Besplatna pravna pomoć

Pravna klinika u Rijeci radi već tri i pol godine. Otkrivaju da ih najviše traže pomoć u stambenim pitanjima

Vladimir Mrvoš

Klinika zaprima i značajan broj predmeta iz područja zemljišnoknjižnog, obiteljskog, ovršnog, upravnog, obveznog, nasljednog i radnog prava



RIJEKA – Na Pravnom fakultetu u Rijeci uspješno djeluje Pravna klinika – Centar za besplatnu primarnu pravnu pomoć, koja je osnovana 9. ožujka 2021. godine, a koja je nedavno i novouređena te opremljena suvremenom ICT opremom.


– Glavni cilj samog osnutka Pravne klinike je dvostran. S jedne strane, pravna klinika daje važan doprinos studentima za njihovo osposobljavanje za daljnji rad. Na svim studijima prava, studenti često upozoravaju na nedostatak prakse te nužnost uvođenja više praktične nastave, kaže voditelj Pravne klinike izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, nastavnik Katedre za građansko postupovno pravo i punopravni član Zavoda za mirenje Pravnog fakulteta u Rijeci.


Korisna iskustva


Upravo rad u Pravnoj klinici, gdje se studenti suočavaju sa stvarnim problemima i dolaze u kontakt sa stvarnim ljudima kojima je pomoć nužno potrebna, najviše pridonosi osposobljavanju studenata za rad u praksi. Nadalje, studenti se tijekom rada u klinici povezuju sa stručnjacima iz prakse te potencijalnim budućim poslodavcima, čime se olakšava tranzicija studenata u svijet rada.




– S druge strane, od najveće važnosti za boljitak naših sugrađana je doprinos koji Pravna klinika daje lokalnoj zajednici, tj. onima kojima je takva pomoć najpotrebnija. Tako se besplatna primarna pravna pomoć pruža prvenstveno socijalno i ekonomski najugroženijim kategorijama građana. U okviru pružanja primarne pravne pomoći, Pravna klinika pruža korisnicima opće pravne informacije, pravne savjete i ostale oblike pravne pomoći u opsegu koji je određen Zakonom o besplatnoj pravnoj pomoći, napominje Bodul.


Besplatnu primarnu pravnu pomoć korisnicima pružaju prvenstveno studenti Pravnog fakulteta u Rijeci, konkretno studenti četvrte i pete godine studija, među njima i studentice pete godine Ana-Marija Čakar i Gea Bogdan, uz nadzor nastavnika, posebice voditelja klinike, Dejana Bodula. U radu Pravne klinike sudjeluje i Martina Tičić, asistentica na Katedri za građansko postupovno pravo, punopravna članica Zavoda za mirenje, te doktorandica Sveučilišta u Rijeci i Sveučilišta u Antwerpenu.



– Veliku podršku pri samom vođenju Pravne klinike uz prof. Bodula pruža nam i dekan prof. dr. sc. Dario Đerđa, a Pravna klinika uživa i podršku Sveučilišta u Rijeci. Važno je također istaknuti da provođenje aktivnosti ne bi bilo moguće bez podrške Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, koje redovito provodi natječaje za financiranje projekata ovlaštenih udruga i pravnih klinika za pružanje primarne pravne pomoći, kaže Tičić.


Tražitelji azila


Pravnoj klinici može se obratiti svaka osoba koja zadovoljava imovinski cenzus, s obzirom na to da se besplatna primarna pravna pomoć pruža socijalno i ekonomski najugroženijim kategorijama građana koje zbog imovinskog stanja ili drugih razloga nisu u stanju učinkovito ostvarivati svoja prava. Zakonom o besplatnoj pravnoj pomoći propisano je kako korisnik besplatne primarne pravne pomoći može biti hrvatski državljanin, dijete koje nema hrvatsko državljanstvo i zatečeno je u Republici Hrvatskoj bez pratnje odrasle osobe odgovorne prema zakonu, stranac na privremenom boravku pod uvjetom uzajamnosti, kao i stranac na stalnom boravku te stranac pod privremenom zaštitom. Također korisnik besplatne pravne pomoći može biti i stranac koji nezakonito boravi i stranac na kratkotrajnom boravku u postupcima donošenja rješenja o protjerivanju ili rješenja o povratku, tražitelj azila, azilanti i stranci pod supsidijarnom zaštitom te članovi njihovih obitelji koji zakonito borave u Republici Hrvatskoj, u postupcima u kojima im pravna pomoć nije osigurana posebnim zakonom.


Ljudsko pravo


– Građani koji imaju potrebu za besplatnom primarnom pravnom pomoći mogu kontaktirati Pravnu kliniku svaku srijedu od 12 do 15 sati, telefonskim putem na broj 099/530-62-50, te s pružateljima dogovoriti daljnje korake u postupku pružanja pomoći. Pravna klinika može se u svakom trenutku kontaktirati i putem e-mail adrese: [email protected], objašnjava Tičić.


Za besplatnu pravnu pomoć najčešće se javljaju građani s predmetima iz područja stvarnog prava, posebice vezano za stambena pitanja. Klinika zaprima i značajan broj predmeta iz područja zemljišnoknjižnog, obiteljskog ovršnog, upravnog, obveznog, nasljednog i radnog prava.


– Od 1. siječnja do 30. lipnja 2024. pružena je 141 opća pravna informacija i 10 pravnih savjeta, čime je obuhvaćen ukupno 151 korisnik, dok je u prethodnoj 2023. godini pruženo 125 općih pravnih informacija i 13 pravnih savjeta, čime je obuhvaćeno ukupno 138 korisnika. Bitno je napomenuti da službene brojke ne odražavaju stvaran broj predmeta koji je značajno veći, budući da velik broj korisnika izbjegava pružanje podataka (OIB i adresa), što onemogućuje upis u Evidenciju pružanja primarne pravne pomoći. Također, pojedini korisnici javljaju se i veći broj puta s različitim upitima, što se u službenoj evidenciji vodi kao jedan predmet, napominje Bodul.


U Klinici trenutačno djeluje 25 ljudi.


– Europski pravni sustavi pružanja pravne pomoći temelje se na dvije osnovne ideje. Prva je da pravo na pravnu pomoć mora biti shvaćeno kao ljudsko pravo. Druga je da pravna pomoć, bez obzira na to tko je pruža, mora biti kvalificirana, odnosno da mora zadovoljavati određene uvjete u pogledu njenog kvaliteta. Ipak, koliko je god osnovna ideja pravne pomoći jasna i jednostavna, toliko su načini na koji ona egzistira u poredbenom pravu izuzetno raznovrsni. Dakle, daleko od svake uniformnosti riješeni su ne samo detalji, već i sva glavna pitanja, zaključuje Bodul.


Posjet ministra Habijana


Nedavno je novouređene prostore Pravne klinike posjetio i ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije u Vladi Republike Hrvatske Damir Habijan.


– Važno je i to što osjetljive skupine, građani slabijeg imovinskog statusa, koji si ne mogu priuštiti adekvatnu pravnu pomoć, mogu koristiti usluge Klinike. Besplatna pravna pomoć u skladu je s načelom jednakosti svih pred zakonom, rekao je tom prilikom ministar Habijan.


Prostor Pravne klinike ima poseban ulaz i odvojen je od same zgrade fakulteta te djelatnicima i korisnicima pruža mogućnost rada u primjerenom, izdvojenom prostoru.