Arhiva NL
Ponovo aktualiziran podzakup atraktivnog gradskog poslovnog prostora
povezane vijesti
RIJEKA – Ako se po jutru dan poznaje, ništa od povrata 664.745 eura koje je bivša tvrtka Amec Rijekatekstila, Zbig d.o.o., inkasirala na podzakupu gradske imovine, odnosno poslovnih prostora »Karoline Riječke«.
Prema obrazloženju prvostupanjske odluke suda, baš kao što se radilo o protupravnom stjecanju koristi od strane Zbiga, stjecanje takve koristi posljedično bi bilo protupravno i za Grad. Žalbeni postupak koji je pokrenut pred Visokim trgovačkim sudom još uvijek nije dobio svoj pravorijek.
Argument suda
U tom kontekstu, intrigantnom se čini opaska iz zadnjeg nalaza Državne revizije vezano uz izvanbilančne zapise i evidentiranje sudskih sporova.
Kao što je poznato, Grad Rijeka je odmah, nakon što je priča oko zakupa i podzakupa »Karoline Riječke« izbila u javnost, pokrenuo na Trgovačkom sudu u Rijeci tužbeni zahtjev za naplatom razlike između zakupnine i podzakupnine, na što su iz Zbiga odgovorili protutužbom, pa je došlo do spajanja predmeta.
Međutim, Državna revizija zamjerila je Gradu Rijeci što u izvanbilančim zapisima u poslovnim knjigama i u financijskim izvještajima, kao i u Dodatku 1., nije evidentiran taj spor u iznosu od već spomenutih 664.745 eura.
S druge strane, protutužbeni zahtjev Zbiga, u kojem ova tvrtka potražuje od Grada Rijeke 389.375 eura, »uredno« je zaveden i sadržan je u Dodatku 2. koji se, pak, odnosi na popis sudskih sporova u kojemu je Grad tuženik.
Da protupravna korist koju je stekao Zbig ne predstavlja korist koju je dužan nadoknaditi Gradu, sukladno zakonskim odredbama o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, već eventualno štetu prouzročenu trećoj osobi, u ovom slučaju H&M-u, jedan je od glavnih argumenata kojim je Trgovački sud u Rijeci odbio tužbeni zahtjev Grada Rijeke kojim je od Zbiga zahtijevana isplata razlike između one cijene po kojoj je ova tvrtka, sada već davne 2012. godine, ugovorila zakup ta 1.283 četvorna metra gradskog poslovnog prostora i onog iznosa kojeg su od ljeta 2013. godine, pa praktički do kraja 2019. godine, u ovoj tvrtki ubirali na račun podzakupa od tvrtke H&M Hennes & Mauritz d.o.o.
Filipović optimističan
Gradonačelnik Marko Filipović i dalje poručuje da vjeruje u pozitivan ishod za gradski proračun.
– Na temelju svih bitnih činjenica i okolnosti predmetnog događaja, a što je detaljno opisano u podnesenoj tužbi, Grad Rijeka ima legitimna očekivanja da će tužbeni zahtjev, za koji drži da je utemeljen na zakonskim odredbama, biti usvojen u cijelosti.
Naime, Grad Rijeka je očekivao primjenu odredbi Zakona o izmjenama i dopunama zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora, kao i odredbi Zakona o obveznim odnosima.
Međutim, sud je primijenio institute iz Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, konkretno iz članka 165. stavka 1. tog zakona. Ovakvim tumačenjem ove pravne stvari od strane prvostupanjskog suda, kako je Grad Rijeka iznio i u navedenoj žalbi, došlo je i do povrede prava na procesnu ravnopravnost, to jest prava na pravično, odnosno pošteno suđenje te prava na suđenje i pravičnost postupka u cjelini i zabranu arbitrarnog postupanja, stoji u odgovoru koji smo dobili od Filipovića, vezano uz žalbeni postupak na VTS-u.
Krajnje je nejasno na osnovi čega Filipović temelji taj svoj optimizam. Čak i u slučaju obrata u sudskoj odluci, tvrtka Zbig već nekoliko godina ne ostvaruje prihode i u bilanci praktički ne iskazuje nikakvu značajniju imovinu.
