Marino Golob i Emil Priskić / Foto: V. KARUZA
Sa svim olakšicama akademska će im godina koštati 400, umjesto tisuću eura. To je važno jer su obrtnici velik potencijal u cjeloživotnom obrazovanju, budući da rade u okruženju koje se brzo mijenja
povezane vijesti
RIJEKA – Dekan Veleučilišta u Rijeci Marino Golob i predsjednik Obrtničke komore PGŽ-a Emil Priskić potpisali su sporazum kojim se za sve obrtnike s područja PGŽ-a, članove njihovih užih obitelji i zaposlenike članova Komore, odobrava popust od 20 posto prilikom upisa na studije i programe cjeloživotnog obrazovanja koji se izvode na Veleučilištu u Rijeci.
Popust se odnosi na stručne prijediplomske i stručne diplomske studije te programe cjeloživotnog obrazovanja, kao i osiguravanje posebnih uvjeta visine plaćanja školarina za potrebe članova Komore, članova njihovih užih obitelji te zaposlenika članova Komore.
Heterogenost programa
Dekan Veleučilišta u Rijeci Marino Golob naglasio je heterogenost programa Veleučilišta koji broji deset stručnih prijediplomskih i pet diplomskih stručnih studija čime izlazi u susret izazovima današnjice te sve većoj potrebi cjeloživotnog obrazovanja. Istaknuo je i pripremu Veleučilišta za sljedeću akademsku godinu.
– Uvođenjem prijediplomskog stručnog studija primijenjene umjetne inteligencije već smo pripremljeni na izazove našeg okruženja, rekao je Golob. Također je pohvalio inicijativu Obrtničke komore Primorsko-goranske županije koja prepoznaje važnost obrazovanja i pruža podršku svojim članovima kako bi dobili potrebna znanja nužna za konkurentnost na tržištu rada, proizvoda i usluga. Predsjednik Obrtničke komore PGŽ-a Emil Priskić dodat će da je izuzetno važno što je Veleučilište u Rijeci prepoznalo obrtništvo kao značajan dio gospodarske cjeline naše zajednice.
– Komora planira donošenje mjera za poticanje obrazovanja i dodatnih edukacija kroz sufinanciranje programa Veleučilišta u Rijeci, kao dodatne pogodnosti članovima, članovima njihovih užih obitelji i zaposlenicima članova Komore, sufinanciranjem dodatnih 20 posto iznosa školarine ukoliko upisuju neki od studija ili programa cjeloživotnog obrazovanja koji se izvodi na Veleučilištu u Rijeci, rekao je Priskić.
Nova znanja i vještine
Sada će s ukupnim popustima, jer po 20 posto sufinanciranja školarine može se dobiti i iz drugih izvora, akademska godina koštat će 400 eura, umjesto tisuću, čime se obrtnicima omogućuje povoljnije obrazovanje, za one koji plaćaju izvanredan studij.
Upravo obrtnici predstavljaju veliki potencijal u području cjeloživotnog obrazovanja, budući da djeluju u okruženju koje se brzo i kontinuirano mijenja.
– Ovime će za njih napredovanje i učenje novih znanja i vještina postati još dostupnije, zaključio je Priskić.
U okviru svojih redovitih zadaća, utvrđenih odredbama Zakona o obrtu, Hrvatska obrtnička komora skrbi o strukovnom obrazovanju za vezane obrte. U redovnom sustavu obrazovanja na srednjoškolskoj razini Hrvatska obrtnička komora provodi licenciranje obrta i pravnih osoba za izvođenje praktične nastave i vježbi naukovanja.
U području daljnjeg obrazovanja za potrebe obrtništva Hrvatska obrtnička komora skrbi o provedbi majstorskih ispita, provedbi ispita o stručnoj osposobljenosti te ostalim oblicima cjeloživotnog obrazovanja u području obrtništva. Ovim sporazumom obrtnicima se omogućuje i nastavak stručnog obrazovanja kako bi se uključili u proces cjeloživotnog obrazovanja i time ulaganjem u znanje postali još konkurentniji na tržištu.