Zlatko Komadina / Foto Sergej Drechsler
Veterinar se ipak javio za dobivanje koncesije za veliku stoku, a Primorsko-goranska županija to će financirati s oko 30 tisuća eura
povezane vijesti
Gorski kotar ipak neće ostati bez veterinarske službe. Naime, nakon što je objavljeno da u Veterinarskoj stanici Delnice već duže vremena tzv. terenski veterinar koji se brine o velikoj stoci više financijski uopće ne pokriva svojim radom te se financira iz male prakse odnosno od usluga vezanih uz male životinje, župan Zlatko Komadina na današnjem je redovnom susretu s novinarima najavio da se veterinar ipak javio za dobivanje koncesije za veliku stoku, a Primorsko-goranska županija to će financirati s oko 30 tisuća eura.
PGŽ to neće dopustiti
– PGŽ neće dopustiti da Gorski kotar ostane bez veterinara. Sve je manje krupne stoke, veterinar postoji no nije mu isplativo se brinuti o krupnim domaćim životinjama.
Gradovi i općine dužni su osigurati veterinarsku službu na svojem području, no dok se naši Gorani dogovore, mi ćemo to kandidirati kao temu za njihovu koorodinaciju, a mi ćemo osigurati da se zadrži ovo malo domaćih životinja u Gorskom kotaru i da imaju veterinarsku službu, poručio je Komadina.
Pojasnio je kako se veterinarska služba uspostavlja se dodjelom koncesije na koju se javlja veterinar, no ovaj put se doznalo da se veterinar neće javiti jer mu je krupna stoka predstavlja minus.
– Mi smo to riješili pa se veterinar javio i to ne samo da se bavi psima i mačkama, nego i konjima i kravama, a tu su i lovci, rekao je Komadina.
Obnova Doma zdravlja u Crikvenici
Župan je najavio i obnovu i rekonstrukciju zgrade Doma zdravlja u Crikvenici vrijedne 1,6 milijuna eura za koju je već dobiveno 600 tisuća eura nepovratnih sredstava.
– Prijavili smo ga na energetsku obnovu i on je prošao. Bili smo u klasičnoj situaciji odustati jer je cijena 1,6 milijuna eura, no mi nećemo odustati, nego smo dali 130 tisuća eura iz ovog proračuna Domu zdravlja koji će dignuti kredit jer će iz ušteda zbog manje potrošnje energije otplaćivati kredit.
Vlada prihvatila prijedlog PGŽ
Objekt će dobiti novu energetsku ovojnicu, promijeniti sustav rasvjete i sustav grijanja te se očekuju uštede od 50 posto. Crikvenica je zaslužila jedan lijepi, moderan, uredan i funkcionalan Dom zdravlja, a ne ovo što trenutno ima, rekao je Komadina koji se pohvalio da je Vlada prihvatila prijedlog Primorsko-goranske županije o Zakonu o porezu na nekretnine.
– Država i Vlada prihvatili su naš prijedlog da se u Zakonu o porezu na nekretnine izmijeni dio gdje 80 posto poreza ide jedinicama lokalne samouprave, a 20 posto državi. Prihvatili su da tih 20 posto ne ide državi, nego županijama.
Županija je drugostupanjski organ kod poreznih rješenja jedinica lokalne samouprave. To je jedna kompenzacijska mjera na moguće smanjenje poreza na dohodak.
Država daje porezne olakšice, što je dobro za građane koji dobiju veće plaće, a građani su prisiljeni na potrošnju tim novcem platiti robu i usluge, a time i PDV koji ide državi.
S ovim izmjenama Zakona o porezu na nekretnine bi konačni prihod bio oko dva milijuna eura kojim će se kompenzirati pad prihoda od poreza na dohodak, istaknuo je Komadina.
Energetska tranzicija Cresa i Lošinja
Sanjin Vranković, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša dotaknuo se energetskog plana tranzicije prema čistoj energiji Cresa i Lošinja koji su izabrani od strane Europske komisije među pilot-projekte energetske tranzicije europskih otoka.
U sklopu akcijskog plana ove je godine realizirano postavljanje solarne elektrane na zgradu dječjeg vrtića, projekt izgradnje sustava za električno punjenje vozila, a tu je bila i pomoć građanima za provedbu projekta fotonaponskih sustava na krovovima.
Organizirani su forum i znanstveni skup o problemu dizanja razine mora te na natječaj prijavljena nabava digitalnog mareografa koji bi trebao biti postavljen u creski akvatorij. Za sve ove aktivnosti PGŽ je Cresu i Lošinju rasporedila 6.600 eura.
Vranković je naveo i projekt odvojenog prikupljanja biootpada gdje PGŽ sudjeluje s dva programa kojim potpomaže sustav gospodarenja otpadom.
Tijekom ove godine raspisana su dva javna poziva na koji se javilo pet jedinica lokalne samouprave te je raspoređeno 35.000 eura Rijeci, Mošćenička Draga, Opatiji, Čabru i Jelenju.
– U sljedećoj godini nastavit ćemo financirati ovaj program te pozivamo jedinice lokalne samouprave da se prijave na poziv, poručio je Vranković.