Lignja svoj plijen često napada u mirovanju. Skosavica koja se giba nije lako dostupan plijen, ali kad se zaustavi, pa još i ako zauzme ukočen položaj tada joj napad ne gine
povezane vijesti
Često se dogodi da se lignja u skosanju zakači na samom kraju skosa i to uglavnom za lovni krak, što je zapravo samo posljedica njenog iznenadnog napada na plijen u pokretu.
Ipak, puno se češće kače u početku skosa, dok se mnoge i same objese, što je posljedica pipanja i ispitivanja.
Zašto bi lignja na takav način, ma koliko bio nalik ribi, uopće prihvatila komad plastike, pitanje je koje mnoge oduvijek zbunjuje.
Lignja nasjeda na prevaru u dva slučaja. Prvi se bazira na provokaciji oblikom, bojom i teksturom, a drugi oblikom, bojom i pokretom.
U prvom slučaju već prvi kontakt s varalicom lignju mora zainteresirati.
Svjetleći elementi poput tek lagano fosforescirajućeg tijela, ili svjetlećeg oka, ili diskretne trakice u repnom dijelu sasvim su dovoljni za privlačenje pažnje. Riboliki oblik u kombinaciji s bojom je sljedeća točka koja budi predatora u njoj, nakon čega ključni detalj postaje površinska tekstura. Dodir ne smije biti tvrd, hladan i odbojan, zbog čega su silikonske skosavice u ‘pipavim situacijama’ po lovnosti daleko ispred ostalih. Posljednja, a možda i najbitnija stavka je obloga varalice koja simulira riblju krljušt radi koje lignja sigurno neće odbiti ponuđenu varalicu
U drugom slučaju, lignja svoj plijen napada u mirovanju. Privučena gibanjem skosavica, lignja koja oklijeva cijelo će vrijeme pažljivo odmjeravati i vagati situaciju. Skosavica koja se giba nije lako uhvatljiv plijen, ali kad se zaustavi, pa još i zauzme ukočen položaj…
Takvi zamrznuti položaji u ribljem svijetu najčešće nastupaju trenutak prije eksplozivnog bijega ribe, tako da zapravo zaustavljanje skosavice lignje doživljavaju kao posljednju šansu za napad prije nego skosavica pobjegne.
Iako će jedan dio liganja tako zaustavljenu skosavicu napasti svojim lovnim kracima silovito i bez zastoja, veći će dio skosavici brzo, ali nečujno i krajnje nježno prići i obuhvatiti je. Naravno, svi nabrojeni elementi uz pogođenu boju definitivno će odigrati krunsku ulogu, nakon čega preostaje samo odraditi završni dio izvlačenja i nasukavanja.
A takav pristup nije ništa novo jer su do iznimno dobrih rezultata takvim načinom lova došli japanski lignjolovci.
Naime, tataki tehnika se bazira upravo na takvom pristupu mirovanja.
Nakon što se skosavice protresu, sve se umiri i lagano odiže i upravo tada dolazi do napada.
Svakako, nije loše za probati.