povezane vijesti
- Tematska sjednica Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo o priuštivom stanovanju
- ‘Nepravda je da se dugoročni najam plaća 8,4, a kratkoročni dva posto’: Predstavljen porez na nekretnine
- SDP-ovci u Saboru imaju novu taktiku potpunog ignoriranja Plenkovića. Hoće li mu trajno prestati postavljati pitanja?
ZAGREB – I oporbeni saborski zastupnici pozdravili su u utorak Vladin prijedlog zakona po kojemu će se voditeljima radilišta i pomoćnim djelatnicima na razminiranju omogućiti da pod istim uvjetima kao i pirotehničari idu u starosnu mirovinu, ipak, pitaju zašto to nije učinjeno i prije.
Zašto su tako dugo voditelji radilišta i pomoćni djelatnici bili isključeni iz povlaštenih prava, pitao je Ante Kujundžić (Most) apostrofirajući podatak kako će izmjene Zakona o posebnim pravima iz mirovinskog osiguranja zaposlenika na poslovima razminiranja državu godišnje stajati tek 45.000 eura.
Tim će izmjenama, objasnila je Majda Burić (HDZ), biti obuhvaćeno 55 umirovljenika i njima će se mirovina, u prosjeku, povećati za 75 eura mjesečno – sa sadašnjih 847 eura, na 922 eura mjesečno.
Izmjene donose sitne, ali značajne pomake za voditelje radilišta i pomoćne djelatnike, omogućit će da svi koji sudjeluju na poslovima razminiranja ostvare mirovinu prema istom zakonu, a ne prema dva različita, kazala je.
Navela je kako su voditelji radilišta i pomoćni djelatnici do sada ostvarivali mirovinu po općem propisu, a ubuduće će po posebnom, kao i pirotehničari, te dodala da oni, kao i pirotehničari, imaju pravo na beneficirani staž, 12 mjeseci im se računa kao 18.
Konačno se ispravljaju nepravde na koje pirotehničari ukazuju godinama, ističe Jelena Miloš (Možemo), zadovoljna što voditelji radilišta i pomoćni djelatnici na razminiranju napokon dobivaju povoljnije uvjete za mirovnu, jer su godinama radili na terenu u jednako opasnim uvjetima kao i pirotehničari.
Pirotehničari su morali koristiti i štrajk da bi osigurali svoja prava, a radi se o opasnom poslu u kojem ugrožavaju vlastitu sigurnost, kazao je Mišo Krstičević (SDP).
Vidiš: Uvijek se gleda povoljnije pravo za korisnika
Državni tajnik Ministarstva rada Ivan Vidiš, pozivajući se na podatke Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) naveo je kako je, na isplati mirovina za rujan, bilo 709 zaposlenika na poslovima razminiranja koji su ostvarili pravo na mirovinu prema posebnim propisima. Njihova prosječna mirovina za rujan iznosila je 847 eura, a prosječni mirovinski staž 31 godinu i 8 mjeseci.
Antu Babića (HDZ) zanimalo je što će biti s ljudima koji su otišli u mirovinu po nepovoljnijem zakonu, npr. prije tri-četiri godine
„Uvijek se gleda povoljnije pravo za korisnika, HZMO će svakome izračunati povoljnije pravo i to ekspresno“, kazao je Vidiš.
Objasnio je da „osobe svakako trebaju otići u HZMO gdje će im se izračunati nova mirovina, onda je dalje procedura prilično jasna, donosi se novo rješenje i povećava mirovina“.
Oporba je podsjetila i na opasnosti koje nosi razminiranje.
U zadnjih 20 godina poginulo je 40-ak pirotehničara, ranjeno ih je 200-tinjak, naveo je Krstičević, a Marin Miletić (Most) dodao kako se ne radi samo fizički zahtjevnom, nego i stresnom poslu, držeći da treba razmisliti o sustavnoj edukaciji o nošenju sa stresom.