Sjednica

Usvojen najveći proračun u povijesti Općine Kostrena, evo u što ulažu više od 25 milijuna eura

Barbara Čalušić

Dražen Vranić / Foto Vedran Karuza

Dražen Vranić / Foto Vedran Karuza



S osam glasova nezavisnih vijećnika i HDZ-a Općinsko vijeće Kostrene usvojilo je dosad najveći proračun u svojoj povijesti koji iznosi 25 milijuna eura. Proračun nije podržalo dvoje vijećnika SDP-a dok je troje vijećnika Unije Kvarnera bilo suzdržano.


Što je izglasano?


– Proračun za 2025. godinu predviđen je u iznosu od 25.065.650 eura. U odnosu na ovogodišnji proračun, kao i ranije proračune, proračun za 2025. godinu kao i projekcija za 2026. godinu znatno su veći s obzirom da će tijekom tih proračunskih godina biti realiziran projekt izgradnje Centra za starije osobe, čija izgradnja, započinje de facto u ovaj petak kada će u posao biti uvedeni svi sudionici u gradnji – izvođač, stručni nadzor, voditelj projekta, projektantski nadzor te svi ostali sudionici gradnje na ovo velikom i složenom projektu.


Za realizaciju ovog projekta u proračunu za iduću godinu predviđen je iznos od 11,8 milijuna eura, budući će se tijekom te proračunske godine izvoditi najveći dio radova.




Na visinu proračuna utječe i završetak realizacije drugog kapitalnog objekta, a to je završetak izgradnje nove zgrade vrtića u Pavekima.


Za realizaciju, odnosno završetak ovog projekta u proračunu je predviđen iznos od dva milijuna eura čime su osigurana sredstva za završetak izgradnje i opremanje nove zgrade našeg dječjeg vrtića “Zlatna ribica” u Pavekima, čije završetak je planiran do lipnja iduće godine.


Realizacijom ovog vrlo značajnog projekta, izgradnjom nove zgrade koja će moći primiti 90 djece raspoređenih u pet novih odgojnih skupina, omogućit će se da od iduće predškolske pedagoške godine sva djeca Kostrene mogu biti upisana u vrtić u Kostreni, te da svi koji to žele imaju osiguran predškolski odgoj za naše najmlađe mještane na najvišem pedagoškom standardu, rekao je kostrenski načelnik Dražen Vranić na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća Kostrene.


Dva nova javna objekta


Dva nova javna objekta u Kostreni, Vraniću su dokaz da je proračun socijalno osjetljiv jer se ova dva kapitalna projekta tiču naših najmlađih i najstarijih mještana.


Osim toga za potrebe predškolskog odgoja, obrazovanja, socijalno-zdravstvenih programa, kulture, sporta i svih drugih društvenih aktivnosti važnih za našu zajednicu, predviđen ukupan iznos od 3,4 milijuna eura.


– Isto tako da je proračun razvojan, vidljivo je iz činjenice da je 77 posto proračuna namijenjeno za investicije, komunalne aktivnosti i zaštitu okoliša, s time da su u ovom dijelu sadržane već naprijed navedene kapitalne investicije izgradnje nove zgrade vrtića i Centra za starije osobe, koje također imaju i socijalnu komponentu budući se time osiguravaju potrebni i adekvatni prostori za naše najmlađe i najstarije mještane, dodao je Vranić.


Marunić nije zadovoljna


Mirela Marunić iz Unije Kvarnera smatra kako u proračunu nema novih projekata, već se gotovo osam godina realiziraju projekti iz njezina manadata kao i projekti prethodnika.


– Kostrena ima relativno malu površinu,okruženi smo industrijom i bez vizije upravljamo prostorom. Sva sreća da smo mi donijeli prostorni plan i zaustavili nekontrolitranu gradnju.


Gubimo kontrolu nad prostorom. Nema planskog otkupa terena i onda se čudimo da raznorazni investitori diktiraju izgled Kostrene i da nam se dogodi slučaj Hilton Kostrena.


Mi smo kupovali terene na Ivanjima, Podurinju jer smo imali viziju i željeli da Općina ima što veću kontrolu nad prostorom. Planirali smo lučicu Podurinj spojiti cestom iza Termolektrane do Žurkova.


