave prema repu. Sve su mu peraje dobro razvijene, a posebno repna s crnim obrubom.



Pic spolnu zrelost dosiže s 22 centimetra duljine. Mrijesti se od sredine ljeta pa sve do kraja studenog. Stalni je hermafrodit što znači da uvijek ima i muške i ženske spolne stanice. Katkad se dogodi da nakon postizanja prve spolne zrelosti kratko vrijeme bude dominantni mužjak, a nakon toga ženka.


Pic je riba koju ćemo ponajprije naći na tvrdim kamenitim hridinastim dnima obraslima cistozirom, do pola metra visokim smeđim algama, gdje s lakoćom pronalazi hranu i prijeko potreban zaklon.



Često ga možemo naći i u plitkim pjeskovitim uvalama obraslima posidonijom ali i u lučkim vodama koje u pravilu obiluju, za većinu morskih organizama, lako dostupnom hranom.


Iako je najbrojniji na dubinama od 5 do 20, ponekad zalazi i do 100 metara dubine. Generalno gledano, brojniji je na vanjskim obalama otočnog niza i u kanalima između otoka nego uz obalu.


Udicom se pic uglavnom lovi kao usputna lovina tako da malobrojni ribolovci na ovu vrstu idu ciljano.



Bez obzira na način ribolova, iz ruke ili štapom, griz pica je manje-više jednak. Pic udara snažno i temperamentno nakon čega slijedi trenutni pokušaj bijega. Uz neprestana postranična odvlačenja zakačeni će se pic cijelo vrijeme vrlo energično batrgati i tresti tako da je oprara u završnoj fazi izvlačenja više nego dobrodošao dio opreme.


S obzirom na doba godine, pica se najuspješnije lovi u toplim ljetnim mjesecima, a s obzirom na doba dana, rano ujutro i prijepodne i to po mirnom i vedrom vremenu bez vjetra.


Ulovljenog pica valja čim prije očistiti. Naime, i pic kao bugva ili salpa ima lako kvarljivu utrobu koja, ukoliko riba duže vremena bude neočišćena, može zagorčiti meso. Jednako tako valja odstraniti crnu pokožicu s unutarnje strane trbušne stjenke zbog koje meso može poprimiti gorkast metalan okus.


Najukusniji je spremljen na gradelama, no i juha od pica slovi kao posebni gastronomski užitak.