iStock
povezane vijesti
Astronomi su uočili kako oko mlade zvijezde izvan Sunčevog sustava kruži novorođeni planet kojem je za formiranje trebalo svega tri milijuna godina.
Ima masu 10 do 20 puta veću od Zemljine, a ovo otkriće dovodi u pitanje dosadašnje razumijevanje brzine formiranja planeta.
Očekuje se da će zvijezda oko koje kruži postati zvjezdani tip naziva narančasti patuljak – manje je vruća i manje masivna od našeg Sunca. Ima masu oko 70 posto Sunčeve i otprilike je upola manja, a nalazi se u našoj galaksiji, na udaljenosti od oko 520 svjetlosnih godina od Zemlje.
“Ovo otkriće potvrđuje da planeti mogu biti u kohezivnom obliku unutar 3 milijuna godina, što je prije bilo nejasno jer je Zemlji trebalo 10 do 20 milijuna godina da se formira”, rekla je Madyson Barber, studentica diplomskog studija na Odsjeku za fiziku i astronomiju na Sveučilištu iz Sjeverne Karoline u Chapel Hillu i glavna autorica studije objavljene ovaj tjedan u časopisu Nature.
Koautor studije Andrew Mann navodi kako još ne znamo koliko je potrebno za formiranje planeta.
“Znamo da se divovski planeti moraju formirati brže nego što se njihov disk rasprši jer im je potrebno mnogo plina iz diska. Ali diskovima je potrebno 5 do 10 milijuna godina da se rasprše. Dakle, nastaju li planeti za 1 milijun godina? 5? 10?”
Planet je dobio ime IRAS 04125+2902 b, a oko svoje zvijezde napravi krug svakih 8,8 dana. Manje je gustoće od Zemlje i ima oko 11 puta veći promjer. Njegov kemijski sastav nije poznat, a znanstvenici se bave i teorijom da se formirao dalje od svoje zvijezde i zatim migrirao prema unutra.