Pomoć će između ostalog uključivati ​​rakete Stinger, streljivo za topničke raketne sustave visoke pokretljivosti (HIMARS), bespilotne letjelice i mine, rekao je Blinken u izjavi.


“Sjedinjene Države i više od 50 nacija ujedinjene su kako bi Ukrajini osigurale mogućnosti za obranu od ruske agresije”, stoji u Blinkenovoj izjavi.




Ova objava označava velik porast u odnosu na Bidenovu nedavnu aktivaciju Predsjedničke ovlasti za povlačenje sredstava (PDA), koja SAD-u omogućuje crpljenje iz trenutačnih zaliha oružja za pomoć saveznicima u hitnim slučajevima.


Dosadašnjim se korištenjem ovlasti obično povlačilo od 125 do 250 milijuna dolara. Sredstva koja je korištenjem PDA-a povukao Biden, a koje je već odobrio Kongres, na procijenjenih su 4 do 5 milijardi dolara, a očekuje se da će ga koristiti za Ukrajinu prije nego što izabrani predsjednik Donald Trump preuzme dužnost 20. siječnja.


U ovom paketu oružja prvi put u nekoliko desetljeća Sjedinjene Države izvoze nagazne mine, čija je uporaba kontroverzna zbog potencijalne opasnosti za civile.


Iako je više od 160 zemalja potpisalo sporazum o zabrani njihove uporabe, Kijev ih je tražio otkako je Rusija pokrenula svoju invaziju punog opsega početkom 2022., a ruske snage su ih koristile na prvim crtama bojišnice.


Nagazne mine koje bi mogle biti poslane u Ukrajinu “nepostojane” su, sa sustavom napajanja koji traje kraće vrijeme, ostavljajući kasnije uređaje nesmrtonosnima. To znači da, za razliku od starijih nagaznih mina, ne bi ostale u zemlji ugrožavajući civile i godinama nakon njihove predviđene upotrebe.