Svemirska iskustva

Astronomski centar Rijeka predstavlja novi planetarij live program “Astronauti veterani”

Portal Novi list

Impresivna svemirska iskustva moći će se pogledati četvrtkom u 18 i subotom u 19 sati, a preporučuje se širokoj publici



U Astronomskom centru Rijeka 21. studenog 2024. godine u 18 sati bit će predstavljena nova live planetarij prezentacija “Astronauti veterani” o onim astronautima koji su manje poznati, a vinuli su se u svemir više puta, sudjelovali u više misija i sakupili više iskustva od drugih astronauta.


Impresivna svemirska iskustva moći će se pogledati četvrtkom u 18 i subotom u 19 sati, a preporučuje se širokoj publici.


Misije Apollo


Live prezentacija “Astronauti veterani” posvećena je iskusnim astronautima koji su u svemiru boravili više puta i istaknuli se u više misija. Posebno onim vrsnim astronautima iz Apollo misija.




Nakon više od pedeset godina gotovo se zaboravilo da su astronauti bili na Mjesecu pa čak postoje sumnje da su misije Apollo postojale.



Jedva se sjećamo prve, najpoznatije misije Apolla 11 koja je dovela čovjeka na Mjesec, ali se ti astronauti više nikad nisu vinuli u svemir.


Međutim, iz Apollo misija ima onih astronauta koji su manje poznati i koji su dva put išli na Mjesec i u druge misije. Upravo o njima će biti govora u ovoj prezentaciji o njihovim hrabrim podvizima “osvajanja” svemira jer su oni pravi veterani.


U većini misija Apollo sudjelovali su prekaljeni vojni piloti, a samo u jednoj je sudjelovao znanstvenik geologije.



Prezentacija također spominje astronaute i kozmonaute koji su boravili u Astronomskom centru Rijeka te ćemo u drugoj live prezentaciji imati prilike saznat nešto više o njihovim podvizima i odlascima u svemir.


Prvi digitalni planetarij u Hrvatskoj


Riječki planetarij otvoren je 2009. – međunarodne godine astronomije (IAY) i već petnaest godina popularizira astronomiju i srodne prirodne znanosti. Digitalni planetarij astronomskog centra Rijeka član je Međunarodne udruge planetarija (IPS) pod čijim se okriljem od 2023. do 2025. godine obilježava 100. obljetnica postojanja planetarija.


Planetariji razvijaju stalno nove i raznolike programe. Oni su vrhunac neformalnog obrazovanja, izvannastavno mjesto za učenje za djecu i odrasle, cjeloživoto obrazovanje (lifelong learning).



Moderna tehnologija planetarija i svemirskih istraživanja zajedno nude posjetiteljima iskustva koja su prije samo nekoliko godina bili nezamislivi.


Nedvojbeno su planetariji od posebne važnosti u našem društvu. Omogućuju nama ljudima da bolje razumijemo našu Zemlju – jedino mjesto za koje do danas znamo da je moguć život u ovakvom obliku.


Oni pomiču ekološku svijest i ekološki prihvatljivo djelovanje s dubinom i emocijama koje su jedinstvene za atmosferu planetarija.


Što su planetariji?


Planetariji su posebno dizajnirane dvorane s kuplastim stropom na koje se različitim tehnologijama (digitalna, analogna, kombinirana) može projicirati realistični prikaz noćnog neba u zatvorenom prostoru.



Prvobitno su bili korišteni za edukaciju o zvijezdama, planetima i zviježđima. Današnji planetariji su jedinstvene imersivne infrastukture koje se koriste za podršku znanosti, tehnologiji, inženjerstvu, STEM edukaciji, ali i umjetnosti, kulturi i povijesti.


Osim edutainment programa i FD filmova iz astronomije i srodnih znanosti, planetariji su mjesta multidisciplinarnih programa: od umjetničkih nastupa uživo, kreativnih čitanja, jedinstvenih prezentacija umjetnika, glazbenika, pisaca, animatora, i mnogih drugih profesionalaca koji se ne bave isključivo astronomijom.


Tajne svemira na atraktivan način


Digitalni planetariji otkrivaju tajne svemira na atraktivni način – oni su prozori u svemir; oni informiraju i nadahnjuju putem jedinstvenih audiovizualnih iskustava.


Od prvog planetarija 1923. godine do danas planeatriji su se zahvaljujući otkrićima i razvojem tehnologija razvili toliko da prikazuju svemir vrlo realno, omogučujuć svima da jedinstveni doživljaj dalekih svjetova. Svaki planetarij potiče maštu kao nijedno drugo mjesto.


Planetariji ispunjavaju edukativnu misiju i predani su kulturi. Oni su mjesto inspiracije za djecu i mlade. Potiču mlađe generacije da postanu astronauti, daju prostorni pogled na Zemlju i pojašnjavaju svjetonazore u povijesnom kontekstu.


Premda planetariji često nisu dio obveznog kurikuluma u gotovo cijelom svijetu, njihov doprinos znanstvenom i društvenom obrazovanju je golem.