Marina Perazić i Davor Tolja, Foto: ANTE GUŠIĆ/STUDIO XXL
Uoči velikog koncerta kojim će ove subote u zagrebačkoj Tvornici kulture proslaviti četiri desetljeća kultnog izdanja, Davor Tolja poručuje: "Možete očekivati povratak u prošlost i ono što Denisi uvijek nude, a to je dobra zabava uz zrno nostalgije"
povezane vijesti
Za grupu Denis&Denis ovo je velika obljetnička godina jer, naime, njihov album »Čuvaj se« puni 40 godina. Tim povodom ove subote pripremaju veliki koncert u Tvornici kulture u Zagrebu, a što o tome kaže Davor Tolja, pročitajte u nastavku.
Glazbena uspomena
Ove godine obilježavate 40 godina od izlaska albuma »Čuvaj se« koji je postao kultno izdanje domaće glazbene scene, a tim ćete povodom ove subote održati koncert u Tvornici kulture u Zagrebu. Kako danas, četiri desetljeća kasnije, gledate na značaj tog albuma?
– Kada smo daleke 1984. godine Marina (Perazić, op. a.) i ja stvarali taj album, nismo ni sanjali da će LP »Čuvaj se« polučiti takav uspjeh kod publike. Mi smo taj album snimali iz potrebe da se glazbeno izrazimo i da nam to ostane nekakva glazbena uspomena na vrijeme kad smo bili mladi i bili dio riječkog glazbenog izričaja 1980-ih.
Tek kasnije, pa sve do danas, postalo nam je jasno da smo u toj svojoj glazbenoj ludosti napravili malo remek-djelo. Iskreno, meni ni danas nije potpuno jasno kako smo, igrajući se sintesajzerima i glasom, uspjeli to napraviti.
Za album »Čuvaj se« može se reći da je bio pionirski pothvat za synth-pop na ovim prostorima. Možete li se prisjetiti kako su izgledali prvi koraci u stvaranju takvog zvuka i koliko je bilo izazovno, posebice s tehnološke strane?
– Tada mi je to izgledalo kao gotovo nemoguća misija s obzirom na to da sam ja imao samo jedan mali sintesajzer, ritam-mašinu i tzv. sequencer. Sve je naravno bilo potpuno analogno i pravi je izazov bio povezati te instrumente i međusobno ih uskladiti. Album »Čuvaj se« sniman je bez korištenja kompjutora.
Imao sam sreće što je album sniman u studiju Andreja Baše koji je imao još neke, u to vrijeme, prilično skupe instrumente. Ono što se nije moglo isprogramirati, odsvirao sam i to je dalo neku posebnu draž tom zvuku jer koliko je sintetski, toliko je i nesavršeno ljudski.
Ovaj je album odabran za najbolji album godine 1984. godine prema časopisu Rock. Kako ste tada doživjeli takvo priznanje, koliko vam je to značilo?
– To priznanje bilo mi je posebna čast, tim više što smo ga dobili i po mišljenju publike i po mišljenju glazbene kritike. To je bio veliki uspjeh jednog malog electro-pop dua iz Rijeke.
Ništa bez Marine
Što vas je uopće tada pokrenulo da idete u smjeru synth-popa? Što ste tada najviše slušali, a da vas je možda inspiriralo?
– Moja prva ljubav bili su Beatlesi, potom hard i simforock bendovi koji su počeli sve više koristiti sintesajzere, zatim su došli majstori elektroničke glazbe Jean Michel Jarre, Vangelis… A onda nas je sve pokosio novi val iz kojeg se izrodio i electro-pop. I tako je u meni pala odluka.
Nabaviti synth i svirati, eksperimentirati, pa što bude. Naravno, bez Marine koja je hrabro pristala otpjevati neke melodije na moje ritmove, ništa se od svega toga ne bi dogodilo.
Brojne vaše pjesme već desetljećima su popularne, a sada su u vašoj publici i generacije koje nisu ni bile rođene kad je album »Čuvaj se« objavljen. Kako doživljavate tu međugeneracijsku privlačnost vašeg stvaralaštva?
– Imamo sreće da se pjesme D&D i danas vrte na radiopostajama i tako traju do danas. Mlađa generacija ih otkriva putem novih medija ili tako da od roditelja »posude« naš LP. Na našim koncertima danas ima puno više mlade publike. Meni je najdraže kad nam na potpis donesu naš LP iz fonoteke svojih roditelja.
Synth-pop je posljednjih godina doživio svojevrsnu renesansu. Kakvo je vaše mišljenje o današnjoj glazbenoj sceni, posebno u kontekstu electro i synth-pop zvuka?
– Danas imate toliko glazbe na raspolaganju da se u svemu tome pronađe i jako dobre glazbe. Drago mi je da taj synth pop zvuk ima svoje izvođače i svoju publiku, ali im jako zavidim jer znam da se to danas može snimiti koristeći samo jedan laptop.
Na pozornici će vam se pridružiti i pocket palma. Kako je došlo do ove suradnje i kako gledate na novu generaciju glazbenika koji njeguju synth-pop zvuk?
– S pocket palmom smo već jednom dijelili pozornicu na Krku, tako da mi je drago da ćemo ponovo svirati zajedno na istoj pozornici. Na njihov rad mi je ukazao jedan moj dragi prijatelj i poznavatelj glazbe, tako da sam se potrudio i preslušao njihove radove.
Opušteno uživam
Isto kako obilježavate ovu obljetnicu, obilježavate i brojne druge još od 2012. godine, kada ste se ponovo sastali u povodu 30. obljetnice osnutka grupe. Kako danas doživljavate zajedničke nastupe?
– Vrlo kratko. Isto kao i prije 40 godina, s jednom malom promjenom. Kad smo počeli, imao sam veliku tremu od nastupa, a sad sam opušten i uživam u nastupu.
Razmišljate li možda o novim projektima ili suradnjama?
– Prije nekoliko godina imao sam projekt s grupom Whiteheads. Taj me projekt jako veselio, ali zbog obaveza prema matičnoj grupi nisam više imao vremena da se potpuno posvetim radu s Whiteheadsima.
Za kraj, što pripremate i što publika može očekivati od nadolazećeg koncerta u Tvornici?
– Možete očekivati povratak u prošlost i ono što Denisi uvijek nude, a to je dobra zabava uz zrno nostalgije.