Punat

U okviru Andrinje predstavljena nova monografija dr. Antona Bozanića

Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić



U okrilju programa posvećenog obilježavanju Andrinje – Danu Općine i župe Punat, u puntarskoj galeriji Toš održano je predstavljanje novog monografskog rada dr. Antona Bozanića, nzavanog “Punat i Stara Baška – Povijesni hod: naselja, župe i iseljenici”.


Dupkom ispunjeni društveni prostor najbolje je potvrdio interes žitelja tog otočnog mjesta za rezultatom rada ovog otočnog svećenika, predanog izučavatelja, a kroz svu silu otočnim lokalnim i crkvenim središtima posvećenih knjiga i čuvara ali i promotora kulturno-povijesne baštine otoka Krka i njegovih stanovnika, jednako kroz onaj crkveni tako i svjetovni njen segment.


Zanimljiva, sadržajna i bogato opremljena monografija izdana u nakladi riječke Glose, rezultat je višegodišnjeg predanog povjesničarskog rada dr. Antona Bozanića čija su htijenja i nastojanja dokumentiranja, povjesničarskog obrađivanja i interpretiranja brojnih, u dobrom dijelu najširoj javnosti do sad malo poznatih povijesnih činjenica potpomognuta bila od Općine Punat i Marine Punat Grupe, nakladnika koji su oživotvorenje ovog zanimljivoga i lako čitljivog rada pomogli svaki s polovicom potrebnih sredstava.





Osim samog autora koji je rekao da je u svom najrecentnijem radu o Puntu i Staroj Baški želio progovoriti iz današnje perspektive, o Bozanićevoj su knjizi u prigodi njena predstavljanja govorili i njeni recenzenti – prof.dr.sc. Dubravko Orlić i prof.dr.sc Ivica Orlić.


Ne skrivajući oduševljenje tekstovima kojima je spomenuti otočni svećenik i povjesničar obogatio njihove spoznaje o dijelu otoka Krka za koje su mislili da znaju mnogo o njegovoj prošlosti, a što se njihovim iščitanjem Bozanićevih tekstova pokazalo potpuno pogrešnim, obojica su recenzenata ustvrdila da će ovaj rad biti izvor nadahnuća i kamen temeljac na kojem će nove generacije povjesničara, sociologa, etnologa i umjetnika “dograđivati” razvoj Punta kroz povijest.


Naglasili su, a s njima se u svom prigodnom obraćanja složio i prezentaciji također nazočni općinski načelnik, Daniel Strčić, da će Bozanićevi tekstovi o dugoj, bogatoj i zanimljivoj povijesti Punta i susjedne mu Stare Baške, jednako kao i njegovi prilozi posvećeni brojnome puntarskom iseljeništvu, ostati trajno zabilježeni i dokumentirani, te time dostupni svima koji će u budućnosti proučavati, ili možda tek željeti se upoznati s poviješću tog dijela otoka.


Načelnik se pri tom posebno zahvalio brojnim sumještanima koji su autoru, tijekom njegova rada na pripremi knjige, pomogli, bilo svojim informacijama ali i sačuvanom povijesnom građom.


Želja mi je da ova monografija koja nastoji sjediniti događanja iz prošlosti i sadašnjosti puntarskog područja postane svojevrsna čitanka, prije svega djeci i mladima, kako bi što bolje upoznali, zavoljeli i cijenili svoj kraj, istaknuo je u završnici predstavljanja svoje knjige sam autor. vlč. Bozanić.


Veselit će me ako, čitajući i listajući ove stranice, čitatelji upoznaju nešto novo o Puntu i Staroj Baški, o njihovoj daljnjoj ili pak bližoj povijesti, o ovdašnjim župama te ako u njoj pronađu nešto što da sad nisu imali priliku saznati, zaključio je spomenuti, iznimno plodonosni otočni autor.