Potpisan ugovor

Riječkim znanstvenicima otvoren put komercijalizacije ideja, u suradnji s Fondom Vesna Deep Tech

Ingrid Šestan Kučić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Ovaj Fond usmjeren je na povezivanje investicija sa znanstvenim institucijama, s ciljem prijenosa tehnologije iz znanosti u gospodarstvo



Sveučilište u Rijeci prvo je hrvatsko sveučilište koje je potpisalo sporazum o suradnji s Fondom Vesna Deep Tech VC, a sporazum su danas potpisale rektorica prof. dr. Snježana Prijić Samaržija i managing partnerica Fonda Nina Dremelj.


Navodeći kako se radi o Fondu koji je osnovan uz potporu Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) i Slovenske razvojne i izvozne banke (SID), u suradnji s Europskim investicijskim fondom (EIF) Dremelj je naglasila da je za razliku od drugih fondova u regiji, ovaj Fond usmjeren na povezivanje investicija sa znanstvenim institucijama, s ciljem prijenosa tehnologije iz znanosti u gospodarstvo.


Vrijednost Fonda 50 milijuna eura


Ukupna vrijednost Fonda je 50 milijuna eura, a kako je kazala Dremelj Fond ulaže u projekte u ranoj fazi razvoja tehnologije, počevši od razvoja prototipa s ulaganjima od 50 tisuća eura u početnoj fazi, dok se za razvoj minimalno funkcionalnog proizvoda ili usluge može dobiti 300 tisuća eura te do 650 tisuća eura za komercijalizaciju proizvoda ili usluge.




Pojašnjavajući funkcioniranje Fonda Dremelj je istaknula da znanstvenici s dobrom idejom kroz sve faze mogu ostvariti financiranje i do tri milijuna eura za komercijalizaciju proizvoda koje ide i do pet milijuna eura uključi li se u financiranje i privreda.


– Vesna Deep Tech VC posebno je zainteresiran za projekte u ICT-u, umjetnoj inteligenciji, biotehnologiji i energetici. Fond surađuje sa znanstvenim institucijama, pružajući im podršku u financiranju i strukturiranju inovativnih projekata kako bi se osigurala uspješna komercijalizacija na tržištu.


Zadatak je Fonda ulaganje u transfer tehnologije, zaštitu intelektualnog vlasništva i komercijalizaciju istraživačkih projekata u znanstvenoj zajednici Hrvatske i Slovenije – sveučilištima i istraživačkim institucijama.


Osnivanju Fonda prethodio je četverogodišnji projekt, a želja nam je da izbjegnemo centralizaciju u akademskom i financijskom smislu i zbog toga nam je bitno da potpisujemo sporazum i u Rijeci, kazala Dremelj.


U fokusu AI, ICT i energetika


Voditeljica Područnog ureda Rijeka Hrvatske banke za obnovu i razvitak, Vesna Bartolović Stančić, kao glavnu svrhu Fonda istaknula je povezivanje investicija sa znanstvenom zajednicom s ciljem prijenosa tehnologije i znanosti u gospodarstvo.


– Fokus i interes ulaganja su projekti iz domene umjetne inteligencije, ICT-a i energetike. To će biti glavni temelji ulaganja, najavila je Bartolović Staničić.


Dodajući da znanost i inovacije traže ulaganja rektorica je kazala da ulaganja dolaze iz različitih izvora, kao što su državni proračun i projekti EU.


– Ovaj put imamo na stolu inovativan financijski instrument. Do sada je bilo jako malo ciljanih ulaganja u znanstvenu infrastrukturu, odnosno u bilo koju vrstu poduhvata koji rezultira inovacijama sa sveučilišta i gospodarstva. ta su financiranja bila nedostatna i neredovita na razini države.


Većinu svojih sredstava koja su ciljala prema inovacijama povlačili smo iz EU sredstava. Vrlo smo otvoreni dopuni sredstava koja dolaze iz državnog proračuna i u tom smislu kroz financijske instrumente koji su na raspolaganju.


Fond Vesna Deep Tech prepoznali smo kao sjajnu inicijativu. To je upravo na tragu onoga što se u Europi sada intezivira, a to je pojačano ulaganje u inovacije, naglasila je rektorica.


Sveučilišta kao motor razvoja


Ističući važnost decentralizacije ulaganja i razvijanja prorektor za strateške projekte Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. Saša Zelenika, naglasio je da su u svim razvijenim zemljama motor razvoja sveučilišta koja generiraju veliku količinu znanja.


Podsjetio je da je Sveučilište u Rijeci u posljednja dva mandata privuklo značajna sredstva iz europskih fondova.


– Međutim to nije dovoljno. Interes naših znanstvenika pokazuje da mnogi imaju imaju želju i potencijal da iz svog nastavnog rada razviju komercijalno rješenje, zaključio je prorektor.