Zdravstveni centar

Na Rujevici kreće izgradnja Zavoda za hitnu medicinu PGŽ, potpisani su ugovori

Barbara Čalušić

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević

Novi objekt Zavoda gradi se u sklopu Zdravstvenog centra Rujevica, a vrijedan je nešto manje od 8 milijuna eura



Uskoro bi trebala započeti treća faza izgradnje Zdravstvenog centra na Rujevici koju će obilježiti izgradnja objekta Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije, ukupne bruto površine 3.400 četvornih metara i vrijednog nešto manje od osam milijuna eura.


Ugovore o izgradnji i pravu građenja na gradskim parcelama danas su u sjedištu Hrvatske gorske službe spašavanja – Stanice Rijeka koja je izgrađena u drugoj fazi potpisali Zamjenik župana Vojko Braut, riječki gradonačelnik Marko Filipović, pročelnik HGSS Stanice Rijeka Marko Andrić i sudionici u gradnji.



Finalna faza




– Cijela priča započela je 2016. godine s potrebom HGSS-a da razriješi pitanje svoje baze, ali i vizije HGSS-a pružanja pomoći helikopterom.


Županije se uključila u projekt 2022. godine i nakon dvije godine završili smo prve dvije faze ovog projekta koje su koštale nešto više od 2,2 milijuna eura.


Prva faza je obuhvaćala iskope i zemljane radove, a druga izgradnju pristupnih prometnica, parkirališta te same zgrade HGSS-a na čijem se krovu nalazi helikopterska baza.


Danas smo ovdje da potpišemo ugovor za finalnu fazu ovog projekta, a to je izgradnja same zgrade Zavoda za hitnu medicinu PGŽ-a koju ja zovem još i logističkim centrom.


Zgrada u kojoj se nalazi sve što Zavodu treba, od prijavno-dojavne jedinice do garaža za vozila i spavaonica za zaposlenike u pripravnosti.



Zgrada je bruto veličine 3.400 četvornih metara i vrijednost ugovora je nešto manje od osam milijuna eura. S nama su izvođači Kolektor iz Slovenije, a osim veličine, značaj ovog objekta je da će u njemu raditi stotinjak djelatnika Zavoda i osim funkcija koje će se obavljati za cijelu PGŽ, operativni dio obavljat će se za Grad Rijeku i riječki prsten.


Mislim da smo u dvije godine puno napravili i zahvaljujem se svima koji su nam pružali podršku i sudjelovali u projektu, pa tako i gradonačelniku Marku Filipoviću i dogradonačelniku Goranu Palčevskom, pročelnici Ljiljani Buljan koja nam je izdala građevinsku dozvolu u rekordnom roku, pročelniku Ljudevitu Krpanu koji je operativno rukovodio ovim projektom kao i ravnateljici Senki Kajčić i njezinom prethodniku Davoru Vukobratu.


Radovi su bili izazovni, a posebno se zahvaljujem Hrvatskoj banci za obnovu i razvoj koji je omogućio financiranje, poručio je zamjenik Braut.



Dokaz da se sve može


Gradonačelnik Marko Filipović istaknuo je da je projekt na Rujevici dokaz da kad se institucije slože sve se može.


– Nalazimo se na području od 14 tisuća kvadrata koje je Grad Rijeka ugovorom o pravu građenja, prepustio HGSS-u Stanica Rijeka i Primorsko-goranskoj županiji kako bi realizirali projekt koji će pod jedan krov staviti sve interventne službe i tako povećati sigurnost svih naših sugrađana, ali i onih koji je posjećuju.



Posebno mi je drago da se to dešava na Rujevici jer je Gradsko vijeće na prošloj sjednici usvojilo širi plan ovog područja i definirao ga kao sekundarni centar Rijeke s mogućnošću širenja, ne samo poslovnih subjekata, nego i javnih institucija te vjerujem da će se još mnoge investicije nasloniti na ovu i promijeniti okruženje u kojem živimo, rekao Filipović zahvaljujući se svima koji su sudjelovali na projektu te izvođačima poželio puno sreće u trećoj fazi.


– Ovo potpisivanje ugovora samo je korak bliže ostvarenju cilja kojem težimo dugi niz godina. U Rijeci u kojoj radi polovica ukupnog broja djelatnika Zavoda sada rade na tri lokacije, a ostvarenjem ovog objekta bit ćemo svi na jednom mjestu, rekla je ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu PGž-a Senka Kajčić zahvaljujući se PGŽ-u na kontinuiranoj pomoći i Gradu Rijeci bez kojeg ovog zdravstvenog centra ne bi bilo.


Vrlo emotivan trenutak


Marko Andrić novi pročelnik HGSS-a Hrvatske kazao je kako je za njega ovo vrlo emotivan trenutak te se zahvalio Gradu Rijeci koji je ustupio teren i pravo gradnje.



– Fantastično je da smo našli partnera u PGŽ-u koja je prepoznala ovaj projekt koji je važan za našu zajednicu u širem smislu. Ovo je prvi objekt u Hrvatskoj koji objedinjuje sve službe i omogućava da unesrećena osoba bude čim prije spašena i zbrinuta, poručio je Andrić.


Realizacija ovog kapitalnog projekta omogućena je ugovorom o kreditu sklopljenim s Hrvatskom bankom za obnovu i razvoj, a radi se o sredstvima Europske unije u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.


Izvođač radova je Kolektor koling, voditelj projekta Kling, a projektantski nadzor provodit će tvrtka Studio Mapa. Vojko Stanić iz Studija Mapa rekao je da je njegov projektantski ured izrazito ponosan na ovaj projekt.



– U projektu je bilo mnogo uključenih i hvala im svima jer bilo zadovoljstvo raditi, a sama suradnja bila nam je pozitivno iskustvo.


Dio projekta trebao je objediniti sve hitne služe na jednom mjestu što će nam omogućiti da se bilo koje spašavanje može brzo obaviti.


Sada ulazimo u treću fazu izgradnje objekta koji će objediniti hitne medicinske timove, službu saniteta, ovdje će se obavljati i servisi vozila, tu je hangar za helikopter.


Treća faza je poprilično velik projekt i drago mi je da smo napravili jedan moderan i samoodrživ objekt, poručio je Stanić.