Zoo mapa Rijeke

Najbolje rješenje Hackathona osmislio tim Crni kos

Portal Novilist.hr

Foto CTK Rijeka

Foto CTK Rijeka

Vrijedne nagrade kući je ponio pobjednički tim Crni kos sastavljen od tri člana - Mihael Host, Karlo Perić i Vanja Petropoli



Prošlog tjedna, od 20. do 22. studenog u Centru tehničke kulture Rijeka održao se Hackathon: ZOO mapa Rijeke u kojem je sudjelovalo preko dvadeset mladih Riječanki i Riječana, većinom srednjoškolaca, koji su bili podijeljeni u šest timova.


Vrijedne nagrade kući je ponio pobjednički tim Crni kos sastavljen od tri člana – Mihael Host, Karlo Perić i Vanja Petropoli.


Zadatak je bio izrada interaktivne mape zdravstvenih usluga u Rijeci. Mladi su mapu sami morali isprogramirati, u nju upisati informacije koje oni smatraju bitnima, a do kojih su došli istraživanjem i odlučiti na koji način će ih prikazati – tehnički i vizualno.




I to sve u 48 sati koliko su imali za izvršenje zadatka.


Tijekom tri dana trajanja Hackathona, prostore u kojima se on održavao posjetili su i različiti predavači, pa je tako u srijedu mlade posjetila Lucija Kero, savjetnica za mlade i ambasadorica mladih u Gradu Rijeci.


Lucija je objasnila važnost i razloge uvođenja Zdravstvenog odgoja i obrazovanja u osnovne škole u Rijeci, te predstavila online psihološko savjetovalište Sve je ok! i 22 lokacije opremljene za vježbanje na otvorenom u sklopu projekta strit.fitness.


U popodnevnim satima mlade je posjetila Martina Savić, voditeljica prodaje i EU fondova Specijalne bolnice Medico koja je predstavila usluge koje nude, s posebnim naglaskom na usluge koje bi mladim osobama mogle biti najzanimljivije poput walk-in ambulante.


Nakon Martine pridružila se i Petra Čargonja, edukantica geštalt psihoterapije iz Udruge Pariter koja je mladima predstavila usluge udruga nudi poput psihološkog savjetovališta, kao i njihovu web stranicu Hopa-cupa.


Čiji je cilj promovirati odgovorno spolno ponašanje.


Četvrtak ujutro mladi su razgibali moždane vijuge slušajući o korisničkom iskustvu i važnosti razmišljanja o potrebama korisnika i stvaranju empatije pri stvaranju svojih digitalnih rješenja.


Dan je obilježio posjet Tee Čorak i Nikole Serdarevića iz Udruga Terra i Oaza koji su predstavili dvije udruge, njihov razvoj kroz godine i usluge koje pružaju ovisnicima, bivšim zatvorenicima, ali i drugim ljudima u potrebi, među kojima su za mlade posebno istaknuli dnevni boravak Drop in & Needle exchange centar, Tripsitterse, psihološko savjetovalište te besplatni i anonimni telefon za mentalno zdravlje SLON (0800 9977).


Ostatak vremena mladi su proveli radeći na svojim rješenjima uz pomoć mentora iz CTK Rijeka i Udruge Delta koji su bili tamo za svako pitanje ili nedoumicu koja se mogla pojaviti, a naučili su i kako odraditi dobar pitch, odnosno kako najbolje prezentirati svoje rješenje.


Zadnjeg dana, u petak, timovi su imali priliku dovršiti svoje interaktivne mape, nakon čega su iste i prezentirali pred stručnim žirijem kojeg su činili: Luka Čanković, predsjednik Savjeta mladih Grada Rijeke, Lana Golob, voditeljica Odsjeka za odgoj, obrazovanje i mlade i ambasadorica mladih u Gradu Rijeci, Lea Stoiljković Medved, voditeljica Odsjeka za odnose s medijima, online komuniciranje i projekte transparentnosti grada i također ambasadorica mladih u Gradu Rijeci, i Jakov Tomasić, informatičar i mentor uspješne Budi++ ekipe u CTK Rijeka.


Posao žirija nije bio nimalo lagan, jer svi su timovi osmislili odlična i raznolika rješenja, no najviše se isticalo rješenje tima Crni kos čiji su članovi učenici Gimnazije Andrije Mohorovičića Rijeka: Mihael Host, Karlo Perić i Vanja Petropoli.