Nije zgorega podsjetiti da je Amec Rijekatekstil, odmah nakon što je ovaj »dupli pas« oko ugovorene zakupnine i podzakupnine koja se ubirala u »Karolini Riječkoj«, izbio u javnost, izašao iz vlasništva Zbiga, a sve otad, od početka 2020. godine, kao osnivač i direktor se vodi izvjesni Željko Tomić iz Novog Vinodolskog.
Dvije žalbe
Žalbu protiv prvostupanjske presude riječkog suda, da stvar bude intrigantnija i paradoksalnija, podnio je i Zbig čijim se poslovanjem svojevremeno bavio i sam USKOK, ali nije poznato s kojom završnicom.
Naime, da je Amecov Zbig godinama inkasirao oko 9.000 eura razlike između one cijene koju je po osnovi najma bio ugovorio s Gradom u mandatu bivšeg gradonačelnika Vojka Obersnela te onog što mu je na konto podzakupa svaki mjesec uplaćivao H&M, u gradskoj upravi, kako su ustvrdili, saznali su iz dopisa USKOK-a koji je na Korzo 16 stigao u rujnu 2019. godine.
Nakon ovog USKOK-ovog dopisa, Grad raskida ugovor i kreće u parnični postupak protiv Zbiga na riječkom Trgovačkom sudu, na što su iz ove tvrtke odgovorili protutužbenim zahtjevom kojim od Grada Rijeke, slijedom činjenice da je došlo do raskida ugovora, oni potražuju 389.375 eura.
Radi se, najvećim dijelom, o sredstvima kojima je Zbig podmirio dug bivšeg zakupca »Karoline Riječke«, ex Magme, što je bio jedan od natječajnih uvjeta te posebni i sastavni dio ugovora o zakupu. Povrh tih 344.438 eura kojim su, kako je utvrdio sud, namirili dug prijašnjeg zakupca, Zbig je tražio i 42.811 eura, koliko su im, kako su naveli, iznosili troškovi financiranja tog duga, a tražili su i isplatu 2.125 eura troška ponovnog priključenja električne energije. Međutim, prvostupanjski sud ih je po sve tri osnove odbio.
Zbig tvrdio da nije imao koristi od podzakupnine
U osporavanju tužbenog zahtjeva Grada Rijeke, iz Zbiga su naveli kako nema nikakve osnove u zahtjevu za naknadu koristi jer, kako su ustvrdili u svom odgovoru, Zbig nije imao koristi od povećane podzakupnine, već da je tom razlikom H&M plaćao uložene troškove kojima je Zbig bio izložen. Također, naveli su i da je H&M, kao podzakupnik, bio upoznat sa svim bitnim činjenicama vezanim uz ugovor između Grada Rijeke i Zbiga te da je dogovoreno da će se Zbigovo cjelokupno prethodno i buduće ulaganje učinjeno za podzakupnika vratiti upravo kroz tih dodatnih 7 eura mjesečno.
Podzakup odobrio bivši gradonačelnik Obersnel
Nakon provedene licitacije, ugovor o zakupu 1.283 četvorna metra »Karoline Riječke« potpisan je početkom listopada 2012. godine.
Ugovorena cijena bila je 20,88 eura po četvornom metru, ili ukupno 26.789 eura mjesečno. Sredinom prosinca te iste godine Zbig je od Grada Rijeke zatražio odobrenje za davanje u podzakup tih prostora H&M-u, što mu je 23. siječnja 2013. godine i odobreno, i to diskrecijskom odlukom tadašnjeg gradonačelnika Vojka Obersnela. Odluka o davanju u zakup poslovnog prostora, koja je u to vrijeme bila na snazi, propisivala je i normirala primjere u kojima su se gradski prostori mogli dati u podzakup, a »Karolina Riječka« potpadala je pod zadnju alineju – »u drugim slučajevima kada gradonačelnik to ocijeni opravdanim«.
Zaključkom gradonačelnika odobrenje je dano pod uvjetom da se podzakup sklopi pod istim uvjetima kao u ugovoru o zakupu. Međutim, ugovor o pozakupu koji je Zbig istog dana, 23. siječnja 2013. godine, sklopio s društvom H&M Hennes & Mauritz d.o.o bio je na iznos od 27,88 eura po četvornom metru, dakle, punih 7 eura više po kvadratu. Ta podzakupnina aneksom ugovora u veljači 2019. godine snižena je na 26,38 eura.