Dosad najrigozorniji zakon

Australija zabranjuje društvene mreže mlađima od 16 godina. Dob će se dokazivati biometrijom

T.I.

iStock

iStock



“Iskreno, bio sam jako uplašen”, priča 12-godišnji James iz Australije, opisujući incident na Snapchatu, nakon kojeg je strahovao odlazeći u školu.


Nakon svađe s prijateljem iz škole, bio je dodan u grupni razgovor s još dvojicom starjih tinejdžera. Razgovor je ubrzo “eksplodirao” od nasilnih poruka, a jedan od njih mu je poslao i svoju sliku s mačetom, prijeteći mu da će ga uhvatiti i izbosti.


Jamesovo iskustvo nakon kojeg je izbrisao račun na ovoj društvenoj mreži opisuje razloge zbog kojih je australska vlada predložila nove zakonske odredbe kojima se mlađima od 16 godina zabranjuje pristup društvenim mrežama. Zakon bi prisilio društvene mreže da poduzmu korake kako bi spriječile osobama mlađim od 16 godina pristup platformama poput X-a, TikToka, Facebooka i Instagrama. Ne učine li to, susret će se s kaznama od čak 30 milijuna eura.




Australija uz to kani uvesti sustav provjere dobi koji će uključivati biometriju ili državnu identifikaciju. To je dosad najstroža kontrola pristupa društvenim mrežama koju je uvela neka zemlja.


Zakon će nalagati tehnološkim divovima da obrišu sve prikupljene podatke o provjeri dobi.


“Ovo je značajna reforma. Želimo da mladi Australci imaju djetinjstvo, a roditelji mir. Znamo da će neka djeca pronaći zaobilazna rješenja, ali šaljemo poruku društvenim mrežama da počiste. Ostat će im pristup porukama, online igrama i uslugama povezanima sa zdravljem i obrazovanjem”, rekao je premijer Anthony Albanese, dok je ministrica komunikacija Michelle Rowland naglasila da su društvene mreže odgovorne za “sigurnost i mentalno zdravlje” Australaca.


“Za previše mladih Australaca društvene mreže mogu biti štetne. Gotovo dvije trećine Australaca u dobi od 14 do 17 godina gledalo je iznimno štetan sadržaj na internetu, uključujući zlouporabu droga, samoubojstvo ili samoozljeđivanje”, rekla je.


Australski zakon je dosad najrigorozniji, a s problemom se dosad ukoštac već uhvatilo nekoliko zemalja.


Sličan zakon, koji brani mlađima od 16 godina pristup društvenim mrežama, u lipnju je već donijela Španjolska. Lani ih je za mlađe od 15 godina zabranila i Francuska, ali tamo korisnici mogu zaobići zabranu uz pristanak roditelja.


Florida u siječnju, pak, donosi zakon koji će djeci mlađoj od 14 godina zabraniti otvaranje računa na društvenim mrežama.


Kritičari novog australskog zakona spominju činjenice da mladima neće biti zabranjene poruke i web stranice s igrama, kao niti YouTube. To je potaknulo raspravu o tome kako će regulatori odrediti što jest, a što nije platforma društvenih medija.


Grupa koja zastupa interese tehnoloških kompanija odbacila je zabranu kao “odgovor 20. stoljeća na izazove 21. stoljeća“. Tvrde da će ovakav zakon djecu samo gurnuti u opasne i neregulirane dijelove interneta.