Higijena make-upa

Znamo čistiti spužvice i kistove, ali kada i kako čistiti maskaru, puder i rumenilo?

Sanda Milinković

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Prljava šminka može dovesti i do dermatitisa

Čišćenje šminke možda nije nešto o čemu puno razmišljate jer, svi znamo čistiti kistove, spužvice i druge alate. Ali, sama činjenica da se baš šminka može zaprljati je vrlo važna stvar.


Znati kao je pravilno očistiti, još je važnija. A znati kada baciti koji make up proizvod, i najvažnija.


Zašto očistiti šminku?


“Šminka, baš kao i kistovi za šminku, može biti ispunjena bakterijama, vanjskim zagađivačima i klicama “, objašnjava make up umjetnica Aimee Carr.


“Nakupljanje se može dogoditi od proizvoda poput ulja do same prljavštine i prašine.


Ako ne vodite računa o tome čemu je vaša šminka izložena i zbog toga je ne čistite redovito, to može dovesti do niza zdravstvenih problema i iritacije”, upozorava Carr.


Prljava šminka može dovesti i do dermatitisa, piše Byrdie.


Način na koji se odnosite prema šminki utječe i na potrebu za njezinim čišćenjem.


Postoje neke vrste šminke koje mogu biti više izložene različitim bakterijama, klicama, prljavštini, uljima itd., u odnosu na druge.


To je zbog čimbenika poput sastojaka ili mjesta na koje nosite šminku. Ako svoju šminku dijelite s drugima ili je nosite sa sobom na putovanja, poželjet ćete je čistiti češće nego da je koristite sami i samo u svom domu.


Kako čistiti ruž?


Ruževi za usne općenito se vrlo lako čiste! Carr predlaže da to učinite prije svake upotrebe. “Pošpricajte malo alkohola na vrh, zatim ga obrišite maramicom, papirnatim ručnikom ili vatom.


Uvijek koristim papirnati ručnik i obrišem gornji sloj ruža za usne prije svake upotrebe. Ako želite očistiti cijeli ruž, možete u potpunosti smotati štapić iz pakiranja i umočiti ga u šalicu alkohola. Zatim ga obrišite i stavite natrag u tubu”, kaže.


Kada ga baciti?


Što se tiče vremena kada treba zamijeniti ruž, prijedlog je da se ruž baci nakon godinu dana.



Foto: Pexels

Kako očistiti puder?


Za razliku od formula u prahu, tekući puder se zapravo ne može očistiti jer je unutar bočice. Najbolje što možete učiniti je obrisati područje ispod vrha.


Da biste spriječili prljanje pudera, Carr predlaže da obratite pozornost na to gdje skladištite svoje proizvode.


“Nemojte se šminkati odmah nakon tuširanja ili kupanja jer vlaga iz prostorije ulazi u proizvod. S vremenom mogu razviti bakterije“, upozorava.


Kada ga baciti?


Bočice pudera treba baciti u roku od godinu dana. Možete reći je li se pokvario po tome kako izgleda i kako “radi”. ”


Ako se proizvod počne orošavati ili je kašast, vrijeme je da ga bacite. Isto vrijedi i kada promijeni oblik i teksturu”, kaže Carr.



Foto: Pexels

Kako čistiti puder u kamenu, rumenilo, sjenilo za oči…


Predmeti u prahu se mogu i trebaju čistiti. “Pošpricajte malo alkohola na puder, a zatim ga obrišite maramicom.


Utrljavanje alkoholom može promijeniti formulu proizvoda pa ga morate odmah očistiti i obrisati. Nemojte dopustiti da dugo ostane na proizvodu”, kaže Carr i dodaje da šminku u prahu treba čistiti povremeno.


Kada ga baciti?


Pudere u kamenu treba baciti u smeće u roku od godinu dana.



Foto: Pexels

Kako čistiti maskaru, sjajilo za usne, tekuću olovku…


Budući da ne možete očistiti sadržaj ili lako očistiti štapiće za nanošenje, jednokratni aplikatori mogu održavati higijenu.


“Ako koristite aplikatore za jednokratnu upotrebu, proizvod bi vam mogao trajati šest mjeseci”, kaže Carr. Dodaje da nikada ne radite potez “pumpanja” odnosno brzog guranja i izvlačenja prilikom nanošenja.


“Kada to činite, gurate zrak u tubu što uzrokuje sušenje proizvoda pa će se isti brže pokvariti jer stvara vlagu. Umjesto pumpanja, okrenite štapić maskare samo da dobijete još proizvoda, a zatim ga izvucite”, objašnjava.


Kada ih baciti?


Riješite se maskare i tekućih tuševa svaka tri mjeseca, ali i sjajila. “Tekućine poput sjajila za usne brže propadnu jer obično imaju ulje jojobe kao sastojak”, kaže Carr. Međutim, ovim proizvodima možete produžiti vijek trajanja korištenjem aplikatora za jednokratnu upotrebu.



Foto: Pexels