Poruka Upravi

Radnici Ine spremni štrajkom izboriti dostojanstvene uvjete rada i veća primanja

Marinko Glavan

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević

Nezavisni sindikat radnika Hrvatske(NSRH) u Rijeci najavio kako je spreman podržati i predvoditi sve oblike zakonom dopuštene sindikalne borbe za povećanje plaća u Ina Grupi



Poručujemo upravi Ine da više nema prostora za ignoriranje. Radnici neće čekati beskrajne pregovore bez rezultata. Ako poslodavac i dalje odbija čuti glas radnika, spremni smo pokretati sindikalne akcije koje će pokazati snagu i zajedništvo radnika, poručila je Marina Palčić, predsjednica Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske(NSRH) na današnjoj konferenciji za novinare, održane na Ininoj benzinskoj crpki Mlaka u Rijeci, kojoj je prisustvovalo i nekoliko desetaka zaposlenika nacionalne naftne kompanije koji su izrazili svoje nezadovoljstvo niskim plaćama i teškim uvjetima rada.


Spremni i na štrajk


Palčić je poručila kako je NSRH koji, iako nije među tri reprezentativna sindikata u Ini, okuplja više od 500 članova, mahom na riječkom području, spreman “podržati i predvoditi sve dostupne zakonske oblike sindikalne borbe”, uključujući i štrajk.


Konferencija je održana dva dana nakon što su tri reprezentativna sindikata u Ini, Sindikat gospodarstva (SING), Sindikat naftne djelatnosti (INAŠ) i Samostalni sindikat energetike, kemije i nemetala Hrvatske (EKN), u Zagrebu najavila spremnost na industrijske akcije, uključujući i štrajk u svim tvrtkama Ina Grupe, ako uprava ne udovolji njihovim zahtjevima u kolektivnom pregovaranju za povećanje plaća svim radnicima.





– Prije dva dana reprezentativni sindikati iznijeli su informaciju da poslodavac INA Grupe ne prihvaća povećanje plaća za radnike.


Međutim, i dalje ostaje nepoznanica kakve su konkretne zahtjeve sindikati postavili poslodavcu. Naša pitanja ostala su bez odgovora, a zahtjevi nisu javno komunicirani, rekla je Palčić, dodajući kako je NSRH reprezentativnim sindikatima poslao vlastite prijedloge.



– Predložili smo da se plaće u maloprodaji podignu na 1.400 eura bruto, ovisno o složenosti poslova i kategorizaciji objekta. Tražimo i povećanje plaća zbog manjka radnika, jer je u Ini svakodnevna pojava da se radi s manjim brojem radnika nego što je sistematizacijom predviđeno.


Predložili smo uvećanje plaća za otežane uvjete rada, kako bi se dodatni rad postojećih radnika pravedno valorizirao, rekla je Palčić.


Rade za manje od 800 eura


NSRH traži i dodatak na plaću za radnike koji svakodnevno rade sa zaposlenicima koji ne komuniciraju na hrvatskom jeziku.


– Svjedočimo rastućem angažmanu stranih radnika koji često nemaju dostatno znanje jezika. Naši radnici u takvim situacijama obavljaju dodatne zadatke jer je jednostavnije odraditi posao nego ga objašnjavati.


Predložili smo uvećanje plaća za radnike koji rade s kolegama čije je znanje hrvatskog jezika ispod razine B1, rekla je Palčić.



Upozorila je da veliki broj radnika Ine, posebno onih u maloprodaji, radi za manje od 800 eura neto mjesečne plaće, ali situacija nije bitno bolja ni za veliki dio onih čija je plaća iznad “minimalca”.


– Primjerice, početna plaća za razred koji obuhvaća složene poslove, zahtijeva napredna stručna znanja i uključuje visok stupanj odgovornosti, iznosi samo 880 eura bruto.


Ovakvi uvjeti nisu dostojni radnika INA Grupe. Ovdje smo jer radnici INA-e više nemaju ni strpljenja ni razumijevanja za situaciju u koju su dovedeni.


Uskoro neće imati ni straha da svojim glasom i sindikalnim akcijama ostvare svoja prava. Radnik od svoje plaće, koju pošteno zaradi, mora moći dostojno živjeti, a ne samo preživljavati, rekla je Palčić, pozivajući javnost da podrži radnike Ine, a reprezentativne sindikate da javno iznesu svoje zahtjeve u pregovorima s upravom, naglasivši kako je NSRH spreman podržati sve sindikate koji rade u interesu radnika.


Visoke plaće menadžmenta


Boris Cerovac, voditelj pulskog ureda NSRH, upozorio je na visoke plaće menadžmenta Ina, pitajući se čime su takve plaće opravdane.



– Jesu li uveli nove tehnološke procese, olakšali rad radnika. Koliko nam je poznato, nisu, barem ne u dovoljnoj mjeri. Dobit su ostvarili umanjenjem materijalnih prava radnika.


Primjerice, ukinuli su dodatak za minuli radni staž, čime su radniku s 40 godina staža umanjili plaću za 20 posto. Plaće nisu pratile rast troškova života, a uvjeti rada radnika pogoršali su se ili stagnirali.


Nezadovoljni radnici počeli su napuštati INA-u, dok je nekada bilo gotovo nemoguće dobiti posao u INA-i jer su mase tražile priliku za zaposlenje u toj tvrtki.


Danas je smanjeni broj radnika dodatni teret za one koji ostaju. Radnici su nositelji posla i oni zaslužuju veću plaću, a ne samo menadžment.


Pozivamo Nadzorni odbor i vlasnika da poslodavcu nalože značajno povećanje plaća radnicima kako bi se stvorio kvalitetniji kadar, osiguralo zapošljavanje potrebnog broja radnika i poboljšali uvjeti rada, rekao je Cerovac.