SKD Prosvjeta

Riječki dječji list “Bijela pčela” izlazi već 30 godina. Upravo je izdan jubilarni, 300. broj

Filip Brnelić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Izdavanjem tristotog broja časopisa i prigodnom tribinom, riječki pododbor SKD-a "Prosvjeta" obilježio je 30 godina kontinuiranog izlaženja dječjeg lista "Bijela pčela"



Kvalitetan sadržaj koji novopečenim čitačima približava svijet književnosti, umjetnosti, kulture, a istovremeno ih educira, povezuje i razvija osjećaj identiteta – upravo to je “Bijela pčela”, rečeno je na proslavi 30. rođendana riječkog “lista za svu djecu” održanoj u Dječjoj kući.


Iako su se od 1994. godine, kada je izdavanje lista pokrenula njegova prva urednica Tatjana Olujić Musić, medijski i tiskarski trendovi promijenili, “Bijela pčela” u svom je izdavačkom kontinuitetu dosegla svoj jubilarni, tristoti broj kojem se, kao i onom prvom, raduju djeca diljem Hrvatske.


Namijenjena uistinu svima


Na tribini u organizaciji riječkog pododbora Srpskog kulturnog društva Prosvjeta, ujedno i izdavača lista, istaknuta je uloga koju časopis i danas ima u prenošenju srpske kulture i baštine te ćiriličnog pisma najmlađima.




Arhivski savjetnik te predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine PGŽ-a Zoran Stanković naveo je kako je “Pčela”, iako poseban značaj ima za djecu koja se školuju po manjinskim obrazovnim modelima, namijenjena uistinu svima.



– Kod našeg lista nema isključivosti ili zatvaranja u krugove manjinske zajednice. Ako “Bijela pčela” dođe u 150 škola, do ljudi koji žele da nauče još jedno pismo, onda je svaki njen broj i primjerak vrijedan.


Ovaj je časopis poslužio kao temelj za druge edukativne aktivnosti, kao što su programi učenja ćirilice, namijenjene djeci jer bez njih ništa što mi odrasli radimo nema smisla. Također, cilj lista je da pokažemo da je ćirilica dio kulturne tradicije u Hrvatskoj i da ona pripada svim građanima Hrvatske, rekao je Stanković.


Kvalitetno papirnato štivo


Prigodna tribina o stvaralaštvu za djecu i dječjem stvaralaštvu pod moderaturom Katarine Bošnjak okupila je i druge autore dječjeg sadržaja i predstavnike riječkih dječjih listova koji su kazali kako tiskani format lista ili zina itekako zadržava svoju ulogu u dječjem obrazovanju.


Prema riječima Tiziane Dabović, glavne urednice dječjeg lista “Arcobaleno” pisanog na talijanskom jeziku koji izlazi od 1948. godine, ovakva izdanja važan su didaktički materijal, posebno za djecu manjinskih zajednica kojoj jezično i kulturno prilagođen sadržaj nije uvijek lako dostupan.


– Arcobaleno, tada Il Pioniere, pokrenut je u vrijeme kada je nedostajalo priča kojih bi učitelji mogli dati djeci na čitanje. Njega danas čitaju djeca u svim talijanskim školama u Istri, Rijeci i dijelu Slovenije, a njih uvijek najviše zanima ono što oni rade, zbog čega je objavljivanje njihovih radova velika motivacija za novo stvaralaštvo, napomenula je Dabović.


Također, urednik Brickzinea Kristian Benić i riječka ilustratorica i autorica Nena Pavelić istaknuli su kako je djecu u doba ekrana potrebno usmjeriti na kvalitetno papirnato štivo, kao i prilagođenom ilustracijom objasniti složene koncepte na najjednostavniji način.


U sklopu obilježavanja 30. rođendana “Bijele pčele”, u Dječjoj je kući s glazbeno-recitatorskim programom nastupila dječje sekcije Folklornog ansambla “Sv. Nikola” Rijeka, dok je na trećem katu “Kuće” otvorena izložba o povijesti i uspjesima ovog lista.