Slavljenički koncert

Članice sjajne goranske vokalne ženske skupine DiM obilježile prva dva desetljeća rada

Marinko Krmpotić

SelfieDiM-a s prijateljima, djecom i razdraganom publikom

SelfieDiM-a s prijateljima, djecom i razdraganom publikom



Članice sjajne goranske vokalne ženske skupine DiM proteklog su vikenda, uz svog voditelja Damira Zagoršćaka Zagora, u Radničkom domu Delnice odličnim koncertom obilježile prva dva desetljeća svog rada.


U gotovo dva sata dugom programu čiji je završetak publika dupkom punog Radničkog doma dočekala na nogama izmjenjivale su se pop i rock pjesme, domaće i strane, brze i spore, balade i plesne, a uz DiM u ovoj nezaboravnoj glazbenoj večeri sudjelovali su i prijatelji banda Denis Kezele (saksofon), Tomislav Vidmar (truba), Ivan Buić (flauta) Goran Žegarec (flamenco gitara) te riječki Old School Band.


Koncert je u svakom svom dijelu potvrdio visoku klasu svih današnjih člaica ove izvrsne ženske vokalne skupine. No, kako je sve počelo, pitamo ih, a riznicu sjećanja prvi otvara njihov voditelj Zagor koji je 2004. godine kraju priveo fakultetsko obrazovanje u Zagrebu i vratio se u Delnice gdje je u Srednjoj školi Delnice, svojoj bivšoj školi, predavao predmete vezane uz filozofiju te još i više radio u vannastavnim aktivnostima, posebno onima koje su u sebi sadržavale glazbu.


Vezali Delnice i Mrkopalj




– Glazba je sastavni dio mog života pa sam i tijekom studiranja, kao i kasnije svirao u raznim sastavima (Insert, Valungari, Tribute to EKV, Veliki bijeli slon…).


Stoga mi nije bilo teško prihvatiti ideju tadašnjeg psihologa u SŠ Delnice, danas nažalost pokojnog Branka Mihajlovića Boyse, da počnem nešto raditi s tadašnjim sredjoškolcima koji su bili zainteresirani za glazbu.



I tako se našla ta početna ekipa koju je činilo nekoliko djevojaka i mladića. Ako me sjećanje dobro služi to su bili Iva Štimac, Tanja Stipeć, Ivana Šeremet, Veronika Crnić, Lorena Vidmar, Maja Kolombo, Martina Ružić i Anamarija Predojević, a imali smo i četiri dečka koji su kvalitetno radila.


Bili su to Edis Okanović, Andrej Delač, Davor Pleše i Denis Kezele. U početku smo radili na razne načine, ali smo se relativno brzo usmjerili ka višeglasnom pjevanju, odnosno na ženski vokalni sastav, a od raznih naziva koje smo koristili ustalilo se ime DiM čime smo vezali Delnice i Mrkopalj iz kojih je bio najveći dio članica – prisjeća se Zagoršćak, a Anamarija Predović, jedna od onih koja broji punih dvadeset godina rada u DiM-u, govori nam kako je u ova dva desetljeća kroz sastav prošlo tridesetak djevojaka


– Danas ekipu čine Maja Kezele, Nadia Beljan, Lorena Kolombo Jajaš, Iva Kauzlarić Štimac, Anamarija Predović, Erna Šnajdar, Veronika Crnić Zagoršćak i Marina Crnković.


U dva desetljeća rada otpjevali smo i predstavili publici oko 170 pjesama pri čemu nam je repertoar, kojeg stvaramo zajednički na temelju prijedloga svih članica i Zagora, raznolik – pjevamo i na hrvatskom i na engleskom, pop i rock, balade i brže pjesme, novi val i šlagere… sve što nas privuče i što smatramo kvalitetnim rado obradimo i naučimo, a imamo i niz namjenskih pjesama poput himni i sličnih prigodnih pjesama koje izvodimo pri druženjima koja se takvim pjesmama otvaraju – govori Anamarija Predović, a voditelj Zagoršćak dodaje kako je u ovih dvadeset godina bilo i niz nagrada za DiM.


Osvajali nagrade i priznanja


– Osvajali smo nagrade i prizanja u Hrvatskoj, čak i u Makedoniji, ali taj dio rada nekako nam više nije odviše bitan. Čak i ne idemo više na neka natjecanja jer je tu pritisak velik pa se u tome izgubi ono temeljno zadvoljstvo uživanja u glsazbi koje u ovakvoj vrsti posla mora biti.



Dvadeset godina nakon početka svi smo situirani, svi sada živimo u Delnicama što je za probe jako dobro, i svima nam je glazba lijep dodatak u životu pa želimo ućivati, a ne drhtati od ocjene tamo nekog žirija.


Vjerujem da se ta naša ljubav i opuštenost u nastupima osjeti te da publika i stoga uživa na našim koncertima. Dakle, bitni su nam nastupi i uživanja u glazbi pa nam natjecanja više i nisu tako bitna. No, ono što bismo voljeli je – snimiti album. I to ne CD, već LP ploču!


To mi je kao neki san i nadam se da ćemo to i uspjeti učiniti. Već imamo lijep dio snimljenog materijala, našli smo i neke sponzore, a mali je problem u tome što bismo za snimanje trebali otići nekoliko dana iz Hrvatske. No, nije ni to nemoguće – zaključio je Damir Zagoršćak.


Kako nastaju pjesme


Na upit kako nastaju pjesme Zagor odgovara da sve kreće od prihvaćanja prijedloga te izrade aranžmama.


– Nakon što napravim aranžman, a to zna trajati, krećemo u probe. Obično je šest proba dovoljno da stvorimo kvalitetne temelje koje potom nadograđujemo na nastupima koji su najbolji za razvoj pjesme – govori Zagoršćak, a Anamarija dodaje kako je bilo slučajeva kad im pjesma nikako nije išla, a onda su se odjednom stvari složile baš kako treba.


– Primjerice, s baladom Prljavog kazališta, pjesmom “Ako tražiš nekoga” jako smo se mučili pa smo čak i razmišljali o odustajanju. A onda se, nakon niza probi, sve odjednom složilo i danas nam je među najdražima – rekla je Anamarija.


Stvorile obitelj


Djevojke iz grupe u proteklih su dvadeset godina stvorile obitelj, promijenila ili svom prezimenu dodala nova, nekima djeca već idu na fakultet, nekima su još u osnovnoj školi, a sve su zaposlene.


Zanimljivo je da su od njih devet dvije geodetkinje dvije ekonomistice, a njih pet su prosvjetne djelatnice. I uz sve to uvijek se nađe vremena i za glazbu, a vrijedno je pažnje da su uz nastupe kao vokalna skupina pomagale na nastupima i imenima kao što su Radojka Šverko, Sandra Bagarić, Ćiro Gašparace, Jacques Houdek…