Opasno plavo svjetlo

Pandemija covida dovela je do sve više slučajeva preuranjenog puberteta. Znanstvenici otkrili zašto

T.I.

iStock

iStock



Širok je popis zdravstvenih problema i drugih posljedica koje je svjetskoj populaciji donijela pandemija covida-19. Novo otkriće vezano je za porast broja djece koja su doživjela – preuranjeni pubertet.


Ovim se pitanjem bavi više studija, koje su uočile skok ovog atipičnog stanja, te našle potencijalnu vezu između virusa i rane adolescencije.


Dio znanstvenika, međutim, navodi kako preuranjeni pubertet nema veze sa samim koronavirusom, koliko s lockdownom i dugim boravkom za pametnim uređajima poput mobitela. U dva odvojena istraživanja, znanstvenici su izložili nezrele mužjake i ženke štakora LED ekranima i ustanovili kako su oni na koje je djelovalo takozvano plavo svjetlo pokazali obilježja ranije zrelosti prije nego ostali.




“Otkrili smo da je izloženost plavom svjetlu, dovoljnom da promijeni razine melatonina, također u stanju promijeniti razine reproduktivnih hormona i uzrokovati raniji početak puberteta u našem modelu štakora. Osim toga, što je dulja izloženost, to je raniji početak”, kaže endokrinologinja Sveučilišta Gazi i glavna autorica Aylin Kilinç Uğurlu.


Ovo otkriće treba shvatiti vrlo ozbiljno budući se sve više oslanjamo na personaliziranu tehnologiju. Znanstvenici tumače kako su ljudi “dnevne životinje” te kako je evolucija oblikovala naša tijela tako da plavo svjetlo tumačimo kao najbolje vrijeme za buđenje. To je duboko ukorijenjeno u našu funkcionalnost, pa svaki poremećaj obrasca može ozbiljno utjecati na zdravlje kroz remećenje melatonina.


“Budući da je ovo studija na štakorima, ne možemo biti sigurni da će se ovi nalazi ponoviti kod djece, ali sugeriraju da bi se izlaganje plavoj svjetlosti moglo smatrati čimbenikom rizika za raniji početak puberteta”, objasnila je Uğurlu.