Voditelj Branko Domac, Barbara Marković, Robert Pende, Damir Krešić, Dalibor Cvitković, Siniša Dakić-Barichievich i Ana Kučić / B. PURIĆ
povezane vijesti
MALI LOŠINJ – U na trenutke “naelektriziranoj” i atmosferi održana je javna tribina o financijskim novostima u radu iznajmljivača privatnog (obiteljskog) smještaja, koja je u gradsku kinodvoranu privukla veliki broj posjetitelja, pa su bila popunjena gotovo sva mjesta.
Robert Pende, ravnatelj Uprave za razvoj poduzetništva, investicije i konkurentnost turističkog gospodarstva pri Ministarstvu turizma RH, rekao je ovom prilikom da je novost da će najniži dozvoljeni paušal po krevetu u prvoj kategoriji – u koju je svrstan Lošinj – umjesto 150 eura, ipak biti 100 eura. Ipak, to je povećanje u odnosu na dosadašnjih 55 eura po krevetu.
Gradonačelnica Ana Kučić ovom je prilikom najavila da će Grad iznajmljivačima pokriti razliku u paušalu. Pende je još najavio da će iznajmljivači koji će imati status “domaćina”, a to podrazumijeva one koji iznajmljuju nekretnine u istoj županiji u kojoj imaju prebivalište, biti oslobođeni poreza na nekretnine.
Dalibor Cvitković, direktor Turističke zajednice Lošinja, koja je organizirala tribinu, rezimirao je novosti koje predviđaju novi zakoni, predstavivši tablicu s obračunom troškova na temelju četverokrevetnog apartmana.
Barbara Marković iz Hrvatske udruge obiteljskog smještaja rekla je da Hrvatska ima najbolji obiteljski smještaj na Mediteranu, a da od novih poreza nema spasa, već se jedino može balansirati i pregovarati.
Iz publike se javila Marina Đukanović, pohvalivši postojanje udruge, ali s dodatkom da u ovim krajevima za udrugu nitko nije čuo, dok je nije “progurala politika”.
Uz nju, iz publike se javila i Astrid Dragičević, istaknuvši da je na Lošinju veliki problem tzv. nekomercijalni smještaj kao nelojalna konkurencija, pa je u nastavku rasprave plasiran i prijedlog da HEP svoje apartmane na Lošinju stavi na raspolaganje za smještaj zdravstvenoga kadra kojega Lošinju nedostaje.
Direktor Cvitković rekao je da jedna osoba na poslovima turističke inspekcije za Lošinj, Cres i Krk nipošto nije dovoljna, predloživši da inspekcijske ovlasti dobiju i radnici turističkih zajednica.
Dr. Damir Krešić, ravnatelj Instituta za turizam, složio se s time da Lošinj ima problem nelojalne konkurencije, dodajući da ne vjeruje da je intencija Vlade da se lobira protiv malih iznajmljivača, već se nastoji riješiti problem nepriuštivog stanovanja u većim gradovima, gdje je turizam i u stambenim zgradama.
Na komentar Srđana Glavana iz publike, koji je naveo da je premijer Plenković govorio o subvencioniranju gradnje hotela, Krešić je rekao da statistika pokazuje da se broj hotela nije povećao, ali da se od 2019. pojavilo 250 tisuća novih kreveta, što je “kao petsto novih hotela s po petsto kreveta”.
Jedan od sudionika tribine, Siniša Dakić-Barichievich, vlasnik turističke agencije u Velom Lošinju, govorio je u novim ulogama agencija, nakon što su booking-portali na internetu “poremetili tržište”.
Od posjetitelja, još je Ivica Krstaš rekao da se na dugogodišnjim iznajmljivačima, koji su gradili turizam, prelama krivnja zbog pojave velikog broja “betonskih kockastih apartmana”.
Bruna Vlakančić ocijenila je povećanje paušala neskladno Zakonu o otocima, Lorina Starc da se komplicira iznajmljivački rad umirovljenicima – kojih je na Lošinju najviše u tom poslu – a s druge strane forsira umirovljenike da negdje rade na četiri sata dnevno.
Vesna Juranić-Koharović je mišljenja da se novim zakonima krše elementarna načela te da nije bilo razloga da se uvode hitnom procedurom, a Irena Dlaka je predložila da se uvede kategorizacija smještaja i onima koji dugoročno iznajmljuju stanove, s evidencijom podstanara po modelu “E-visitora”.
Na kraju je Dalibor Cvitković za 23. siječnja najavio predavanje Neda Pinezića.