Foto Reuters
povezane vijesti
Dana 3. prosinca 2024. na Institutu za fiziku u Zagrebu je održan stručni skup o mjeriteljstvu u području vremena i frekvencije na kojem je predstavljen novi Laboratorij za vrijeme i frekvenciju. Laboratorij je uspostavljen unutar Centra za napredne laserske tehnike (CALT), financiran sredstvima Europske Unije.
Kroz ovaj laboratorij Hrvatska je uključena u globalni sustav realizacije Koordiniranog svjetskog vremena (UTC), a vremenska skala koju mjeri laboratorij je najtočnija u Hrvatskoj. Hrvatska sada ima vlastiti vremenski signal, koji služi kao alternativa preuzimanju vremenskog signala preko GPS sustava. Organizatori su istaknuli da se GPS signal može vrlo lako ometati i prekinuti svu komunikaciju, što je svakodnevna situacija i problem u nestabilnim dijelovima Europe. Postojanje nacionalnog vremenskog etalona stoga je i pitanje nacionalne sigurnosti. Laboratorij na ovaj način može doprinijeti sigurnosti i tehnološkoj neovisnosti ključnih sektora poput telekomunikacija, energetike, financija i sigurnosnog sustava. Na skupu su sudjelovali i predstavnici iz navedenih gospodarskih sektora i predstavili svoje potrebe za sinkronizacijom vremena te otvorili mogućnosti za suradnju.
Također, laboratorij će kao uslugu nuditi vremensko i frekventno umjeravanje uređaja, što potiče razvoj domaće industrije smanjujući ovisnost o inozemnim uslugama. Uređaje poput osciloskopa, generatora signala i raznih mjerača vremenskog takta sada će se moći umjeravati u Hrvatskoj umjesto u inozemnim institucijama ili tvrtkama.
Globalna i nacionalna važnost
Dr. sc. Damir Aumiler, pročelnik CALT odsjeka Instituta za fiziku, naglasio je da je Hrvatska sada partner u međunarodnom procesu definiranja vremena:
“Sudjelovanjem u realizaciji UTC-a, Hrvatska postaje dio globalne mreže koja definira sekundu – osnovnu jedinicu vremena. Mi točno znamo, s preciznošću na razini nanosekunde, koliko naša vremenska skala koju mjerimo u laboratoriju odstupa od UTC-a, a time osiguravamo vremensku sljedivost na UTC.”
Voditeljica Laboratorija za vrijeme i frekvenciju, Elinor Trogrlić, istaknula je važnost primjene preciznog vremena u industriji:
“Uz navedene sektore koji imaju potrebu za vremenskom sinkronizacijom, tvrtke i drugi laboratoriji moći će umjeravati svoje uređaje u Hrvatskoj, smanjujući troškove i ovisnost o inozemnim uslugama. To će omogućiti veću konkurentnost i neovisnost domaće industrije. ”
Razvoj novih vremenskih standarda
Osim Laboratorija za vrijeme i frekvenciju, na Institutu za fiziku nalazi se i istraživački laboratorij u kojem se gradi nova generacija sata – optički atomski sat temeljen na ultrahladnim atomima stroncija. Stroncijev sat je oko 10 000 puta precizniji od trenutnog vremenskog standarda! U svijetu postoji desetak stroncijevih satova i zasad se primarno koriste za istraživanja u fizici. Kada se uspostavi dovoljno velika mreža optičkih satova, planira se redefinicija sekunde kao jedinice vremena preko optičkih satova, čime će se uspostaviti novi standard i postići dosad neviđena razina preciznosti u vremenskom mjeriteljstvu.
Dr. sc. Neven Šantić, voditelj eksperimenta optičkog atomskog sata, predstavio je istraživanje vezano uz razvoj nove generacije satova temeljenih na atomima stroncija:
“Naš cilj je doprinijeti budućoj redefiniciji SI jedinice sekunde kroz izgradnju optičkog atomskog sata. Optički satovi predstavljaju budućnost mjerenja vremena, a Institut za fiziku i hrvatska znanost aktivno sudjeluju u tom procesu.”
Nacionalna sigurnost i tehnološka neovisnost
Jedan od ključnih naglasaka skupa bio je doprinos nacionalnoj sigurnosti. Laboratorij pruža alternativu GPS sustavu, koji je osjetljiv na ometanje i napade. Dostupnost pouzdanog izvora vremena unutar nacionalnih granica osigurava stabilnost ključnih infrastrukturnih sustava i smanjuje rizike u kriznim situacijama.
Podrška razvoju industrije i znanosti
Kao uslužni laboratorij, Laboratorij za vrijeme i frekvenciju omogućit će precizno umjeravanje razne opreme i mjernih uređaja, čime se otvaraju nove prilike za suradnju s domaćim tvrtkama.
Stručni skup je okupio stručnjake iz znanstvene zajednice, gospodarstva i regulatornih institucija, čime je potvrđen značaj Laboratorija za vrijeme i frekvenciju za nacionalni razvoj.