Sve doze koje su bile predviđene za ordinacije obiteljske medicine su distribuirane, no liječnici traže dodatne doze, ističe dr. Andrea Petaros Šuran
povezane vijesti
Protekli tjedan Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije zabilježio je tri slučaja gripe. Kako kaže voditeljica Epidemiološkog odjela u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ-a dr. Andrea Petaros Šuran, sveukupno je u ovoj sezoni gripe, koja je započela u 40. tjednu, zabilježeno deset slučajeva gripe u PGŽ-u.
Besplatno cjepivo
– Radi se o radnoj populaciji i djeci školske dobi. Svi potvrđeni slučajevi gripe su tip A i imaju uobičajene simptome ove bolesti. Istodobno, pojavnost COVID-19 koja je bila na vrhuncu u listopadu, sad se smanjuje te bilježimo 40-ak slučajeva tjedno. Pad pojavnosti ove bolesti je očekivan s obzirom da dolazi sezona gripe koja postupno istiskuje koronavirus. Zasad se gripa javlja sporadično, no uskoro možemo očekivati povećanje broja slučajeva, najvjerojatnije već u prosincu, dok se vrhunac epidemije očekuje koncem siječnja i početkom veljače, kaže Petaros Šuran.
Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a ove je godine dobio 29.100 doza četverovalentnog cjepiva koje su u najvećoj mjeri distribuirane po ordinacijama obiteljske medicine.
Pravo na besplatno cijepljenje imaju sve osobe koje su iz raznih razloga osjetljive na ovaj virus i kod kojih su moguće komplikacije gripe, a to su stariji od 65 godina, kronični bolesnici, zdravstveni radnici i trudnice. U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo na Mlaki dostupan je i ograničen broj cjepiva protiv gripe uz naplatu od 18,80 eura, a građani se mogu cijepiti i kod vlastitog liječenja tako da kupe cjepivo u ljekarni.
– Mi u Zavodu cijepimo svaki dan i odaziv je velik te je cijepljeno više od 1.000 ljudi. Sve doze koje su bile predviđene za ordinacije obiteljske medicine su distribuirane, no liječnici obiteljske medicine traže dodatne doze s obzirom na to da je interes građana za cijepljenjem ove godine velik. Posebno je izražen i interes za cijepljenjem protiv pneumokokne bolesti koja može biti jedna od komplikacija gripe i za koju su potrošene sve raspoložive doze cjepiva, kaže Petaros Šuran.
Simptomatsko liječenje
Gripa je teška respiratorna bolest čiji simptomi počinju naglo, a karakteriziraju je visoka temperatura, glavobolja i opća malaksalost. Kasnije slijede simptomi curenja iz nosa, grlobolja i kašalj, koji u većini slučajeva spontano prolaze unutar sedam dana.
Kašalj može potrajati i nakon što ostali simptomi prestanu. Kod djece uz navedene simptome može se pojaviti mučnina, povraćanje i proljevaste stolice. Osnovno liječenje gripe jest simptomatsko, a označuje postupke za otklanjanje i ublažavanje pojedinih simptoma bolesti ako su jače izraženi. Ono uključuje mirovanje, nadoknadu tekućine obilnim pijenjem te uzimanje lijekova za snižavanje temperature i smirivanje kašlja. Budući da je gripa uzrokovana virusima, antibiotici nisu učinkoviti pa se njima mogu liječiti samo bakterijske komplikacije.
Postoje i specifični antivirusni lijekovi koji su učinkoviti u liječenju gripe, a koji blokiraju aktivnost virusnog enzima neuraminidaze čime se sprječava izlazak virusa iz inficirane stanice.
– S obzirom da upravo ovaj tjedan obilježavamo Svjetski tjedan svjesnosti o antimikrobnoj rezistenciji, valja još jednom naglasiti da antibiotici nisu učinkoviti u liječenju gripe te oni mogu više štetiti nego koristiti. Ljudi kada imaju temperaturu često posežu za antibiotikom, no gripa je virusna bolest i tu antibiotik nije potreban i ne može sniziti temperaturu, niti smanjiti druge simptome gripe, već ponajprije izazvati antimikrobnu rezistenciju. Uostalom, temperatura ima svoju funkciju i znači da se naš organizam bori s bolešću. Zbog toga temperaturu ne treba odmah snižavati lijekovima za snižavanje temperature, već onda kad ona dosegne 38 stupnjeva, poručuje Petaros Šuran.