Okupljanje u 27 gradova

SDP traži Nacionalni dan jednakih plaća: “Jednaku plaću za jednak rad!”

Foto Patricija Flikac / PIXSELL

Foto Patricija Flikac / PIXSELL

Na trgovima se letcima i posebno dizajniranim kolačićima osvještavalo građane o nepravdi u plaćama između muškaraca i žena. Napomenuto je i da se rodni jaz u plaćama u Hrvatskoj produbljuje otkako SDP više nije na vlasti.



Jeste li znali da će žene u Hrvatskoj i Europi od sredine studenog pa sve do kraja godine – raditi besplatno? Rodni jaz u plaćama država članica EU-a u prosjeku iznosi 13%, što znači da za svaki euro koji muškarac zaradi, žena zaradi 87 centi, poručuju iz SDP-a.


Više od 150 članova stranke, među kojima načelnici, gradonačelnici, župani i saborski zastupnici SDP-a, okupili su se danas u sklopu inicijative “Jednaka plaća za jednak rad” na trgovima 27 hrvatskih gradova u 18 županija, kako bi simbolično obilježili jučerašnji Europski dan jednakih plaća. Uz prijedlog da se 15. studenoga u Hrvatskoj proglasi Nacionalnim danom jednakih plaća – što je Klub SDP-a već i uputio u saborsku proceduru – na trgovima se letcima i posebno dizajniranim kolačićima osvještavalo građane o nepravdi u plaćama između muškaraca i žena. Napomenuto je i da se rodni jaz u plaćama u Hrvatskoj produbljuje otkako SDP više nije na vlasti.


“Za vrijeme vlade Zorana Milanovića žene su zarađivale sedam posto manje od muškaraca, danas taj rodni jaz iznosi 11 posto. U drugim europskim zemljama jaz se smanjuje, u Hrvatskoj se povećava”, izjavila je saborska zastupnica Marija Lugarić na Cvjetnom trgu u Zagrebu. Osim u Zagrebu, inicijativa je održana i u Zaboku, Varaždinu, Čakovcu, Koprivnici, Križevcima, Virovitici, Đakovu, Osijeku, Požegi, Novoj Gradiški, Vukovaru, Jaski, Ogulinu, Rijeci, Puli, Zadru, Šibeniku, Splitu, Dubrovniku, Makarskoj, Belom Manastiru, Belišću, Našicama, Karlovcu, Dugoj Resi, Samoboru, Zaprešiću te u Velikoj Gorici.


Foto Patricija Flikac  / Pixsell

16.11.2024., Zagreb – Inicijativa “Jednake place za sve” u sklopu koje su saborski zastupnici SDP-a Tanja Sokolic, Marija Lugaric, Branko Kolaric i Arsen Bauk posjetili Cvjetni trg, odrzali kratku konferenciju za medije i druzili se s prolaznicima s ciljem podizanja svjesti o istoimenoj inicijativi.
Photo: Patricija Flikac/PIXSELL




“Mi danas cijeloj Hrvatskoj radimo na borbi za jednake plaće žena i muškaraca. Ministri, direktori državnih poduzeća, HDZ-ovi lokalni moćnici – svi oni svako malo budu uhićeni, budu smijenjeni, odlaze… Oni odlaze, ali hrvatskom narodu problemi ostaju. A jedan od važnih problema su i nejednake plaće. SDP će to promijeniti. Ne samo ukazivanjem na ovu problematiku, već i kroz konkretna rješenja kao što su to da plaće više ne bi smjele biti tajne, da se na razgovorima za posao poslodavci jasno odrede s informacijama o razredima plaća, a ne da radnik prvo treba reći koliko očekuje pa mu oni ponude 50 eura više i slično. Tu je i povećanje udjela žena na upravljačkim pozicijama u velikim tvrtkama, u upravama i nadzornim odborima i slično,” rekao je povodom inicijative “Jednake plaće za jednak rad” predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić, dodajući kako – prema izvješću Državnog zavoda za statistiku – u 16 od 19 područja djelatnosti u Hrvatskoj muškarci imaju veće plaće, a te razlike su preko 20% u sektorima financija i osiguranja, znanstvenoj djelatnosti i obrazovanju.


“Gotovo u svim sektorima su žene za isti rad plaćene manje od svojih muških kolega. I to trebamo promijeniti. I hoćemo promijeniti. To su lijeve ekonomske politike SDP-a. I u tome se razlikujemo od zločinačke organizacije. HDZ je uz kriminal. SDP je uz narod”, rekao je Hajdaš Dončić.


Osim na rodni jaz u plaćama – koji na europskoj razini trenutačno iznosi 13 posto, a u obrazovanju, financijama i trgovini ta se razlika penje čak 27 % u korist muškaraca – na trgovima 27 hrvatskih gradova upozoreno je i na dugoročne posljedice ovakvog stanja, koji se očituju u manjim mirovinama za žene. Naime, na nivou EU za 2023. godinu, razlika u mirovinama iznosila je 29 %, manje u odnosu na mirovine za muškarce, dok je u Hrvatskoj ta razlika 23,5 %.


Spomenut je i neplaćeni ženski rad, koji se odnosi na činjenicu da žene uz posao brinu i o domaćinstvu, djeci, obitelji i starijima, a istaknuto je i kako teže napreduju na poslu zbog tzv. “staklenog stropa”, odnosno nevidljive prepreke koja im otežava napredovanje na više i bolje plaćene pozicije.


Zastupnice i zastupnici SDP-a u interakciji s građanima upozorili su da je Europski dan jednakih plaća važan dan koji nas podsjeća da je rodni jaz na štetu žena itekako je i dalje vidljiv, te da se očituje u nižoj stopi zaposlenosti, sektorskoj segregaciji, prekarnom radu, manjim mirovinama… ali i u količini obavljanja neplaćenog rada u kući, poteškoćama u usklađivanju obiteljskih i profesionalnih obveza te otežanom pristupu mjestima ekonomskog i drugih oblika javnog odlučivanja.


Inicijativom “Jednaka plaća za jednak rad” poručeno je s trgova hrvatskih gradova da borba za ženska prava i dalje traje, da žene moraju imati jednaku plaću za jednako izvršeni rad, ali i da ta borba nije samo borba za žene, već za pravednije društvo u cjelini. Cilj SDP-a i lijevih politika jest da se razlike u plaćama ozbiljno smanje, a kroz godine i potpuno izjednače, zaključeno je na trgovima 27 hrvatskih gradova.