Tbilisi

Izaslanik EU-a: Potez Gruzije o zaustavljanju pridruživanja ne predstavlja volju stanovništva

Portal Novi list, Hina

Foto Reuters

Foto Reuters



Izaslanik Europske unije u Gruziji rekao je u petak da je potez Tbilisija da zaustavi približavanje zemlje EU-u do 2028. u suprotnosti s voljom većine Gruzijaca, izvijestili su lokalni mediji.


“Ono što se jučer dogodilo je jasno u suprotnosti s politikom prethodne gruzijske vlade, politikom svih prethodnih gruzijskih vlada, kao i u suprotnosti sa željama velike većine stanovništva Gruzije”, rekao je izaslanik Pawel Herczynski, citirala ga je novinska agencija Interpress.


“Mislim da je to jako tužno i srceparajuće”, rekao je.




Gruzijsko ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je u petak da su uhićene 43 osobe na velikom prosvjedu protiv vladine odluke u četvrtak navečer.


Ozlijeđena su 32 policajca u obračunu s tisućama proeuropskih prosvjednika ispred zgrade parlamenta, uz uporabu suzavaca i vodenih topova, navodi ministarstvo u priopćenju.


Nekoliko prosvjednika bacalo je vatromet na policiju, a neki su pokušali srušiti metalne barijere ispred parlamenta.


Prosvjed je izbio nakon najave vladajuće stranke Gruzijski san da će zaustaviti pregovore o pristupanju Europskoj uniji do 2028. nakon navodne “ucjene” Bruxellesa glede pregovora.


Iako je Gruzija kandidatkinja za članstvo u EU-u, njezini su se odnosi s Bruxellesom naglo pogoršali posljednjih mjeseci, zbog optužbi političara EU-a da Tbilisi provodi prorusku i autoritarnu politiku.


Sam blok je ranije ove godine objavio da je gruzijski zahtjev zamrznut kao odgovor na nove zakone donesene protiv “stranih agenata” i LGBT prava koji su, tvrde kritičari, drakonski i inspirirani Moskvom.


Vlada, koja nema diplomatske veze s Rusijom, rekla je da su zakoni proporcionalni i potrebni za zaštitu nacionalne sigurnosti i tradicionalnih vrijednosti društva.


Istraživanja javnog mnijenja pokazuju da članstvo u EU-u podržava oko 80 posto gruzijskog stanovništva, a cilj pristupanja bloku zapisan je u ustavu zemlje.


Gruzijski san pobijedio je na izborima u listopadu s gotovo 54 posto glasova. Oporbene stranke rekle su da su izbori lažirani i odbile su zauzeti svoja mjesta u parlamentu.


Oporbena stranka Koalicija za promjene, druga na listopadskim izborima, priopćila je da je dvojicu njezinih čelnika napala policija tijekom prosvjeda, pri čemu je jednome slomljena ruka, a drugome nos.