Foto Sergej Drechsler
Za razliku od vrtnih kompostera, ovi su komposteri bez neugodnih mirisa, poručuje Alan Sanković i poziva građane Liburnije na besplatno testiranje
povezane vijesti
Kako smanjiti količinu otpada koji se proizvede u kućanstvima? Moguće rješenje za probleme otpada od hrane leži u njegovom rješavanju odmah na mjestu nastanka, prije nego li uđe u sustav komunalne obrade, a o čemu je riječ objašnjeno je na današnjoj prezentaciji pilot projekta “Zero food waste destinacija – novom tehnologijom u borbu protiv biootpada na kućnom pragu” održanoj u oštariji Štacion u Matuljima.
Predstavljena su dva visokotehnološka rješenja osmišljena u Južnoj Koreji, dva uređaja koji mogu značajno smanjiti količinu otpada od hrane i pretvoriti je u vrijedan reciklabilni materijal – kompost.
Ideju o smanjenju biorazgradivog komunalnog otpada i mogućnosti ovih uređaja predstavili su Alan Sanković, direktor tvrtke Komunalac, Sonja Polonijo iz Eko Murvice, predstavnica udruge gradova i korisnica Reencle kućnog kompostera, Igor Lončarica ispred Oštarije Štacion koja upravo testira komposter namijenjen HoReCa sektoru, te Marko Radeljak, predstavnik tvrtke Zelene tehnologije.
Bez neugodnih mirisa
– Za razliku od vrtnih kompostera, ovi su komposteri bez neugodnih mirisa, bez stvaranja smetlišta u nekom dijelu našeg vrta, te njihovim jednostavnim korištenjem sav višak hrane pretvaramo u kompost koji se dalje može korisno upotrijebiti.
Kako bi što bolje isprobali komposter Reencle pozivamo građane Liburnije koji su željni besplatno testirati ovaj uređaj u svojim kućanstvima mjesec dana da se jave na mail [email protected] sa svojom adresom i brojem telefona.
Uređaj će testirati pet obitelji na našem području, a jedan sretni korisnik će ga i trajno zadržati.
Sinergijom privatnog sektora i Komunalca provodimo ovaj pilot projekt čije ćemo rezultate predstaviti polovicom siječnja iduće godine sa željom da u narednom razdoblju riješimo problem biootpada na mjestu nastanka, te da neugodni mirisi i ružne slike vrećica biootpada zauvijek postanu stvar prošlosti – rekao je Alan Sanković.
Marko Radeljak iz tvrtke Zelene tehnologije je predstavio mali kućni komposter koji je osmišljen kako bi kućanstvima omogućio smanjenje količine otpada, a time i troškova komunalnog zbrinjavanja, te industrijski komposter namijenjen ugostiteljskom sektoru. Kako se moglo čuti na prezentaciji, ovi komposteri korisnicima pružaju priliku da biootpad pretvore u organsko gnojivo, čime se dodatno smanjuje negativan utjecaj na okoliš.
Korisnici zadovoljni
– Prošle sezone imali smo više od 40 dana s temperaturama iznad 30 stupnjeva, brojne požare na odlagalištima otpada i puno problema s neugodnim mirisima nastalim zbog odlaganja otpada od hrane.
Kad se uzme u obzir podatak da se u Hrvatskoj godišnje baci više od 286.000 tona otpada od hrane, jasno je koliko je taj problem velik, ali mi nudimo rješenja – istaknuo je Radeljak.
Da niti mali, niti veliki kućni komposter ne proizvode neugodne mirise potvrdili su dosadašnji korisnici Sonja Polonijo i Igor Lončarica koji su oboje vrlo zadovoljni time kako se uz pomoć ovih uređaja biorazgradivi otpad pretvara u supstrat koji se može koristiti u vrtovima, a u konačnici ima slabiji miris kuhane kave i nije neugodan.
– To je uređaj koji najelegantnije rješava otpad od hrane i to momentalno, a ne zauzima puno prostora niti troši puno struje – rekla je Sonja Polonijo, a da je uređaj nadmašio očekivanja u ugostiteljskom poslovanju otkrio je i Igor Lončarica koji “sada više ne mora prati kante od otpada”, te ujedno dobiva i kompost za vrt i okućnicu.
Cijene električnih kompostera za kućanstva se kreću u rasponu od oko 500 do 600 eura, dok su profesionalni uređaji za tretiranje otpada od hrane s puno većim kapacitetom i puno skuplji i koštaju od 25.000 eura naviše.