Crveni planet

Pronađen konačni dokaz da je na Marsu nekad bilo vode, bila je vruća poput termalnih izvora

T.I.

iStock

iStock



Na Marsu je prije otprilike četiri i pol milijarde godina, nedugo nakon što je planet uopće formiran, definitivno bilo vode.


Znanstvenici dokaz za to vide u sićušnom zrncu cirkona, manjem od širine ljudske dlake, sastavljenom od minerala koji su mogli nastati samo uz prisutnost vode. A ona je morala biti vruća poput hidrotermalnih izvora ispod oceana.


Otkriće govori da je prisutnost vode na Marsu u prvim danima Sunčevog sustava bila slična onoj na Zemlji. Drugo, prisutnost tople vode je u skladu s živim vrstama ekstremofilnih mikroba koje vidimo u geotermalnim okruženjima.




“Sve je jasnija slika da su rani Mars i Zemlja imali nešto zajedničko – oboje su bili mokri. Poznato je iz analize najstarijih cirkona na Zemlji da je tekuća voda postojala prije najmanje 4,3 milijarde godina. Sada imamo dokaze za vodu na Marsu koji su čak i stariji. Uvjeti na oba planeta su u počecima očito bili slični, ali onda su ova dva planeta očito krenula različitim putevima”, rekao je geolog Aaron Cavosie sa Sveučilišta Curtin u Australiji za ScienceAlert.


Pretpostavka je da je voda na Marsu bila temperature do 500 stupnjeva Celzijusa. Ne zna se koliko je vodenih površina bilo.


Znanstvenici naglašavaju i koliko je komadić cirkona značajan za tumačenje priče o životu.


“Ovaj kamen je u rukama znanstvenika tek oko 10 godina, a pogledajte koliko nas je naučio o Marsu”, zaključuju.