Rusija

Putin novom nuklearnom doktrinom upozorava SAD i svijet

Hina

Foto Reuters

Foto Reuters



Ruski predsjednik Vladimir Putin odobrio je u utorak ažuriranu verziju nuklearne doktrine, rekavši da bi Rusija mogla razmotriti korištenje nuklearnog oružja ako bude izložena napadu konvencionalnim projektilima uz podršku nuklearne sile.


Odluka o promjeni ruske službene nuklearne doktrine odgovor je Kremlja na objavljenu odluku administracije predsjednika SAD-a Joea Bidena da dopusti Ukrajini da ispaljuje američke projektile dugog dometa duboko u Rusiju.


Ažurirana doktrina, koja ocrtava prijetnje koje bi rusko vodstvo natjerale na razmatranje nuklearnog napada, kaže da bi se napad konvencionalnim projektilima, bespilotnim letjelicama ili drugim zrakoplovima mogao smatrati ispunjavanjem ovih kriterija.




Također je navedeno da će svaku agresiju države članice koalicije protiv Rusije Moskva smatrati zajedničkom agresijom cijele koalicije.


Samo nekoliko tjedana prije predsjedničkih izbora u SAD-u u studenome, Putin je naredio izmjene nuklearne doktrine kako bi se navelo da se svaki konvencionalni napad na Rusiju uz pomoć nuklearne sile može smatrati zajedničkim napadom na Rusiju.


Rat u Ukrajini koji traje dvije i pol godine izazvao je najtežu konfrontaciju između Rusije i Zapada od kubanske raketne krize 1962. – koja se smatra najbližim približavanjem dvije supersile hladnog rata nuklearnom ratu.


Rusija zabranila izvoz obogaćenog uranija u SAD


Rusija je privremeno zabranila izvoz obogaćenog uranija u SAD, uz moguće iznimke, istaknuvši da je tim potezom odgovorila na američka trgovinska ograničenja i planiranu zabranu uvoza od 2028. godine.


Ruska vlada privremeno je ograničila izvoz obogaćenog uranija u SAD, objavio je ured za odnose s javnošću krajem prošlog tjedna.


“Odluka se odnosi na izvoz obogaćenog uranija u SAD odnosno na vanjskotrgovinske ugovore s (pravnim) osobama registriranim na teritoriju pod američkom jurisdikcijom. Iznimka su isporuke utemeljene na jednokratnim dozvolama koje izdaje Savezna služba za tehničku kontrolu i za kontrolu izvoza”, objasnio je ured.


Moskva je tim potezom uzvratila na američko ograničenje uvoza ruskih proizvoda od obogaćenog uranija u razdoblju od 2024. do 2027. i na najavljenu zabranu uvoza od 2028. godine, citira ruska novinska agencija TASS priopćenje ureda.


„Izvoz je de facto zabranjen”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov, dodavši da kontrolna služba može odobriti iznimke, ali samo ako su u interesu Moskve.


Četvrtina nuklearnih elektrana u SAD-u uglavnom nabavlja obogaćeni uranij iz Rusije, napominje njemačka novinska agencija dpa.


Američki predsjednik Joe Biden ove je godine zabranio uvoz obogaćenog uranija iz Rusije, uz iznimku goriva za nuklearke.


Ruski predsjednik Vladimir Putin naložio je pak u rujnu da se preispitaju ograničenja izvoza strateški važnih sirovina, uključujući nikal, titan i uranij.


Rusija spada među ključne svjetske dobavljače obogaćenog uranija za nuklearne elektrane.


Ruska nuklearna tvrtka Rosatom istaknula je u ponedjeljak da će, uz iznimku SAD-a, isporučiti uranij koji su naručili ostali kupci, njih 33 iz 14 zemalja, ne navodeći pojedinosti.


Uredba predviđa poseban postupak organizacije isporuka uranija na teritorij SAD-a i američkim kupcima, istaknuli su u Rosatomu.


“Isporuke ruskog uranija drugim zemljama bit će nastavljene, bez ikakvih promjena, prema uvjetima koje smo dogovorili s kupcima i u skladu s ruskim zakonima”, naglasili su u Rosatomu u ponedjeljak.


Napomenuli su i da pokrivaju oko 17 posto svjetske potražnje za obogaćenim uranijem koji se koristi kao gorivo u nuklearnim elektranama i da su lani proizveli 2.700 tona uranija.