Časopis za kulturu

Znanstvenim skupom obilježeno 60 godina kontinuiranog izlaženja La battane

Sandy Uran

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Godine 1964. utemeljen je časopis za kulturu, što je bio povod za znanstveni skup na Odjelu talijanistike Filozofskog fakulteta u Rijeci



Godine 1964. utemeljen je časopis za kulturu Battana koji izdaje EDIT. Bio je to povod za znanstveni skup koji je održan na Odjelu talijanistike Filozofskog fakulteta u Rijeci kojim je obilježeno 60 godina izlaženja potonjeg, koji predstavlja zaštitu književne baštine naše regije.


Pozdravni govor održala je pročelnica Odjela talijanistike Corinna Gerbaz Giuliano, ujedno i glavna urednica La battane od 2008. godine do današnjih dana. Gerbaz Giuliano naglasila je važnost La battane, koja ujedno predstavlja i građu koju studenti koriste tijekom studija, kao i kod diplomskih radova.


Prodekanica za znanost i međunarodnu suradnju, izv. prof. dr. sc. Tamara Mohorić, između ostalog je kazala kako je časopis važan ne samo kao sredstvo koje se koristi u studentskom radnom procesu, već i stoga što prezentira književno stvaralaštvo talijanske manjine. Martina Sanković Ivančić pročitala je tekst prorektora za znanost prof. dr. sc. Gordana Jelenića u kojem je naglašena nepotopljivost Battane.


Važni autori




Predsjednik Talijanske unije Maurizio Tremul, koji je uz Ezia Giuricina i Elvia Baccarinija činio okosnicu Battane početkom devedesetih godina prošloga stoljeća, istaknuo je kako je časopis u ovih 60 godina postojanja izmijenio izgled i pristup, ali i da je znao prepoznati i zrcaliti trenutne tijekove u književnosti, te posebno istaknuo utemeljitelje La battane Erosa Sequija, Sergia Turconija i Lucifera Martinija.


Ezio Giuricin, koji je bio dio uredništva La battane od 1989. do 1993. govorio je o »novoj seriji« u časopisu u epohi u kojoj su se dogodila značajna politička previranja. U tim burnim vremenima Giuricin je bio za kormilom časopisa uz Tremula i Baccarinija.


Naveo je autore koji su stvarali u to vrijeme: Alessandro Damiani, Predrag Matvejević, Nedjeljko Fabrio, Diego Zandel i drugi. Laura Marchig govorila je o razdoblju kad je obnašala funkciju glavne urednice La battane.


U svom je govoru spomenula autore koji su svojim djelima dali iznimno velik doprinos kvaliteti La battane, od Giacoma Scottija, Gianne Dallemulle Ausenak, Diega Zandela do Milana Rakovca. Navela je i kako je za 40. obljetnicu La battane realizirala intervju s utemeljiteljem časopisa Sergiom Turconijem, a prisjetila se i grafičke urednice Darije Vlahov Horvat koja je ostavila neizbrisiv trag u likovnosti.


Gianna Mazzieri-Sanković dala je presjek izdanja časopisa iz pedesetih godina prošloga stoljeća, poput Arte e lavoro i Orizzonti, koji su prethodili La battani. Navela je dakako i imena koja su dala veliki obol stvaranju kulturno-književnih mostova poput Claudia Magrisa, Fulvia Tomizze, Predraga Matvejevića, Lucifera Martinija, Osvalda Ramousa.


Kao iznimnu vrijednost podcrtala je produkciju književnosti na temu egzodusa kojom se dobiva uvid u to delikatno vrijeme obilježeno odlaskom i onima koji su ostali.


Kvalitetne teme


Maja Đurđulov i Iva Peršić pročitale su tekstove koje su poslali sugovornici koji nisu mogli nazočiti skupu: Elvio Guagnini, Elis Barbalich-Geromella i Sanja Roić. Guagnini je dao osvrt na početke i nastajanje časopisa kroz sjećanja, prijateljstva i projekte, podsjetivši na povijest dugu 60 godina.


Barbalich-Geromella je posebno istaknula kako je pohvalno što je La battana zadržala visok intelektualni nivo baveći se kvalitetnim temama iz domene visoke književnosti. Sanja Roić dala je uvid u »književni kovčeg« u kojem se nalaze djela talijanske i hrvatske književnosti te je navela imena koja su dala doprinos potonjem, od Maria Schiavata, Slavka Mihalića i Ive Andrića do Vesne Parun, Antuna Šoljana i drugih.


U drugom dijelu skupa govorili su glavna urednica Battane Corinna Gerbaz Giuliano koja je istaknula izazove sadašnjeg razdoblja: uređivačku politiku La battane od nasljeđa do obnove. Eliana Moscarda Mirković govorila je o sjećanjima, a Fabio Polidori o filozofskom diskursu na stranicama časopisa.


Elvio Baccarini istaknuo je segmente važne za budućnost La battane, o kojoj je govorila i direktorica EDITA Christiana Babić. Znanstveni skup organizirali su Odjel talijanistike Filozofskog fakulteta u Rijeci, EDIT i Društvo »Dante Alighieri«.