Foto: Pexels
I nijedna od njih nije božićna zvijezda!
povezane vijesti
Božićne zvijezde tradicionalno su simbol blagdanskog stola, a malo tko može odoljeti njihovim predivnim crvenim listovima. Doduše, prilično su izazovne za uzgoj nakon Božića pa smo nedavno pisali o tome kako ih pravilno njegovati.
Osim kultne božićne zvijezde, postoji još nekoliko predivnih biljaka kojima možete ukrasiti interijere povodom blagdana, ali i o kojima možete brinuti tijekom cijele godine tako da vam donose radost puno dulje od samog Božića.
Božićni kaktus
Božićni kaktus neodoljiva je biljka posebna po tome što cvjeta zimi, što ju čini veselim dodatkom kućanstvu tijekom blagdanske sezone. Izgledaju egzotično sa svojim visećim granama koje se sastoje od zelenih listova i zaobljenih zubaca.
Cvjeta s crvenim, ružičastim, bijelim ili ljubičastim cvjetovima koji se pojavljuju na krajevima grana, a razdoblje cvjetanja traje oko dva tjedna. Kao i mnoge druge biljke iz obitelji kaktusa, božićni kaktus ne voli pretjerano zalijevanje, pa je stoga bitno da se zasađen u dobro dreniranom tlu.
Foto: Pexels
Imela
Iako se imela najbolje slaže s poljupcem, a simbolizira mir, pomirenje i sreću. Biljka je poluparazit što znači da ne može opstati sama već nutritivnu snagu koristi tako što svoje korijenje pusti u “domaćina”, najčešće u drvo ili u grm.
Obožava stabla koja imaju mekšu koru pa će se nerijetko smjestiti na granama jabuke, kruške, šljive hrasta, topole, javora i drugih bjelogoričnih vrsta.
Imela je otrovna su i za ljude i za životinje, pogotovo za one koji konzumiraju veću količinu njezinih bobica. Unatoč tome, brojni je koriste za božićne dekoracije (ili poljubac ispod nje!) pa je s godinama postala jednim od simbolom blagdana.
Za ukrašavanje ju je najbolje postaviti svezanu iznad vrata ili na prozore, negdje gdje će biti dalje od kućnih ljubimaca i ljudi, ali dovoljno vidljivo da donese dašak blagdanske čarolije u dom.
Foto: Pexels
Božićna ruža (kukurijek)
Poluzimzelena trajnica koja cvate tijekom zimskih mjeseci jer dobro podnosi niske temperature tako da cvjetovi cvatu čak i pod snijegom. Cvjetovi su im nalik ružama pa otuda i naziv “božićne ruže”, a uzgojiti se može na tlu bogatom organskim tvarima.
Najviše joj odgovara tlo neutralne do blago kisele reakcije i umjereno vlažno.
Za obilnu cvatnju, trebat će je redovito prihranjivati u proljeće i jesen i očistiti od uvelih listova. Pripazite samo, jer je kukurijek otrovan i nikako ga se ne smije jesti, zbog čega biste ga trebali izostaviti iz vaše kolekcije cvijeća ako imate kućne ljubimce.
Foto: Pexels
Božikovina
Zeleni listovi i crvene bobice kao da su stvorene baš za Božić. S druge strane, upravo zato što se često bere za vrijeme blagdana, postala je ugrožena vrsta koja je u Hrvatskoj zaštićena od 9. lipnja 1953. godine. Tako da, vrijeme je da se svi posvetimo njezinom uzgoju.
Božikovina je zimzelena vrsta, koja raste kao manje drvo ili grm. Može narasti do 1o metara visine. Stari Rimljani su za vrijeme zimskih blagdana darivali božikovinu kao zaštitu od uroka, grmljavine i čarolija.
U narodnim običajima božikovina predstavlja zaštitu od zlih duhova i nesreća pa se u zimskim mjesecima stavlja ispred vrata, a za vrijeme božićnih blagdana u domove.
Foto: Pexels
Amarilis
Amarilisi imaju predivne cvjetove i lukovicu koja se može sačuvati da cvjeta iz godine u godinu, a može cvjetati čak 75 puta. No, važno je znati kako.
Ova se biljka mora držati na tamnom mjestu sve dok ne potjera cvjetni pupoljak, što se događa nakon ljetne hibernacije. Svakako treba postići da ne potjera najprije listove, jer onda neće cvjetati.
Zahvaljujući raskošnim crvenim cvjetovima (iako se može pronaći i u drugim bojama), biljka je postala jedna od omiljenih blagdanskih dekoracija koja u interijere donosi dašak čarolije.
Da bi procvjetali oko Božića i Nove godine, jer su prekrasni kao dio blagdanskog aranžmana, lukovice trebate posaditi početkom studenoga pa ako ove godine niste stigli, stavite si podsjetnik za iduću!
Lukovice se sade u relativno male posude, a pravilo je da od lukovice do ruba tegle ne treba biti više od tri centimetra. Smjestite ih na toplo mjesto (idealna temperatura je 22 stupnja) u sjeni. Dok se lukovice ukorjenjuju (cca dva mjeseca), potrebna je minimalna količina vode.
Foto: Pexels