Ostavili smo projekt Sportskog kampusa potpisan s Primorsko-goranskom županijom i Gradom Kraljevicom u visokoj fazi i za to se trebaju otkupljivat tereni, primijetila je Marunić.


Vranićev odgovor


Vranić joj je odogovorio da bi joj se vrlo rado zahvalio na ostavljenim projektima.


– No kad sam 2017. godine došao na vaše mjesto, nisam pronašao ništa. Nije bilo lokacijske ni građevinske dozvole za doma za starije osobe, već predizborna ploča na zemljištu.


Dakle, ništa osim ideje koja se vuče već 25 godina. Za ovaj projekt dobiveno je šest milijuna eura, a u vašem mandatu nije dobiveno ni 100 tisuća eura. Za potrebe sportskog kampusa iznad Svežnja nije trebalo kupovati terene jer je tamo Općina Kostrena vlasnik terena.


Nakon vas ostao je djelomično ugovoren projekt, a mi smo nastavili i lokacijska dozvola je na ishođenju. Sam otkup zemljišta nije situacija koja pokazuje razvojnost ili nerazvojnost, kazao je Vranić ističući kako se trenutno radi na projektu boćarskog doma u Žuknici i projektu uređenja uvale Žurkovo te brojnim nerazvrstanim cestama.


Veća naknada Rafineriji


Kostrenki proračun iduće će godine povećati i komunalna naknada poslovnim subjektima, u prvom redu Rafinerije u Urinju. Vijećnici su ovu odluku o povećanju komunalne naknade prihvatili jednoglasno, a samo kad je riječ o INA-i primjena nove odluke povećat će kostrenski proračun za 1,2 milijuna eura na godišnjoj razini.


– Općina Kostrena u skladu s ovlastima, u posljednje dvije godine intenzivno poduzima sve moguće aktivnosti kako bi zaštitila zdravlje mještana i okoliš.


Uložene su brojne prijave i zahtjevi, potkrijepljeni relevantnim dokazima, prema nadležnim institucijama. Osim toga, Općina je u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije naručila je i financirala dodatna ispitivanja kvalitete mora s fokusom na prisutnost ugljikovodika.


Sve te okolnosti, a s obzirom na to da nema ozbiljnih pomaka u rješavanju ovog problema, dovode do toga da je Općina Kostrena prisiljena poduzeti i daljnji korak i pokrenuti sve mehanizme koji su joj na raspolaganju, a to je izmjena Odluke o komunalnoj naknadi kojom će se korigirati koeficijent obračuna za gospodarske subjekte čije poslovne aktivnosti negativno utječu na zdravlje i kvalitetu života mještana Kostrene.


Ova odluka ne odnosi se na mještane Kostrene, njima se ne mijenja visina komunalne naknade, kao što se ne mijenja niti našim poduzetnicima, ugostiteljima i slično, jer se ovom Izmjenom SAMO korigira koeficijent obračuna komunalne naknade za područje na kojima se odvija poslovanje rafinerije, remontnog brodogradilišta i termoelektrane i tom korekcijom će taj koeficijent bit će usklađen s onim koji su već implementirale druge jedinice lokalne samouprave sličnih ili istih industrijskih opterećenja, poput Siska, Solina pa i Bakra.


Ovim korakom želi se potaknuti takve gospodarske subjekte, da u svojem poslovanju slijede najviše ekološke standarde, rekao je Vranić ističući kako ovaj potez nije usmjeren protiv gospodarstva, već predstavlja želju da se stvori protuteža izazovima s kojima su suočeni Kostrenjani.


Ivanu Stošiću i Ružici Kamenjašević općinske nagrade


U petak će na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Kostrene biti dodijeljene nagrade za životno djelo i godišnja nagrada. Aktualni rektor riječke katedrale i donedavni kostrenski župnik Ivan Stošić dobitnik je nagrade za životno djelo za iznimno dostignuće i doprinos od posebnog značaja te nesebično služenje zajednici.


Godišnja nagrada ide Ružici Kamenjašević, i to za razvitak tehničke kulture na području Kostrene. Općinsko vijeće Kostrene ove je prijedloge usvojilo jednoglasno.