Foto S. Drechsler
Škola planira upisati dva do četiri razredna odjela, a samo izvođenje programa za učenike od 5. do 8. razreda započet će iduće školske godine
povezane vijesti
RIJEKA – Osnovna škola »Nikola Tesla« već početkom iduće godine planira provesti proces predbilježbi za upise u IB (The International Baccalaureate) program, a samo izvođenje programa za učenike od 5. do 8. razreda započet će s idućom školskom godinom. Time će OŠ »Nikola Tesla« postati druga hrvatska javna osnovnoškolska ustanova s međunarodnim programom, a učenici koji upišu program cjelokupnu će nastavu slušati na engleskom jeziku. Obavezni su pohađati i nastavu hrvatskog jezika, a za uvođenje novog programa potrebna je i izmjena te dopuna Statuta škole o čemu će na idućoj sjednici glasati članovi Gradskog vijeća Rijeke.
Navodeći kako se trenutno radi na kriterijima za upis, ravnateljica Tatjana Bandera Mrakovčić kaže da škola planira upisati dva do četiri razredna odjela.
– Konačan broj bit će poznat nakon predbilježbi. Imamo već upite zainteresiranih roditelja, uglavnom onih čija djeca pohađaju škole u inozemstvu i planiraju se vratiti u Hrvatsku, ističe ravnateljica.
Drugi u Hrvatskoj
Riječ je o školi koju i sada pohađa veliki broj učenika stranaca, jer OŠ »Nikola Tesla« ima čak tridesetak ukrajinskih učenika, kao i veliki broj učenika iz raznih krajeva svijeta. Uz riječku osnovnu školu IB program u javnom osnovnoškolskom sustavu provodi još samo zagrebačka OŠ »Matija Gubec« koja ima višegodišnje iskustvo u provedbi programa čiji je cilj pružanje visokokvalitetnog obrazovanja koji pomaže učenicima da rastu intelektualno, osobno i socijalno. Ključni aspekti IB-a uključuju globalnu svijest te učenje razumijevanja i poštovanja različitih kultura. IB nudi kontinuum međunarodnog obrazovanja kroz četiri visokokvalitetna obrazovna programa za učenike u dobi od 3 do 19 godina.
Međunarodni Baccalaureate program osnovnih škola, odnosno Primary Years Program (PYP), namijenjen je učenicima u dobi od tri do 12 godina, dok je međunarodni Baccalaureate program srednjih godina, odnosno Middle Years Program (MYP) namijenjen učenicima u dobi od 11 do 16 godina. Upravo s tim program OŠ »Nikola Tesla« starta od iduće godine, dok će se istovremeno prijaviti kandidatura za Primary Years Program kako bi se ostvarila vertikala međunarodnog programa u osnovnoškolskom sustavu. Program koji će startati iduću godinu nudi okvir kurikuluma temeljen na istraživanju i transdisciplinarnosti koji razvija konceptualno razumijevanje, a oslanja se na obrazovna istraživanja, mišljenje i iskustvo proizašlo iz IB svjetskih škola.
Suradnja s PRHG-om
Same pripreme za dobivanje statusa kandidata za IB u OŠ »Nikola Tesla« počele su prije dvije godine, a do danas svi su zaposlenici škole koji će raditi u programu prošli edukaciju. Škola posjeduje prostorne kapacitete za uvođenje novog programa, dok će se kadrovski, ukoliko to bude bilo potrebno, rješavati u suradnji s Prvom riječkom hrvatskom gimnazijom koja već provodi IB program te je budućim polaznicima međunarodnog programa osigurana vertikala školovanja, jer nakon osnovnoškolskog imaju priliku nastaviti srednjoškolsko IB obrazovanje.
Budući da se IB program ne razlikuje samo u jeziku podučavanja već i u metodama i oblicima rada koji podrazumijeva i mnogo terenske nastave, izvanučioničke nastave, roditelji participiraju u školarini za IB program u onom dijelu koji je iznad standarda poučavanja u Hrvatskoj. Visinu školarine škola će predložiti osnivaču, Gradu Rijeci, nakon što prikupi sve relevantne informacije, a školarina će obuhvatiti trošak udžbenika, prehrane učenika i terenske te izvanučioničke nastave.
Inicijativa iz New Yorka i Ženeve
IB program je globalni lider u internacionalnom obrazovanju koji nastoji oblikovati mlade u radoznale i obrazovane pojedince koji pomažu u stvaranju boljeg i mirnijeg svijeta kroz obrazovanje temeljeno na međukulturalnom razumijevanju i poštovanju. Program je osnovan u Švicarskoj krajem šezdesetih godina prošlog stoljeća, a nastao je kao inicijativa škole UN-a u New Yorku i Međunarodne škole u Ženevi. Ideja je nastala iz potrebe da se prevladaju razlike između mnogih obrazovnih sustava širom svijeta i na taj način olakša obrazovanje djeci koja su prisiljena često mijenjati zemlje stanovanja i škole zbog međunarodne karijere svojih roditelja. Od veljače ove godine više od 5.700 škola provodi IB programe i obrazuje učenike u 160 zemalja na svim razinama školovanja. Završni ispiti se polažu na kraju srednje škole, ocjenjuje ih nezavisna organizacija sa sjedištem u Ženevi, a svjedodžbe priznaju najprestižnija sveučilišta u svijetu.